SZUKAJ
Dom i Wnętrze
0

Styl Wiejski – inspiracje prosto z wiejskiej chaty

Urok stylu wiejskiego jest ponadczasowy i uniwersalny. Przytulność i nawiązanie do tradycji oraz charakterystyczna prostota, wykorzystanie naturalnych materiałów i funkcjonalność sprawiają..

Styl Wiejski – inspiracje prosto z wiejskiej chaty

Urok stylu wiejskiego jest ponadczasowy i uniwersalny. Przytulność i nawiązanie do tradycji oraz charakterystyczna prostota, wykorzystanie naturalnych materiałów i funkcjonalność sprawiają, że ten styl odpowiada zarówno ludziom o tradycyjnym jak i nowoczesny guście. Wnętrza w tym stylu można urządzić nie tylko na wsi, ale również w mieście.

Fot: Łazienka z stylu wiesjkim, źródło: dulux.pl

Z

tęsknoty za wsią

Tęsknota za spokojnym życiem na wsi staje się silniejsza, im bardziej oddalamy się od tego życia. Szaleńczy miejski pęd, któremu często towarzyszy utrata poczucia bezpieczeństwa, wzmaga tęsknotę za stabilizacją, stałymi zasadami i siłą tradycji wiejskich społeczności. Styl rustykalny, który z wielu z nas kojarzy z widokiem fotela na biegunach stojącego przy kominku i swobodą, gościnną atmosferą, symbolizuje naszą niezmienną tęsknotę za rodziną i wartościami ogniska domowego. Przywołuje nasze wyobrażenia o gospodarności i zazdrości, o urokliwych narzutach szytych z kawałków znoszonych ubrań, polanach, ułożonych przy piecu i spiżarniach pełnych domowych przetworów. Polne kamienie i wapienna zaprawa, sezonowe drewno, ściany bielone wapniem lub łagodnymi pastelowymi barwami, ludowe ozdoby i posiłki wprost przy kuchennym stole to elementy naszych wyobrażeń. Ten model życia już zanika, ale styl wiejski urządzania wnętrz, dzięki jego prostocie łatwo odtworzyć.

K

uchnia w stylu wiejskim

Fot: Pinterest

Kuchnia tradycyjnie uznawana jest za serce domu, pozostaje wciąż jego nieformalnym centrum. Wszyscy domownicy spotkają się tu, by porozmawiać podczas wspólnych posiłków. W przeszłości ludzie w naturalny sposób gromadzili się w najcieplejszym miejscu domu, ogrzewanym przez piec lub kuchnię, do której stale dorzucano opał, by podgrzewać wodę lub garnki z jedzeniem. W ostatnich dziesięcioleciach architekci usiłowali kuchenny nieład przenieść do małych, zamkniętych pomieszczeń. Wysiłki te były stale udaremniane przed dekoratorów wnętrz, którzy usuwali ściany i łączyli kuchnię z pokojem , by gospodarze szykujący posiłek mogli cieszyć się towarzystwem rodziny i przyjaciół.

Fot: Pinterest

Dzięki różnorodnym unowocześnieniom współczesne kuchnie są pozbawione najbardziej uciążliwych niedogodności dawnych kuchni – dymu i sadzy z kuchni opalonej węglem, małych okienek, kiepskiej wentylacji. Zachowały przy tym najatrakcyjniejsze cechy stylu.  Tradycyjne elementy stylu wiejskiego to drewniane malowane pale, kredensy, solidne stoły używane do pracy i do jedzenia. W latach 50 i 60 symbolem luksusu były segmenty kuchenne, zestawy meblowe do zabudowy. Obecnie często wypierane są przez wolno stojące stylowe meble – kredensy i  serwantki. W czasach, gdy gotowanie uważane jest za przyjemne hobby, kuchnie urządzane w stylu wiejskim cieszą się niezmienną popularnością.

Wiejski styl podkreślają nierówno pomalowane ściany, masywne sosnowe meble, wiklinowe dodaki, zamykane kosze itp.

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *