SZUKAJ
Podróże
0

Tanie zwiedzanie: weekendowy wypad dla dwojga. Cztery propozycje – Bratysława

Ostatnią propozycją na weekendowy wypad za granicę jest Bratysława. Warszawę i stolicę Słowacji dzieli ok. 530 km. Oczywiście najwygodniejszym środkiem transportu będzie własny samochód. Podróżowanie nim jest jednak opłacalne…

Tanie zwiedzanie: weekendowy wypad dla dwojga. Cztery propozycje – Bratysława

Ostatnią propozycją na weekendowy wypad za granicę jest Bratysława. Warszawę i stolicę Słowacji dzieli ok. 530 km. Oczywiście najwygodniejszym środkiem transportu będzie własny samochód. Podróżowanie nim jest jednak opłacalne, jeśli koszty benzyny i opłat drogowych rozłożymy na trzy lub cztery osoby. Bardzo niekorzystnie przedstawiają się również połączenia kolejowe. By dojechać do Bratysławy, czekają nas przesiadki, a podróż nie będzie tania. Najlepszą ofertę przedstawiają przewoźnicy autokarowi. Bilet w jedną stronę kosztuje 120 zł, a podróż trwa blisko 11 godzin.

Noclegi w Bratysławie z pewnością nie należą do najdroższych w Europie. Za dwuosobowy pokój w hotelu niedaleko centrum, zapłacimy ok. 50 euro (206,5 zł). Jeżeli nie odstraszył nas słynny horror o słowackim hostelu, („Hostel”, reż. Eli Roth) łóżko jednoosobowe możemy mieć już za 8 euro (33 zł).

Bardzo charakterystycznym budynkiem w Bratysławie jest niebieski Kościół św. Elżbiety. Powstał na początku XX w., a jego fundatorem był cesarz Franciszek Józef I. Niebieski kolor jest motywem przewodnim zarówno zewnętrznej, jak i wewnętrznej części kościoła. Uwagę na siebie zwraca również nietypowy kształt budynku i eliptyczna wieża. Zwiedzanie kościoła jest bezpłatne.

Będąc w Bratysławie, nie sposób przejść obojętnie obok Mostu Słowackiego Powstania Narodowego, zwanego również Nowym Mostem. Ten asymetryczny most linowy o długości 431 m, ma zamontowaną charakterystyczną podporę. Na wysokości 85 m wieńczy ją kopuła przypominająca statek kosmiczny. Mieści się w niej restauracja UFO. Ceny posiłków zaczynają się tam od 30 euro (124 zł), ale klientów nie brakuje.

Dzięki temu, że Bratysławę i Wiedeń dzieli tylko 60 km, bardzo popularne są rejsy statkami rzecznymi po Dunaju. Trwają maksymalnie dwie godziny. Bilet w obie strony kosztuje 35 euro (144,5 zł).

W Bratysławie i w całej Słowacji ogromną popularnością cieszy się zupa czosnkowa, smażony ser, pierogi z bryndzą i knedle. Miejscową specjalnością, której możemy spróbować w niemal każdym lokalu, są pieczone kaczki, gęsi i indyki. Średnia cena zestawu obiadowego to ok. 7 euro (29 zł).

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *