SZUKAJ
Zdrowie
0

Męskie włosy w dobrych rękach

Czupryna czy łysina? Jeśli chodzi fryzurę dziś panowie mają szerokie pole do popisu. Mogą wybierać i przebierać z modnych męskich fryzurach. W strefie dotyczącej włosów mężczyźni najczęściej skarżą się na ich wypadanie…

Męskie włosy  w dobrych rękach

Czupryna czy łysina? Jeśli chodzi fryzurę dziś panowie mają szerokie pole do popisu. Mogą wybierać i przebierać z modnych męskich fryzurach. W strefie dotyczącej włosów mężczyźni najczęściej skarżą się na ich wypadanie. Aby zaradzić problemowi trzeba dowiedzieć się na czym polega androgenowe łysienie i jak łagodzić jego skutki?

Łysienie androgenowe jest spowodowane nadwrażliwością komórek włosa na hormon zwany dihydrotestoteronem (DHT). W wyniku jego działania zmniejszają się mieszki włosowe, włosy stają się słabsze i delikatniejsze. Ten proces można jednak zatrzymać lub spowolnić za pomocą dwóch preparatów o udowodnionym działaniu: finasterydu (lek doustny) i minoksydilu (maść). U kobiet warto zastosować środki powstrzymujące DHT. Znakomite efekty daje też mezoterpaia, czyli ostrzykiwanie skóry głowy preparatami pobudzającymi wzrost włosów. Taka terapia hamuje ich wypadanie, a nawet powoduje ich zagęszczenie.

I

nne przyczyny wypadania włosów?

Zdarza się również łysienie telogenowe. Duża cześć włosów przechodzi w stan telogenu, czyli spoczynku i nie rosną. Przyczyną może być na przykład stres, anemia, niedoczynność tarczycy, zabiegi operacyjne czy zażywanie leków. Leczenie polega na wyeliminowaniu źródła tego zjawiska. Dużo poważniejsze w skutkach jest już łysienie bliznowaciejące oraz plackowate. Najlepszym sposobem na zdiagnozowanie przyczyny łysienia jest badania trychologiczne. Dzięki temu badania można określić przyczynę wypadania włosów i wskazać odpowiednią metodę postępowania. Jeśli doszło już do dużego ubytku włosów, można je zagęścić, wykonując zabieg np. metodą Implant Micro Derm 2 Gen. Polega to na wszczepianiu pojedynczych włosków do mikroskóry, która pod wpływem temperatury ciała zespala się ze skórą głowy.

Ł

upież i przetłuszczające się włosy

Łupież dotyka wielu mężczyzn i nie powinni tego problemu ignorować. Do zwalczania suchego łupieżu wystarczają zazwyczaj szapony przeciwłupieżowe. Powinny zawierać substancję ogrniczająe rozwój drożdżaka, odpowiedzialnego za łupież, np. ketokonazol, klotrimazaol, czy ekonazol, a także wydłużające proces przechodzenia komórek najniższej warstwy powierzchniowej (np. dziegcie czy ichtiol) oraz ułatwiające złuszczenie, (np. kwas salicylowy, siarkę czy mocznik). Preparaty dostępne w aptekach są droższe niż te, które można kupić w drogeriach, jednak są dużo bardziej efektywne. Już po tygodniu stosowania preparatu łupież nie zniknie, należy spróbować szamponu o innym składzie. Jeżeli żaden nie okaże się skuteczny, wówczas niezbędna jest wizyta u lekarza lub trychologa.Włosy przetłuszczające się, czyli wydzielające zbyt dużo serum, wymagają szamponów zawierających składniki redukujące łojotok, np. wyciągi z brzozy, pokrzywy, mięty, owoców cytrusowych, skrzypu czy chmielu.

D

ługie włosy

O długie włosy panowie powinni się troszczyć tak jak kobiety. Niestety, na rynku wciąż jest stosunkowo mało odżywek do włosów dla mężczyzn. Pozostaje kupowanie odżywki dla kobiet, dobierając je do rodzaju włosów. Panowie, którzy golą włosy, powinni zadbać skórę głowy. Zimą smarować kremem nawilżającym, latem używać kremu ochronnego z filtrem.

M

ęskie kosmetyki do stylizacji

Jeszcze nie tak dawno kosmetyki do stylizacji włosów dla mężczyzn ograniczały się głównie do żelu i wosku. Dziś wybór jest dużo większy. Panowie mają do dyspozycji lakiery, pianki, plastry czy farby do włosów. Dobrze postawić na takie, które mają właściwości odżywcze, nawilżające lub ochronne i zawierają witaminy. Wówczas dbamy nie tylko o wygląd , ale też o włosy i skórę głowy.

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!