SZUKAJ
biznes
0

Ponad 400 milinów ptaków mniej w Europie

Z ostatnich wyliczeń stanu dzikiego ptactwa w Europie sporządzonych przez naukowców z Wielkiej Brytanii i Czech wynika, że ze Starego Kontynentu w ciągu 30 lat znikło ponad 420 milinów ptaków…

Ponad 400 milinów ptaków mniej w Europie

Z ostatnich wyliczeń stanu dzikiego ptactwa w Europie sporządzonych przez naukowców z Wielkiej Brytanii i Czech wynika, że ze Starego Kontynentu w ciągu 30 lat znikło ponad 420 milinów ptaków. Chodzi tutaj o ptaki należącego do najpopularniejszych gatunków: jaskółki, skowronki, szpaki czy kuropatwy. Naukowcy podkreślają, że problem jest tyle duży, że są to ptaki, z których ludzie czerpią największy pożytek.

Taki stan rzeczy wynika nie z tak słynnego ostatnimi czasy ocieplenia klimatu lecz po prostu nowoczesnego rolnictwa i kurczących się naturalnych ptasich siedlisk. Badania wykazały również, że populacje niektórych, dużo rzadszych gatunków ptaków wzrosły względem roku 1980 – a to również jest wynikiem działania człowieka, lecz tym razem w pozytywnym znaczeniu – chodzi tu o ich ochronę uregulowaną prawnie.

Za badaniami kryje się apel abyśmy pomyśleli o naszych ptasich towarzyszach – a pomoc im wcale nie musi być  skomplikowana. Wymaga tylko myślenia przy tworzeniu pól uprawnych i zabudowań miast. Jeśli podejście człowieka się   nie zmieni ich liczba z roku na rok będzie coraz mniejsza.

Źródło: Ecology Letters

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *