SZUKAJ
Zdrowie
0

Ślaz leśny: malwa dzika i jej zastosowanie w lecznictwie

Ślaz leśny to dwuletnia, pospolita na całym niżu i w najniższych partiach górskich roślina, powszechna na przydrożach i rumowiskach, ale trzymająca się ziemi lepszej i nie kwaśnej…

Ślaz leśny: malwa dzika  i jej zastosowanie w lecznictwie

Ślaz leśny to  dwuletnia, pospolita  na całym  niżu i w najniższych partiach górskich roślina, powszechna na przydrożach i rumowiskach, ale trzymająca się ziemi lepszej i nie kwaśnej – występuje pod licznymi nazwami lokalnymi i jest znana jako ślaz dziki, ślaz zajęczy, ślaz gęsi, polny, malwa dzika, kędzierzawiec, guziczkowe ziele. Osiąga ponad metr wysokości, jej łodyga jest szorstko owłosiona, w kątach  liści zebrane są po kilka różowe  bądź purpurowe kwiaty pozbawione  zapachu. Ślaz kwitnie od lipca do września.

 

Do  celów leczniczych wykorzystuje się świeżo rozwinięte kwiaty, które zbiera się przez całe lato w okresie zakwitania. Należy je suszyć  w cieniu, w miejscu przewiewnym. Do celów leczniczych można także używać liści, które należy zbierać w okresie kwitnienia rośliny.  Liście zrywamy bez ogonków, należy uważać,  by były czyste i bez plan.  Głównym składnikiem ślazu jest śluz (zawartość z kwiatach: 2,5 – 9 proc. ).

 

Wskazania lecznicze

 

Na użytek zewnętrzny:

Ślaz używany jest jako środek powlekający i osłaniający, ale także zmiękczający  (również zewnętrznie)  w stanach kataralnych i zapalanych dróg oddechowych, przy nieżytach przewodu trawiennego, wrzodach żołądka i dwunastnicy, nerwicy żołądka. Śluz zawarty w kwiatach i liściach powleka  błony śluzowe jamy ustnej  i gardła chroniąc je przed podrażnieniem, łagodzi kaszel, przywraca ruch nabłonka rzęskowego, ułatwia odkrztuszanie i zmniejsza stany zapalny danego narządu. Działanie ochronne śluzu ze ślazu jest krótkotrwałe.

 

Na użytek zewnętrzny:

Okłady na wrzody, oparzenia, zapalnie spojówek , stany zapalne jamy ustnej.

 

malwa-dzika

 

 Sposób użycia

 1..Napary lub odwary z kwiatów stosuje się w schorzeniach górnych dróg oddechowych, nieżycie gardła i krtani, suchym kaszlu ze skąpą wydzieliną, utrudnionym odkrztuszaniu i chrypce, do płukania jamy ustnej w stanach zapalnych błony śluzowej oraz w zaparciach u otyłych.  Kwiat ślazu dzikiego jest domieszką do ziół płucnych  „Herbapolu”, wykrztuśnych, przeciwzapalnych, np. wraz z zielem tymianku, owocem anyżu, liściem podbiału, korzeniem lukrecji, liściem babki lancetowatej, kwiatem pierwiosnki lekarskiej, liściem szałwii.

2. Mieszanka do płukania gardła w ostrych stanach i przewlekłych stanach zalanych. Zamieszać liść ślazu, liść prawoślazu, kwiat bzu czarnego kwiat rumianku, przygotować napar. Napar ślazowy 1-2 łyżeczki mieszaniny kwiatów i liści ślazu  zlać 1-1,5 szklanki wody wrzącej i naparzać pod przykryciem przez 10 minut, następnie naciągać jeszcze 15 minut i przecedzić. Popijając po 1/3 szklanki trzy razy dziennie przy suchym kaszlu  i chrypce. Napar ten można stosować także do płukania w stanach nieżytowych i zapalnych dziąseł, ust i gardła.

3. Odwar. Dwie łyżki kwiatów śluzu i jedna łyżka liści prawoślazu na dwie szklanki wody, gotować 3-5 minut. Wypić w dwóch  porcjach. Do stosowania przez osoby starsze i otyłe praz przy zaparciach atonicznych  oraz w stanach zapalnych żołądka i przełyku.

4. Napar płukanka. Zmieszać po 50 g ślazu, kwiatów lipy, kwiatów krwawnika i liści szałwii, zalać jedną łyżeczkę tej mieszanki szklanką wrzącej wody i naparzać pod przykryciem  przez 15 minut, naciągać 10 minut,  przecedzić. Stosować do płukania jamy ustnej i gardła w stanach zapalnych błon śluzowych.

5. Kąpiel ślazowa. Garść rozdrobnionych kwiatów i liści ślazu  oraz 3-4 łyżki kwiatów lipy, krwawnika i rumianku zalać w garnku dwoma litrami gorącej wody i pozostawić  pod przykryciem na godzinę, następnie ogrzać do wrzenia (nie dopuszczać do zagotowania) i całość wraz z ziołami wlać do wanny, którą dopełnić wodą do 1/3 objętość. Temperatura kąpieli powinna wynosić 36-38 stopni C, a czas kąpieli 10-20 minut. Kąpiel taka działa regenerująco na skórę, przeciwzapalnie, przeciwświądowo i ma właściwości kosmetyczne.  Do roślin śluzowych, mających zastosowanie w lecznictwie, zaliczamy także kwiat malwy czarnej. Jego śluz może być stosowany podobnie jak kwiat śluzu dzikiego.

 

 

 

 

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *