SZUKAJ
Zdrowie
0

Niebezpieczne połączenie – nigdy nie mieszaj ze sobą tych leków!

Z lekami jest podobnie. Zobacz jakich połączeń lepiej unikać, jeżeli nie chcesz wpakować się w poważne problemy zdrowotne…

Niebezpieczne połączenie – nigdy nie mieszaj ze sobą tych leków!

Wypicie szklanki mleka Ci nie zaszkodzi- pod warunkiem, że nie masz na nie alergii. Kiełbasa również nie stanowi żadnego zagrożenie. Jednak razem stanowią niebezpieczne połączenie i efekty mogą stać się dla nas bardzo nieprzyjemne. Z lekami jest podobnie. Zobacz jakich połączeń lepiej unikać, jeżeli nie chcesz wpakować się w poważne problemy zdrowotne.

 

Aspiryna i paracetamol

 

Niebezpieczne połączenie

 

Łączenie leków, które wykazują podobne działanie nie jest najlepszym pomysłem, jednak w przypadku leków przeciwbólowych stanowi to już niebezpieczne połączenie. Aspiryna należy do grupy leków NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne), co prawda paracetamol się do niej nie zalicza, gdyż nie może pochwalić się działaniem przeciwzapalnym. Jeśli zdążyłeś już zażyć aspirynę w celu uśmierzenia bólu, to przyjęcie innego leku z grupy NLPZ wcale nie wzmocni działania przeciwbólowego, a tylko zwiększy ryzyko efektów ubocznych.

 

Lista leków z grupy NLPZ

 

Niebezpieczne połączenie

 

Najczęściej stosowane i dostępne bez recepty to: ibuprofen, naproksen oraz diklofenak. Należy podkreślić, że to tylko i wyłącznie nazwy substancji aktywnych, które występują w preparatach pod różnymi nazwami. Dlatego bardzo ważnego jest czytanie ulotek, bez powodu nie zostały dołączone do opakowania. W razie wątpliwości możesz skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

 

Oczywiście nie należy wierzyć we wszystko co mówią w reklamach, jednak natrętnie powtarzany komunikat, a mianowicie „Lek niewłaściwie stosowany może stanowić zagrożenie dla Twojego życia i zdrowia” jest prawdziwy i ma sens. Właściwe stosowanie leku oznacza, że niebezpieczne połączenie nie ma prawa się pojawić.

 

Ziołowe preparaty i leki

 

Niebezpieczne połączenie

 

Nie musimy chyba mówić, że przekonanie o nieszkodliwości oraz całkowitym bezpieczeństwie produktów pochodzenia naturalnego, jest nieprawdziwe. Wszystko co ma wpływ na funkcjonowanie Twojego organizmu (gdyby nie miało to byś tego nie brała) może wchodzić w interakcje z innymi substancjami, a tym samym stanowić niebezpieczne połączenie. Lepiej unikać łączenia rzeń-szenia z warafaryną oraz lekami przeciwcukrzycowymi. Jeżeli bierzesz aspirynę lub warfarynę nawet czosnek banalny czosnek może zwiększyć ryzyko krwawienia.

 

Zobacz: Zanim sięgniesz po tabletkę…

 

Niebezpieczne połączenie

 

Niebezpieczne połączenie

 

Dr Jarosław Woroń z Katedry Farmakologii Uniwersytetu Jagiellońskiego uważa przestrzega, że niepożądane interakcje między lekami stanowi jedną z 10 najczęstszych przyczyn zgonów. Jednak najczęściej jest to skutkiem tak zwanej polifarmakoterapii (leczenie wieloma lekami).

 

Zobacz: Jak przechowywać leki w domu

 

Już sama terapia wieloma lekami staje się prawdziwym zagrożeniem dla naszego zdrowia, a nawet życia – ryzyko to wzrasta wraz proporcjonalnie do ilości leków wprowadzanych do organizmu. Dr Woronia twierdzi, że podczas zażywania dwóch leków, ryzyko iż wystąpi niebezpieczne połączenie wynosi 13 procent, natomiast przy pięciu ryzyko to wzrasta już do 58 procent, a przy 7 wzwyż – 82 procent.

 

Alkohol i leki

 

Niebezpieczne połączenie

 

W przypadku interakcji niektórych leków z alkoholem może on spowolnić ich przyswajalność, a co za tym idzie zmniejszyć skuteczność. Jeżeli enzymy odpowiedzialne za metabolizm leku są akurat zajęte rozkładem alkoholu, oznacza to wydłużenie obecności leku w organizmie (dłuższe wystawienie na potencjalne zagrożenie).

 

 

Jak wynika z doniesień doktora H.D. Holdera z Prevention Research Center co czwarty pacjent, który ląduje na ostrym dyżurze, trafia tam właśnie przez interakcję między lekami a alkoholem, która jak się okazuje stanowi niebezpieczne połączenie. Należy pamiętać, że lek może spowolnić metabolizm alkoholu, a to wiąże się dłuższym działaniem efektów ubocznych…kac może trwać nawet kilka dni.

 

Zasada jest prosta: Jeżeli brałeś jakikolwiek lek, zrezygnuj z picia alkoholu. Jeżeli spożywałeś alkohol – bierz tylko leki, które przepisze Ci lekarz (oczywiście świadomy Twojego picia).

 

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *