SZUKAJ
Zdrowie
0

Antybiotyki, prawdy i mity – część druga

Zapraszamy Was na kolejną dawkę praktycznej wiedzy dotyczącej antybiotykoterapii. Zestawimy to co zasłyszane i utrwalone, z tym co rzeczywiście jest prawdą. Zanim sięgniecie po antybiotyk przeczytajcie nasze prawdy i mity…

Antybiotyki, prawdy i mity – część druga

Zapraszamy Was na kolejną dawkę praktycznej wiedzy dotyczącej antybiotykoterapii. Zestawimy to co zasłyszane i utrwalone, z tym co rzeczywiście jest prawdą. Zanim sięgniecie po antybiotyk przeczytajcie nasze prawdy i mity.

F

Kobiety w ciąży nie powinny leczyć się antybiotykami

W prawdzie w czasie ciąży kobieta powinna ograniczyć zażywanie wszelakich leków, jednak w sytuacji gdy choroba może niekorzystnie wpłynąć na rozwój płodu, antybiotyk wydaje się być mniejszym złem. W pierwszym trymestrze ciąży nie wolno stosować następujących antybiotyków i chemioterapeutyków :
doksycyklina: powoduje żółte zabarwienie zębów, może niekorzystnie wpłynąć na tworzenie się związków zębowych i kości, wykazuje działanie i hepatotoksyczne ( nie wolno jej także podawać dzieciom do 14 roku życia).
aminoglikozydy: istnieje ryzyko uszkodzenia ucha wewnętrznego płodu;
sulfonamidy: bezwzględnie przeciwwskazane są w dwóch ostatnich tygodniach przed rozwiązaniem (wypierają bowiem bilirubinę z połączeń z albuminami i tym samym mogą nasilić żółtaczkę fizjologiczną płodu i zwiększyć ryzyko encefalopatii.
Preparaty nitrofurantoiny: mogą powodować anemię hemolityczną noworodka. Najniebezpieczniejsze antybiotyki dla kobiet w ciąży to naturalne bądź syntetyczne penicyliny. Uwaga! Niedawne badania wykazały, że zażywanie antybiotyków przez kobiety w ciąży może powodować astmę u dzieci. Naukowcy brytyjscy przeanalizowali dane dotyczące 24 690 dzieci, których matki w trakcie ciąży przechodziły różnego rodzaju infekcje – wirusowe, bakteryjne czy grzybicze. Około jednej trzeciej kobiet było leczonych antybiotykami. Okazało się, że kontakt z z infekcją i antybiotykami zwiększa ryzyko wystąpienia astmy i chorób alergicznych – i tym bardziej, im wyższe były dawki podawanych leków. Częstsze były między innymi katar sienny i wyprysk alergiczny. Objawy astmy wystąpiły u koło 20 % badanych dzieci, natomiast wyprysk alergiczny – u 31 %.

P

Antybiotyki mogą wywołać alergię

Jednak nie wszystkie i nie u wszystkich. Wprawdzie na leki te można zareagować alergią, jednak lekarz, zanim wypisze receptę na antybiotyk, zwykle pyta chorego, czy jakiś konkretny antybiotyk nie spowodował kiedyś wysypki, wymiotów, biegunki, lub duszności. Jeśli tak, można dobrać inny specyfik.

P

Mogą uszkodzić słuch

Niektóre preparaty z grupy aminoglikozydów (stosuje się między innymi w leczeniu zakażeń układu moczowego, zapaleniu opon mózgowo – rdzeniowych, zapaleniu gruczołu krokowego) mogą uszkadzać narząd słuchu. Jeśli nie jest to absolutnie konieczne, nie należy podawać ich dzieciom poniżej 3 roku życia i osobom starszym które skończyły 65 lat.

F

Czy jest uniwersalny antybiotyk na wszystkie przypadłości?

Nie istnieje uniwersalny antybiotyk działający na wszystkie rodzaje bakterii. Aby określić wrażliwość bakterii na antybiotyki należy pobrać od pacjenta materiał biologiczny w zależności od lokalizacji zakażenia np. plwocinę, mocz, kał, krew. Pobrany materiał wysiewa się na specjalnym podłożu, obserwuje wzrost bakterii oraz wykonuje się testy wrażliwości na antybiotyki tzw. antybiogram. Większość infekcji można leczyć stosując antybiotyki działające na typowe drobnoustroje, wywołujące też zakażenia, bez potrzeby wykonania dodatkowych badań. Tylko w szczególnych sytuacjach bardzo ciężkich zakażeń lub infekcji nieregenerujących na dotychczasowe leczenie istnieją wskazania do wykonania antybiogramu.

F

Antybiotyki są skuteczne na przeziębienie i grypę

Antybiotyki nie niszczą wirusów, które wywołują przeziębienie i grypę. W przypadku grypy i przeziębienia skuteczniejsze są leki przeciwzapalne, łagodzące dokuczliwe objawy choroby, obniżające temperaturę ( Aspiryna, Scorbolamid, Paracetamol) oraz leżenie w łóżku. Antybiotyk podaje się wówczas, gdy infekcji wirusowej towarzyszy zakażenie bakteryjne.

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!