SZUKAJ
Zdrowie
0

Stres a płeć

Zastanawialiście się kiedyś kto jest narażony na większy stres: mężczyźni czy kobiety? Chociaż zawały występują częściej u 40- czy 50 – letnich mężczyzn niż u kobiet w tym samym wieku, nie wydaje się by mężczyźni cierpieli bardziej z powodu stresu niż kobiety.

Stres a płeć

Zastanawialiście się kiedyś kto jest narażony na większy stres: mężczyźni czy kobiety? Chociaż zawały występują częściej u 40- czy 50 – letnich mężczyzn  niż u kobiet w tym samym wieku, nie wydaje się by mężczyźni cierpieli bardziej z powodu stresu niż kobiety. Wiadomo, że stres przyczynia się do występowania chorób serca obu płci. Przeprowadzone badania, którymi w przeszłości objęto 30 000 kobiet z różnych krajów, wykazały, ze kobiety są bardziej podatne na stres niż mężczyźni.

Kobiety objęte badaniem mówiły o takich objawach stresu jak, jak niepokój, depresja, bezsenność, bóle pleców i brzucha. Opisywały również zmiany w zachowaniu i upodobaniach, takie jak brak apetytu lub jego nadmiar ( jedzenie potraw słodkich lub słonych), uprawienia zbyt intensywnych ćwiczeń lub brak sił witalnych, nadmierne palenie i picie.

Według niektórych ekspertów, kobiety bardziej narażone na stres, ponieważ są bardziej obciążone pracą, która dla większości kobiet oznacza łączenie obowiązków zawodowych z lwią częścią prac domowych. Doktor Alice Domar, dyrektor Centrum Zdrowia Kobiet przy Harvard Mediacl School, uważa, iż kobiety są bardziej podatne na stres ponieważ odrywają rolę opiekunek i mają tendencję do dbania o wszystkich dookoła, kosztem samych siebie.

Dlaczego zatem kobiety są mniej podatne na choroby serca? Naukowcy z Duke Univesity stwierdzili, na podstawie badań, że u  kobiet, które są w stresie, naczynia krwionośne kurczą się mniej niż u mężczyzn, co jest efektem ochronnego działania estrogenów. Kiedy podczas menopauzy produkcja estrogenu spada zaczyna rosnąć ryzyko wystąpienia chorób serca. Kobiety potrafią łatwej niż mężczyzn wyrażać swoje uczucia i są bardziej skłonne do szukania pomocy, co według specjalistów chroni je przed negatywnymi skutkami stresu.

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!