SZUKAJ
biznes
0

Koniec cierpienia zwierząt. UE wprowadziła całkowity ZAKAZ testowania kosmetyków na zwierzętach

W końcu się doczekaliśmy. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej oficjalnie poinformował, że produkty kosmetyczne, których skład był testowany na zwierzętach, nie mogą być wprowadzane na rynek UE…

Koniec cierpienia zwierząt. UE wprowadziła  całkowity ZAKAZ  testowania kosmetyków na zwierzętach

W końcu się doczekaliśmy. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej oficjalnie poinformował, że produkty kosmetyczne, których skład był testowany na zwierzętach, nie mogą być wprowadzane na rynek UE.

 

Unia Europejska raz na zawsze zdecydowała się skończyć z kosmetykami testowanymi na zwierzętach. Króliki, myszy, szczury mogą odetchnąć z ulgą. Zakaz podpisano 21 września. Unia nie dokonała rozróżnienia co do miejsc, w jakich takie badania miałby być i są przeprowadzane. Zakaz dotyczy wszystkich marek bez wyjątku, które chcą sprzedawać swoje produkty na terenie UE.  Trybunał Europejski zamierza promować stosowanie „metod alternatywnych, które nie wykorzystują zwierząt w celu zapewnienia bezpieczeństwa ze strony produktów kosmetycznych”.

 

 

Stowarzyszenie obrony paw zwierząt PETA w 2016 roku przeprowadziło badanie, z którego wynika, że 250 marek,  w tym: Avon, Neutrogena, Guerlain, L’Occitane, MAC, Vidal Sassoon i Mary Kay nadal stosują te praktyki.  Zdaniem PETA aż 27 000 małych, niewinnych zwierząt  jest wykorzystywana rocznie  do przeprowadzania bolesnych testów. Toksyny zakrapiane są do oczu zwierząt, bądź stosowane bezpośrednio na ogoloną skórę.  NGO wymienia natomiast 1900 marek na całym świecie, które zrezygnowały z testowania swoich produktów na zwierzętach.

 

„Możliwym jest już zastąpienie testów na zwierzętach alternatywnymi metodami testowania podrażnień, poparzeń i uczulenia skóry i oczu” – podkreśla  Elisabet Berggren, główny naukowiec Komisji Europejskiej. W  tych metodach wymienia się między innymi te oparte na in vitro.  Kilka laboratoriów już teraz oferuje produkty z etykietą Cruelty Free (nie testowane na zwierzętach, a wśród nich Christian Dior, Body Shop lub Jeffree Star Cosmetics.

 

 

Należy nadmienić,  że UE nie jest pierwsza, jeśli chodzi o praktykę rezygnowania z testów  na zwierzętach.  Kraje, które nie są jej częścią (Indie, Izrael i Norwegia) także są za pełnym zakazem, testowania kosmetyków w ten sposób. W kilku krajach  są już opracowywane podobne metody, w tym w Stanach Zjednoczonych. Nawet Chiny od 2014 roku zrezygnowały z badań na zwierzętach przy wielu wyrobach, pod warunkiem, że ich produkcja ma charakter lokalny.

 

 

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *