Cukrzyca nie boli, a we wcześniejszym stadium może nie powodować żadnych uciążliwych objawów. Dlatego wiele osób może nawet nie zdawać sobie sprawy, że są diabetykami. Mimo, że podatność na tą chorobę jest uwarunkowana genetycznie może ona dotknąć każdego, niezależnie od wieku i kondycji. Dlatego nawet, gdy nie mamy żadnych niepokojących objawów warto raz do roku kontrolnie sprawdzić poziom cukru by mieć pewność, że jesteśmy zdrowi. Istniej kilka mitów dotyczących tej choroby, my dziś postaramy się niektóre potwierdzić lub im zaprzeczyć. Czy cukrzycą można się zarazić? Czy diabetycy nie powinni wykonywać pewnych zawodów? Czy mogą starać się o rentę inwalidzką? To tylko niektóre z pytań na jakie odpowiemy.
P
Diabetycy nie mogą wykonywać niektórych zawodów.
Osoba z cukrzycą nie zostanie pilotem samolotu, kierowcą, maszynistą lub górnikiem. Polski kodeks pracy zabrania diabetykom wykonywania takich zwodów, przy których niezbędna jest koncentracja, oraz takich, które wymagają bardzo dużego wysiłku fizycznego. Gdyby pilot lub maszynista w czasie pracy dostali hipoglikemii, mogli zagrozić życiu przewożonych przez siebie osób.
F
Powodem zachorowania na cukrzycę jest nadmierne spożywanie słodyczy.
Nie zachorujemy od samego objadania się czekoladkami. Jednak niewłaściwa dieta oraz towarzysząca jej często nadwaga lub otyłość to dość prosta droga do zachorowania na cukrzycę typu 2. Warto więc ograniczyć słodycze, aby nie dopuścić do okładania się zbędnych kilogramów.
F
Diabetycy nie mogą jeść słodyczy
Czasami nawet muszą. Każdej osobie cukrzycą mogą od czasu do czasu zdarzyć się epizody z hipoglikemii, czy nagłego spadku poziomu cukru we krwi. Może to prowadzić nawet do utraty przytomności oraz śpiączki. Jedynym sposobem przeciwdziałania hipoglikemii jest natychmiastowe spożycie czegoś, co zawiera sporą ilość cukru. Dlatego diabetycy stale noszą przy sobie coś w rodzaju zestawu ratunkowego, czyli słodkiego napoju, czekolady lub batonika. W aptece dostępne są specjalne saszetki z płynną glukozą.
F
Cukrzyca jest zaraźliwa.
Choroby nie wywołują żadne wirusy czy bakterie, które mogłyby być przenoszone w jakikolwiek sposób. Cukrzycę wielu z nas ma jednak zapisaną w genach jeśli w naszej najbliższej rodzinie były lub są przypadki takiej choroby, to oznacza, że jesteśmy w grupie podwyższonego ryzyka.
Dodano 0 komentarzy
Zostaw komentarz
Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!