SZUKAJ
biznes
0

Farmy alg w miastach zamiast lasów?

Mimo, że lasy są zielonymi płucami Ziemi z wielu miejsc globu powoli zaczynają znikać. Niekiedy z przyczyn naturalnych, jednak znacznie częściej z powodu ingerencji człowieka w naturę…

Farmy alg w miastach zamiast lasów?

Mimo, że lasy są zielonymi płucami Ziemi z wielu miejsc globu powoli zaczynają znikać. Niekiedy z przyczyn naturalnych, jednak znacznie częściej z powodu ingerencji człowieka w naturę. W Mediolanie EcoLogics Studio zaprezentowało jakiś czas temu wynalazek, który może pomóc je zastąpić – niewielka farma alg produkuje dziennie tyle tlenu, co co 37 kilometrów kwadratowych lasu.

Farma jest wynikiem sześciu lat pracy dwójki designerów – Claudii Pasquero i Marco Poletto przy współpracy z firmą Taiyo Europe. Stanowi hybrydę architektury, technologii i rzecz jasna samej biologii. Mimo, że ma zastąpić las to ma również pełnić  funkcję dachu, chroniącego mieszkańców miast przed słońcem. W jego wnętrzu ma znajdować się woda, w której żyją algi.

Całością ma zarządzać inteligentny system elektroniczny, dzięki czemu glony są w stanie bardzo wydajnie prowadzić fotosyntezę produkując nie tylko ogromne ilości tlenu, lecz także generując 160 kilogramów biomasy, która można wykorzystać do uzyskania energii.

Sam pomysł wydaje się być  bardzo ciekawy szczególnie dla dużych zanieczyszczonych aglomeracji miejskich, gdzie każde źródło czystego powietrza jest na miarę złota. Odwiedzający Mediolańskie EXPO2015 mogli zobaczyć jedynie prototyp, ale włożony w jego przygotowanie wkład pracy zasługuje na uznanie.

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!