SZUKAJ
Zakupy
0

Jaką choinkę wybrać?

Zwolennicy żywych choinek przed świętami Bożego Narodzenia co roku zadają sobie to samo pytanie: jaką choinkę wybrać? Postawić na świerk, jodłę, czy sosnę?..

Jaką choinkę wybrać?

Zwolennicy żywych choinek przed świętami Bożego Narodzenia co roku zadają sobie to samo pytanie: jaką choinkę wybrać? Postawić na świerk, jodłę, czy sosnę? Liczymy na to, że poniższy artykuł pomoże Wam podjąć decyzję. Porównamy ze sobą trzy najczęściej kupowane gatunki drzew iglastych wybieranych na nasze świąteczne choinki.

Obecnie praktycznie nikt nie wyobraża sobie świąt Bożego Narodzenia bez przystrojonego drzewka. Zwyczaj ten rozpowszechnił się dopiero około dwieście lat temu. Więc jest to jest to stosunkowo młoda, ale jakże piękna tradycja.

Najstarsze doniesienia o przystrojonej choince, będącej drzewkiem bożonarodzeniowym pochodzą z Alzacji – z pogranicza Niemiec i Francji. Mówią one o ustawianiu w domach iglastego drzewka: jodły, sosny lub świerku i przystrajanie go rajskimi jabłuszkami, orzechami i ozdobami z papieru. Te trzy słynne gatunki iglastych drzewek tak upodobane przez ludzi w okresie świątecznym różną się od siebie nie tylko wyglądem, zasadami pielęgnacji, ale i ceną. Każdy chce aby jego choinka wytrzymała i pachniała jak najdłużej.

Świerk pospolity i kłujący

Najczęściej wybieranym drzewkiem jest świerk – zarówno ten pospolity jak i świerk kłujący (jest on znacznie droższy). Wpływ na to ma długa i bogata tradycja, przystępna cena, stożkowy pokrój, a przede wszystkim intensywny żywicowy zapach świerkowych igieł. Niestety świerk pospolity gubi igły już od samego momentu przyniesienia go do domu, a po kilku tygodniach zrzuca je wszystkie. Świerk kłujący postoi w mieszkaniu nieco dłużej, jednak należy uważać na jego igły, bo jak mówi nazwa rośliny – są bardzo kłujące. Jeśli planujemy kupić świerk, dokonajmy tego zakupu tuż przed samymi świętami, aby drzewko mogło z nami jak najdłużej pozostać i wnosić aurę świąteczną do naszego domu.

Świerk pospolity (Picea abies) – choinka najbardziej popularna w Polsce ze względu na utrwaloną tradycje. Korona wąsko stożkowata lub stożkowata. Igły krótkie na 1-2 cm, zielone do ciemnozielonych, o zapachu żywicznym. Igły krótko utrzymują się na gałęziach, tylko przez czas 1-3 tygodni.

Jodła kaukaska

Jodła kaukaska (Abies nordmanniana) należy do tzn. ekskluzywnych choinek. Świadczy o tym przede wszystkim jej cena (jest to najdroższe drzewko). Jodła w mieszkaniu może ona wytrzymać nawet dwa miesiące, a igły nie będą się sypać. Niestety gałązki jodły nie pachną.

Sosna pospolita

Sosna pospolita (Pinus silvestris) nie jest często wybierana na choinkę ze względu na rzadkie igły. Jej największym atutem jest atrakcyjna cena oraz żywiczny zapach igieł, które długo utrzymują się na gałązkach.

Jeśli już podjęliśmy decyzję, co do gatunku naszego świątecznego drzewka, to pozostaje nam wybrać miejsce jego zakupu. Legalnie sprzedawane choinki powinny pochodzić ze specjalnych plantacji lub terenów przeznaczonych do wycinki. Cena choinki zależy w dużej mierze nie tylko od jej gatunku, ale i od jej wielkości i urody. Za gęstą i dużą choinkę zapłacimy drożej. Najtaniej będą nas kosztować sosny i świerki. Jeśli chcemy by  drzewko później znalazło się w naszym ogródku postawmy na choinki w donicach. Są dość ciężkie, więc warto od razu pomyśleć o transporcie.

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!