SZUKAJ
Zdrowie
0

Na niskich obrotach – niedociśnienie

Choć niedociśnienie nie jest chorobą, często bardzo przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu. To tak jakby układ krwionośny nie mógł dostosować się do szybkiego tempa życia…

Na niskich obrotach – niedociśnienie

Choć niedociśnienie nie jest chorobą, często bardzo przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu. To tak jakby układ krwionośny nie mógł dostosować się do szybkiego tempa życia.

Co rano walczysz ze sobą, zanim wstaniesz z łóżka – nawet wtedy, gdy powinieneś być wyspany. Zdarza się, że od razu musisz się znowu położyć z powodu zawrotów głowy, do których dołącza pulsujący ból, mroczki i pojawiające się przed oczami i szum w uszach. Niepokoi cię wtedy dziwnie przyśpieszona praca serca. Podobnie chwile słabości zdarzają się także w ciągu dnia, zwłaszcza gdy gwałtownie zmieniasz ułożenie ciała albo długo przebywasz w pozycji stojącej. Kiedy inni tryskają energią, ty czujesz się ospały i niezdolny do jakiegokolwiek wysiłku. Skoncentrowanie uwagi na pracy wydaje Ci się zadaniem ponad siły. Stale zimne dłonie i stopy to błahostka wobec faktu, że często budzisz się w nocy z uczuciem nieuzasadnionego niepokoju. Czy te objawy wydają Ci się dziwnie znajome? Jeśli tak, prawdopodobnie cierpisz na niedociśnienie tętnicze, czyli hipotonię.

Hipotomia – choć z pewnością uciążliwa nie zagraża twojemu zdrowiu. Utrzymujące się zbyt niskie wartości ciśnienia nie uszkadzają sera ani naczyń krwionośnych, do czego dochodzi przy nadciśnieniu tętniczym. Co więcej, statystyki pokazują, aż wręcz przedłużają życie! Można wprawdzie narzekać na jego jakość, ale na szczęście istnieją sposoby łagodzenia objawów. Niedociśnienie to przypadłość wyjątkowa jeszcze z innego powodu – zazwyczaj wszelkie dolegliwości zaostrzają się wraz z wiekiem, z tym samym przypadku jednak mamy do czynienia z sytuacją odwrotną – z czasem stają się coraz mniej dokuczliwe.

W

ołanie o tlen

Ciśnienie tętnicze to siła, z jaka krew naciska na ścianki naczyń krwionośnych. Mierzy się ja w dwóch momentach: podczas skurczu mięśnia sercowego, gdy krew zostaje wypompowana do tętnic – mówimy wtedy o ciśnieniu skurczowym – oraz gdy mięsień rozkurcza się – otrzymaną wówczas wartość, określa się mianem ciśnienia rozkurczowego. Opisane powyżej dolegliwości powoduje przede wszystkim zbyt niskie ciśnienie skurczowe. Właśnie siła skurczu decyduje o tym, czy do poszczególnych organów dotrze odpowiadania ilość krwi i zaopatrzy je w tlen oraz substancje odżywcze. Typowe obawy hipotonii takie jak zawroty głowy, omdlenia czy ciągłe zmęczenie – biorą się z niewystarczającego ukrwienia mózgu.

U osób z niedociśnieniem występują zaburzenia regulujące układu krążenia, polegające na tym, że nie jest on w stanie reagować wystarczająco szybko na różnego rodzaju bodźce i przepompowywać i przepompowywać krwi zgromadzonej w dolnej części ciała kierunku serca. Problemy te pogłębiają dodatkowo żylaki lub niedostatecznie rozwinięta muskulatura nóg, która w normalnej sytuacji ułatwia powrót krwi do serca.

R

uchoma granica

O niedociśnieniu mówi wówczas gdy jego granica spada poniżej100/60 mmHg. Jednak w praktyce trudno określić jakąkolwiek normę, gdyż większość osób u których stale utrzymuje się niskie ciśnienie nie odczuwa z tego powodu żadnych dolegliwości. Często dowiadują się o tym przypadkiem. Trudno określić również częstotliwość wstępowania hipotonii, gdyż wielu ludzi żyje z nią, nie zdając sobie z tego sprawy. Można jednak pokusić się o krótką charakterystykę typowego niskociśnieniowca – najczęściej jest to kobieta, młoda lub w średnim wieku, wysoka o szczupłej budowie ciała. Niedociśnienie pojawia się również u młodzieży, zwłaszcza u dziewcząt w okresie dojrzewania oraz okresowo kobiet w ciąży.

P

rzyczyny Hipotonii

W większości przypadków lekarze nie potrafią ustalić przyczyny niedociśnienia. Mówimy wówczas o hipotonii pierwotnej lub samoistnej. Jest to sprawa indywidualnych predyspozycji, a także czynników środowiskowych, takich jak dieta o styl życia. Odrębnym zagadnieniem jest hipotonia wtórna, czyli niedociśnienie, będące konsekwencją innej choroby. Towarzyszy schorzeniom układu krążenia i infekcjom. Może być jednym z objawów zaburzeń hormonalnych, na przykład niedoczynności kory nadnerczy lub tarczycy. Przyczyną niedociśnienia bywa też uszkodzenie wegetatywnego układu nerwowego, do którego dochodzi w następstwie cukrzycy. Niskie ciśnienie mają również osoby cierpiące na zaburzenia odżywiania (bulimię i anoreksję). Obniża się je ono także wtedy, gdy na skutek krwotoku lub odwodnienia organizmu zmniejsza się objętość krwi. Hipotonię mogą wywołać farmaceutyki, np. nitraty, niektóre leki stosowane w nadciśnieniu, chorobie Parkinsona lub depresji.

L

eczyć, czy nie?

Leczenie staje się konieczne, gdy na skutek nagłych spadków ciśnienia dochodzi do omdleń. Pierwszoplanową sprawą jest ustalenie, czy mamy do czynienia z niedociśnieniem samostnym, czy wtórnym. Od czego bowiem zależy dalsze postępowanie. Hipotonii nie powinny bagatelizować kobiety w ciąży, gdyż może ona mieć wpływ na tempo rozwoju płodu.Niekiedy jest poważnym problemem uczniów, którzy z powodu zaburzeń koncentracji osiągają słabsze wyniki w nauce.

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!