SZUKAJ
Zdrowie
0

Zapalenie torebki, zapalenie ścięgna- część druga

Wracamy do Was z kolejną część artykułu z cyklu zapalenie torebki, zapalenie ścięgna. Dziś skupimy się na znanych środkach, znajdziecie je każdej aptece i po które możecie sięgnąć jak tylko pojawi się pierwszy ból, maściach oraz ćwiczeniach bez których wracanie do sprawności nigdy nie będzie w pełni kompletne…

Zapalenie torebki, zapalenie ścięgna- część druga

Wracamy do Was z kolejną część artykułu z cyklu zapalenie torebki, zapalenie ścięgna. Dziś skupimy się na znanych środkach, znajdziecie je każdej aptece i po które możecie sięgnąć jak tylko pojawi się pierwszy ból, maściach oraz ćwiczeniach bez których wracanie do sprawności nigdy nie będzie w pełni kompletne. Ćwiczenia pozwolą Wam również uniknąć nawrotów takich dolegliwości w przyszłości.

S

ięgnij po środki przeciwbólowe

Ibuprofen to skuteczny lek przeciwzapalny, który pomaga również zredukować obrzęk. Przyniesie szybką ulgę. Są także środki homeopatyczne. Jeśli twój staw jest sztywny i obolały, ale ból zmniejsza się po rozruszaniu – spróbuj przyjmować Rhus toxicodendron 9 CH. Co 3-4 godziny zazwyczaj jedną dawkę. Jeśli natomiast ból się wzmaga, kiedy używasz chorego stawu – zastosuj Bryonia alba 9CH. W przypadku nagłych, ostrych ataków bólu homeopaci zalecają używanie Ruta graveolens 9CH i Arnica Montana 9CH w sposób podany wyżej. (CH oznacza określa setne rozcieńczenie do ujemnej – podanej- potęgi. Im większe rozcieńczenie, tym większa potencja leku).
Możesz także spróbować kapsułek z wyciągiem z kadzidłowca indyjskiego (niestety, dostępne są tylko w innych krajach). Nasz organizm w przypadku stanu zapalnego produkuje między innymi substancje, które wzmagają odczuwanie bólu. Wyciąg z żywicy kadzidłowca zmniejsza wydzielanie tych związków. Zażywaj 1- 2 kapsułki po 150 miligramów, 3 razy dziennie. Kiedy ból osłabnie – zmniejsz dawkę.

M

aści, okłady

Ulgę przyniesie nacierane bolącego miejsca maścią lub żelem z arniki górskiej – 2-3 razy dziennie. Arnika zmniejsza obrzęk i redukuje stan zapalny – dlatego polecany jest głownie jako remedium na siniaki i w przypadku skręceń i stawów. Żeby wzmocnić jej działanie, po nasmarowaniu przyłóż do bolącego stawu termofor lub butelkę z gorącą wodą.

Maść tygrysa – chińska maść na bazie mentolu – również pomaga walczyć z bólem. Nacieraj ją obolałe miejsca1-2 razy dziennie. Zanim jednak zrobisz to po raz pierwszy, przeprowadź mały test: posmaruj maścią jakąś niewielka powierzchnię skóry i poczekaj na reakcję. Niektórzy ludzie mają zbyt wrażliwą skórę na ten środek – dostają wysypki lub pokrzywki. (Uwaga! Nie smaruj maścią tygrysią okolic oczu i ust, a po jego użyciu dokładnie umyj ręce).

Fot: dobra-apteka.pl

Także okłady z imbiru lekarskiego przynoszą ulgę. Posiekaj drobni 2 łyżki smażonego imbiru, wsyp ½ litra wrzątku i odczekaj 20 minut. W ciepłym naparze zmocz kilkakrotnie złożony materiał, apotem wykręć go. Wilgotną tkaninę przyłóż do bolącego staw na 5 minut. Okłady powtarzaj 3- 4 razy dziennie.

/imbir/

Ocet winny – stosowany zewnętrznie również mniejsza ból. Zamocz kawałek szmatki lub gazy w mieszaninie octu winnego i ciepłej wody (w równych częściach). Wykręć z nadmiaru wody i przyłóż do bolącego stawu.

P

rzed ćwiczeniami rozgrzewka

Jeśli wracasz do normalnej aktywności, sportu czy codziennych zajęć, chore stawy wymagają szczególnej troski. Dobrze rozmasuj mięśnie w ich okolicy– sam lub z pomocą masażysty – tak, aby były naprawdę rozgrzane i rozluźnione.
Przed ćwiczeniami i po nich zawsze pamiętaj o prawidłowym rozciąganiu mięśni.
Jeśli miałeś chore kolano – powinieneś nosić obuwie odpowiednie do uprawianego sportu. To bardzo ważne, zwłaszcza jeśli biegasz lub grasz w tenisa twoje buty muszą doskonale pasować i być w dobry stanie. Znoszone rozciągnięte obuwie, w którym przebiegłeś już wiele kilometrów bez sentymentów wyrzuć do kosza.

P

rzed ćwiczeniami profilaktyka

Odpowiednio dobre ćwiczenia siłowe wzmocnią twoje mięsnie podtrzymujące chore stawy. Nie śpij z ramieniem zgiętym nad głową – to klasyczny sposób na rozwój stanu zapalnego torebki stawu ramiennego. Jeśli Twoje hobby lub praca wymagają długotrwałego powtarzania tych samych ruchów – przerywaj je regularnie i dokładnie się rozciągaj.
Jeśli grasz w tenisa – używaj rakiety z dużym uchwytem i z miękkim naciągiem. Łokieć tenisisty może być także efektem używania a dużej lub zbyt małej rakiety. Najlepiej, gdy rozmiar rakiety, rodzaj uchwytu i naciąg skontrolował Twój trener. Kiedy pracujesz w pozycji klęczącej na przykład plewisz chwasty w ogródku, używaj gąbkowej podkładki pod kolana.

S

posoby na bolące ramiona

Jeśli boli Cię ramię to naturalną reakcją jest nieużywanie go. Może być to dobre wyjście dopóki ból jest silny – ale kiedy tylko będzie to możliwe, trzeba zacząć ruszać chorym ramieniem. Inaczej można nabawić się tak zwanego zamarzniętego ramienia, czyli stałego ograniczenia ruchomości w stawie. Kiedy zatem po stosowaniu okładów czy środków przeciwbólowych ból ustąpi na tyle, ze można ruszać ramieniem – należy zacząć ćwiczenia.

Połóż się na brzuch na łóżku lub kanapie tak, aby chore ramię lekko wystawało poza krawędź i zwisało swobodnie. Kołysz ręką delikatnie do przodu i do tyłu. Ćwicz w taki sposób przed 15- 30 minut 3-5 razy w tygodniu. Podczas tej pozycji możesz swobodnie oglądać telewizję.
Stań prosto z rękami wzdłuż bok

ów. Podnieś chore ramię do przodu i wyżej, aż palce wskażą sufit. Potem opuść rękę do pozycji wyjściowej. Powtórz ćwiczenie 10 razy.

Teraz podnieś rękę w bok do poziomu, a później opuść. To także powtarzaj 10 razy.

Schyl się i pozwól rękom zwisać swobodnie. Zacznij kołysać ręką okrężnym ruchem tak, jakbyś chciał narysować kółko na podłodze. Po „narysowaniu” 10 kółek zmień ręce.

Stań twarzą do ściany, połóż na Sacinie końce palców jednej ręki. „Idź” placami po ścianie, do góry – zbliżaj się do ściany, w miarę jak ręka będzie coraz wyżej. Kiedy już ręka będzie wyciągnięta najdalej jak możesz odczekaj kilka sekund i opuść ją. Wykonaj ćwiczenie 3 razy, potem powtórz je drugą ręką.

Klęknij na podłodze i oprzyj się na wyprostowanych rękach – dłonie powinny być nieco wysunięte do przodu w stosunku do położenia ramion. Powoli siadaj na piętach, aż poczujesz napięcie w ramionach. Powróć do pozycji wyjściowej. Powtórz ćwiczenie 5 razy.

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *