SZUKAJ
Kultura
0

Pisarze i ich psy na big book festival 2015

12 -14 czerwca w Warszawie odbędzie się trzeci Big Book Festival – Duży Festiwal Czytania. Tym razem pod hasłem „Człowiek nie pies i czytać musi!”..

Pisarze i ich psy na big book festival 2015

12 -14 czerwca w Warszawie odbędzie się trzeci Big Book Festival –  Duży Festiwal Czytania. Tym razem pod hasłem „Człowiek nie pies i czytać musi!”

Bohaterami festiwalu będą postaci związane z literaturą oraz psy, towarzyszące im co dzień w czytaniu i pisaniu. Autorzy i dziennikarze wzięli udział w sesji zdjęciowej, zapowiadającej festiwal i dowcipnie zachęcającej do cieszenia się książkami.

Katarzyna Bonda, autorka powieści kryminalnych, niedawno adoptowała ze schroniska przystojnego Łukasza, pisarka Ludwika Włodek właśnie zaprzyjaźnia się ze szczeniakiem o poważnym imieniu Semen, Mariusz Czubaj żyje i pracuje z trójką nieodstępujących go psów: Fago, Lawusiem i Morusem. Na festiwalowych plakatach pojawi się także Anna Janko z Melą, która napisała z nią wszystkie powieści, dziennikarz radiowy Michał Nogaś z ciut zazdrosną o czytanie Toffi oraz Anna Król, dyrektor Big Book Festival z Miszą, która lubi podgryzać domowy księgozbiór.

Podczas Big Book Festival z humorem i dystansem inspirujemy do czytania – mówi Anna Król, pomysłodawczyni festiwalu. – W tym roku nieco przewrotnie opowiadamy o relacjach pisarzy i psów. Oddajemy głos zwierzętom, to one „mówią”, co sądzą o książkach. Ja zawsze czytam z Miszą. Mamy podobny gust. Jestem entuzjastką Iwaszkiewicza – ona pożera go w całości, dosłownie.

Bliskie związki autorów i psów mają długą historię, podczas festiwalu pokażemy słynne duety sprzed lat: Julian Tuwim z Dżońciem, Zofia Nałkowska z Morusem oraz John Steinbeck, który przemierzył Amerykę wspólnie z Charleyem. Przypomnimy, że Mieczysław Grydzewski, redaktor „Wiadomości Literackich” szczuł natrętnych pisarzy swoimi sznaucerami. Będziemy cytować poruszające fragmenty opowiadania, którym Andrzej Stasiuk żegnał się ze swoją suką oraz emocjonalne „Dzienniki” Jarosława Iwaszkiewicza, w których pisał o przyjaźni z Tropkiem. Archiwalne zdjęcia, uzupełnione współczesnymi grafikami i fragmentami tekstów będą częścią komiksowej instalacji, a zarazem scenografią festiwalowych spotkań.

Zaprosimy też wszystkich psiarzy do pokazania się ze swoimi pupilami. W niedzielę, 14 czerwca w samo południe w centrum Warszawy będziemy ustanawiać rekord w liczbie osób i psów czytających razem na wolnym powietrzu. Każdy pies otrzyma numer, a właściciel książkę. Rekord w czytaniu będą bić razem.

Lubimy żartować o rzeczach ważnych. Ale zachęcamy też, by hasło „Człowiek nie pies i czytać musi!” interpretować wprost – mówi Anna Król. – Czytanie jest jedną z największych i najłatwiej dostępnych dla człowieka przyjemności. Refleksja, zdolność interpretowania i przeżywania literatury to wyjątkowy dar, który traktujemy dość zdawkowo albo rezygnujemy z niego na rzecz innych rozrywek. A przecież literatura sprawia, że czujemy się w pełni ludźmi. Myślę, że psy po cichu zazdroszczą nam czytania.

Big Book Festival odbędzie się w dniach 12-14 czerwca przy ul. Hożej 51. Zagranicznymi gośćmi festiwalu będą m.in.: Zadie Smith, Swietłana Aleksijewicz, Sofi Oksanen, Lars Saabye Christensen, Władimir Sorokin. W programie jest 50 spotkań, dyskusji, warsztatów, spacerów, wystaw i akcji. Pełny program wydarzenia zostanie ogłoszony w pierwszych dniach maja.

Big Book Festival // Duży Festiwal Czytania jest wydarzeniem społecznym, realizowanym od 2012 roku przez Fundację „Kultura nie boli“. Powstaje m.in. dzięki wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy, a także zaangażowaniu kilkudziesięciu partnerów publicznych i prywatnych. To jedyny międzynarodowy festiwal literacki organizowany w Warszawie. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Więcej o tym  wydarzeniu dowiecie się  na: www.bigbookfestival.pl

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!