SZUKAJ
Zdrowie
0

Przygotuj stopy na wiosnę. Sprawdzone sposoby na odciski i zrogowacenia

Prawdopodobnie w każdej aptece zajdzie się oddzielna półka gęsto zastawiona środkami na odciski. Jeśli mamy ten problem, walkę z nim należy zacząć właśnie od wizyty a aptece…

Przygotuj stopy na wiosnę. Sprawdzone  sposoby na odciski i zrogowacenia

Prawdopodobnie w każdej aptece znajdzie  się  oddzielna półka gęsto zastawiona środkami na odciski. Jeśli mamy ten problem, walkę z nim należy zacząć właśnie od wizyty a aptece. Może się jednak okazać, że poszukiwania najlepszego remedium zaprowadzą nas dalej. Czego naprawdę potrzebują nasze stopy? Odpowiedniego olejku zmiękczającego skórę, dostosowanych do kształtu stóp wkładek, odpowiednich skarpetek oraz odpowiednio wyprofilowanego obuwia. Co jeszcze? Oto kilka sprawdzonych sposobów radzenia sobie z odciskami i zrogowaceniami.

Skąd się biorą odciski?

Kiedy organizm próbuje chronić się przed uszkodzeniem, stosuje środki obronne. Jeśli jakaś część stopy przez dłuży czas ociera się o materiał, zewnętrza warstwa skóry zaczyna się pogrubiać, tworząc twardą osłonę z martwych komórek. To właśnie ma miejsce, gdy dopasowane buty ocierają o paluch. Naskórek stopniowo pogrubia się, tworząc odcisk. Zaniedbany odcisk może zrogowacieć. Czasami odciski bywają bezbolesne i naprawdę osłaniają otarte miejsca. Jeśli jednak naciskają na kość albo na przebiegający pod skórą nerw, mogą być bardzo bolesne i uciążliwe, a nawet uniemożliwiać chodzenie.

1

Zdrapuj i szlifuj

Jeśli odcisk jest bolesny i utrudnia chodzenie, musisz usunąć wewnętrzną warstwę martwych, stwardniałych komórek skóry, aby zmniejszyć grubość odcisku, a co z tym idzie – ucisk na biegnące pod skórą nerwy. Weź gorąca kąpiel, a potem kiedy skóra jest jeszcze wilgotna i miękka – pumeksem ścieraj odcisk. Prawdziwy pumeks to lekki, porowaty materiał wulkaniczny, działający na zrogowaciałą tkankę jak naturalny papier ścierny. W drogeriach i sklepach z artykułami gospodarstwa domowego można najczęściej kupić pumeks syntetyczny, wytwarzany na przykład z poliuretanu. Nie próbuj zeszlifować całego odcisku za jednym razem – możesz wtedy uszkodzić i podrażnić skórę. Ścieraj raczej codziennie po trochu, bądź cierpliwa i konsekwentna. Jeśli odcisk jest wyjątkowo gruby i twardy, zabieg usuwania go może zająć nawet kilka tygodni.
Czasami na skutek ocierania się o siebie palców stóp tworzą się między nimi odciski – nieco inne niż te na zewnątrz stopy, są  bardziej miękkie, bo skóra pomiędzy placami jest zwykle stale lekko wilgotna. Na takiego odciski pumeks nie pomoże, gdyż trudno byłoby nim manewrować między palcami. Kup specjalny pilniczek do odcisków usuwaj po trochu stwardniałą skórę. Możesz także wkładać pomiędzy palce piankowe wkładki, które zapobiegają ocieraniu i powstawaniu odcisków. Jeśli sama sobie nie radzisz idź do pedikiurzystki albo pediatry. Fachowiec pomoże Ci bezboleśnie pozbyć się problemu, doradzi odpowiednie wkładki do butów, a nawet dobierze specjalne ochronne krążki czy nakładki.

2

Zmiękczaj

Zamiast piłować i ścierać pumeksem odciski możesz spróbować je zmiękczyć. Odciski na placach stóp nacieraj oliwą z oliwek i osłaniaj specjalnymi nakładkami. W aptekach można kupić wykonane z gąbki lub silikonu samoprzylepne nakładki – miękkie kółka z otworem na odcisk. Załóż nakładkę, nasmaruj odcisk oliwą albo olejkiem rycynowym, a potem zalep od góry plastrem, żeby olej nie wysychał. Nakładka zmniejsza ucisk i utrzymuje wilgoć, wspomagając zmiękczające działanie oleju. Skuteczną metodą zmiękczającą, jest także wymoczenie odcisków w wodzie z solą gorzką, czyli esomitem. Na opakowaniu soli znajdziesz szczególe wskazówki, jak jej używać.

3

Wykorzystaj kwas

Popularną metodą jest zastosowanie plastra na odciski, który zawiera kwas salicylowy. Przyklej  go po kąpieli w taki sposób, żeby zmiękczającą substancja zawierająca kwas przylegała tylko do odcisku, a nie do skóry wokół niego, bo może dojść do zadrażnienia lub oparzenia skóry. Innym źródłem kwasu salicylowego jest aspiryna. Możesz sporządzić własny zmiękczać odcisków: rozgnieć na miałki proszek 5 tabletek aspiryny, a potem zrób z nich pastę, dodając ½ łyżeczki soku cytrynowego i ½ łyżeczki wody. Posmaruj tą pastą odcisk, owiń kawałkiem samo przylegającej folii i nakryj podgrzanym ręcznikiem. Odczekaj 10 minut, następnie zdejmij folię i delikatnie szlifuj odcisk pumeksem. Tej metody nie mogą stosować osoby uczulone na aspirynę.

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *