SZUKAJ
Zdrowie
0

Wyniki cytologiczne – jak je interpretować?

Zbliża się Dzień Kobiet. To dobry czas na to, by pomyśleć o sobie samej. Kiedy ostatni raz robiłaś cytologię? A może pierwsze badanie jest dopiero przed Tobą. Mamy dla Ciebie krótki przewodnik dotyczący wyników badań cytologicznych…

Wyniki cytologiczne – jak je interpretować?

Zbliża się Dzień Kobiet. To dobry czas na to, by pomyśleć o sobie samej. Kiedy ostatni raz robiłaś  cytologię? A może pierwsze badanie jest dopiero przed Tobą. Mamy dla Ciebie krótki przewodnik dotyczący wyników badań cytologicznych. Jak interpretować wyniki? W cytologii ginekologicznej najszerzej przyjęta jest tzw. klasyfikacja Papanicolau z podziałem na 5 grup:

Grupa I

Oznacza, ze w rozmazie stwierdza się prawidłowe komórki powierzchniowych warstw nabłonka wielowarstwowego płaskiego tarczy szyjki macicy, komórki gruczołowe z kanału szyjki oraz pojedyncze komórki zapalne.

Grupa II

Jest najczęściej spotykana, zwłaszcza u kobiet, które prowadzą życie seksualne. Uznaje się ją za „niepodejrzaną”. Obok komórek stwierdzonych w grupie I widać liczne komórki zapalne, komórki nabłonkowe wykazujące zmiany zwyrodnieniowe oraz komórki pochodzące z procesów regeneracyjnych.

Grupa III

Jest stwierdzona, gdy w rozmazie widać komórki z cechami dysplazji, czyli atkie z których może się rozwinąć nowotwór. Nie stanowi to jednak jeszcze zagrożenia życia – szybkie wykrycie dysplazji pozwala podjąć leczenie, które nie dopuści do rozwoju choroby. Natomiast nieleczona dysplazja może z czasem przekształcić się w raka szyjki macicy.

Grupa IV

Oznacza, że w rozmiarze stwierdza się w komórki o cechach raka płaskonabłonkowego przedinwazyjnego. Dochodzi do tych zmian, jeśli komórki dysplastyczne przekształcają się w komórki rakowe. Ich zasięg jest ograniczony wyłącznie do nabłonka szyjki macicy, nie sięga głęboko.

Grupa V

Określa sytuację, gdy w rozmazie się komórki nowotworowe odpowiadające rakowi płaskonabłonkowemu naciekającemu szyjki macicy lub innemu nowotworowi złośliwemu szyjki albo trzonu macicy. Sprawa jest już poważna, ale najczęściej jeszcze wyleczalna.

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!