SZUKAJ
Zdrowie
1

Zespół cieśni nadgarstka – nie lekceważ pierwszych sygnałów

Kiedy mamy grypę – boli nas głowa, mammy katar i podwyższoną temperaturę zwykle idziemy do lekarza po zwolnienie. Jeśli męczy nas zespół cieśni nadgarstka prawdopodobnie nie czujemy się chorzy, a jednak może się okazać, że potrzebujemy zwolnienia, gdyż musimy odpocząć od czynności, które wpłynęły na stan zapalny ścięgien w kanale nadgarstka…

Zespół cieśni nadgarstka – nie lekceważ pierwszych sygnałów

Kiedy mamy grypę – boli nas głowa, mammy katar i podwyższoną temperaturę zwykle idziemy do lekarza po zwolnienie. Jeśli męczy nas zespół cieśni nadgarstka prawdopodobnie nie czujemy się chorzy, a jednak może się okazać, że potrzebujemy zwolnienia, gdyż musimy odpocząć od czynności, które wpłynęły na stan zapalny ścięgien w kanale nadgarstka. Unieruchomienie ręki, suplementy witaminowe, odpowiednie ćwiczenia – sposób przywrócenia sprawności nadgarstkowi jest wiele, warto jednak zastanowić się, co robić, aby problem się nie powtarzał.

Z

mniejsz ból

Szybka ulgę w bólu przynosi chłodzenie obolałego miejsca: przykładaj do nadgarstka kostki lodu zawinięte w cienki ręcznik . Trzymaj okład na ręce przez 10 minut : powtarzaj czynność przez godzinę.
Ogrzewanie chorego miejsca również może pomóc, bo rozluźnia spięte mięśnie. Zanurz ręce i nadgarstki w gorącej wodzie na 12- 15 minut przed snem. Wysoka temperatura może jednak podnosić ciśnienie w obolałym nadgarstku – jeśli zatem zauważysz, że to metoda pogarsza sytuację zrezygnuj z niej.
Nacieraj nadgarstki maścią z wyciągiem z arniki górskiej. Czynność powtarzaj dwa razy dziennie . Arnika ma właściwości przeciwzapalne, pomagają także łagodzić ból. Nałóż na wewnętrzną cześć nadgarstka porcję maści wielkości ziarnka grochu i nacieraj nadgarstek aż do nasady dłoni kciukiem drugiej ręki. Powtarzaj co rano i wieczorem, aż objawy złagodnieją.
Wiele osób uważa, że szybkie trzepoczące ruchy nadgarstka przynoszą ulgę- szczególnie w nocy.
Na noc usztywniaj rękę. Bywa, że przez sen podkładasz rękę pod poduszkę, zginasz ją, zwiększając tym samym nacisk na nadgarstek. Usztywnij lub unieruchom rękę tak, aby palce znajdowały się w naturalnej pozycji – wtedy zmniejsza się nacisk na nerw po-środkowy. W aptekach i sklepach ze sprzętem terapeutycznym kupisz usztywniający mankiet – ważne, żeby dostosować go do wielkości ręki. Zapytaj sprzedawcę i dokładnie przeczytaj instrukcję na ulotce, jak go zakładać.
Jeśli twoja praca wymaga ciągłych ruchów rękami, być może zechcesz nosić unieruchamiający mankiet także w dzień.

S

kąd ból

W nadgarstku znajduje się przesmyk zwany kanałem nadgarstka. Przechodzi przez niego 9 ścięgien, które odpowiadają za poruszanie palcami, oraz nerw pośrodkowy. Jeśli ścięgna dotknie stan zapalny – ich obrzęk uciska nerwy. Najczęstszym powodem wystąpienia zespołu ciśnień nadgarstka jest wykonywanie przez długi czas powtarzających się ruchów ręką. Zapadnięcie na tę przypadłość ułatwiają: ciąża, zażywanie pigułek antykoncepcyjnych, reumatoidalne zapalanie stawów, niedoczynność tarczycy, cukrzyca i nadwaga. Klasycznym objawem jest mrowienie w nadgarstku: zdarza się także odrętwienie placów, strzelające bóle nadgarstka i przedramienia, ból szyi i ramion, poczucie słabości.

D

obroczynne suplementy:

Bromelina – enzym otrzymywany z ananasów, rozkłada białka odpowiedzialne za stan zapalny – zmniejsza ból i przyśpiesza proces zdrowienia. Siłę działania bromeliny mierzy się w MCU (jednostkach aktywności enzymatycznej). Produkt o silnych właściwościach leczniczych musi zawierać przynajmniej 2000 MCU. Zażywaj dwa razy dziennie o 1000 miligramów przez czas trwania utrzymywania się objawów. Kiedy odczujesz poprawę zmniejsz dawkę do 500 miligramów 2 razy dziennie. Przyjmuj bromelię między posiłkami – jeśli zmarnujesz kapsułkę przed lub w czasie posiłku, to część enzymu „zmarnuje się „ na trawienie jedzenia.
Dziurawiec zwyczajny – znany jako ziołowe remedium na stany depresyjne, ma także właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne, a w dodatku przyśpiesza gojenie uszkodzonych nerwów. Zażywaj 3 razy dziennie po 250 miligramów standaryzowanego wyciągu zawierającego 0,3 procent hiperycyny. Jeśli to nie pomaga po 2 tygodniach zwiększ jednorazową dawkę do 300-400 miligramów; przyjmuj 3-4 razy dziennie.
Raz dziennie pij łyżkę oleju z siemienia lnianego – zanim poczujesz poprawę, minął co najmniej 2 tygodnie. Olej ten zwiera kwasy omega – 3, które redukują stan zapalny. Najlepiej wchłaniają się jeśli przyjmujesz je w czasie posiłków. Możesz dodać olej do soku pomarańczowego albo do sosu do sałaty.

Choć zespól cieśni nadgarstka nie zawsze spowodowany jest przez nadmierne używanie rąk, od czasu upowszechnienia się  komputerów zaczął być stosunkowy częstym schorzeniem. Do innych czynności, które najczęściej wywołują ten zespół dolegliwości, należą gra na pianinie, wbijanie gwoździ i dojenie krów.

P

raca przy klawiaturze

Jeśli praca wymaga od Ciebie spędzania długich godzin przy komputerze – bardzo ważne jest odpowiednie ustawienie krzesła i klawiatury. Kiedy piszesz, ręce powinny być zgięte pod kątem prostym, tak, aby nadgarstki układały się równolegle do blatu biurka. Także nogi powinny być gięte w kolanach pod kątem prostym. Siedź prosto, nie wysuwaj ramion do przodu.
Jeśli możesz ustaw klawiaturę poniżej poziomu dłoni, żeby klawisze znajdowały się nieco niżej niż nadgarstki, a opuszki pleców delikatnie opierały się na klawiszach.
Staraj się lekko stukać w klawisze, zamiast walić w nie mocno . Im mniej siły używasz tym lepiej.
Używaj ergonomicznych akcesoriów komputerowych. Pożyteczna będzie podkładka pod nadgarstek wypełniona żelem, dostępna w sklepach ze sprzętem biurowym i komputerowym.

Kup ergonomiczna klawiaturę. Na takich klawiaturach ręce układają się w czasie pisania w naturalnej pozycji i umożliwiają palcom bezwysiłkowe naciskanie klawiszy (zwykłe klawisze tych klawiatur wciskają się łatwiej niż w tradycyjnych). W ergonomicznych klawiaturach przyciski są rodzi lane na dwa osobne panele, dzięki czemu ręce mogą się wygodniej układać . Dostępne są także zestawy składające się z dwóch oddzielnych części, ustawianych niezależnie od siebie dla prawej i lewej ręki.

Z

espół cieśni nadgarstka – ćwiczenia

Kiedy zajmujesz się czynnością wymagającą powtarzających się ruchów rąk , pamiętaj, aby co jakiś czas zrobić przerwę kilka ćwiczeń rozciągających. Co kilka godzin odpocznij przynajmniej przez kwadrans. Wykorzystaj go na serię poniższych ćwiczeń.

Wyciągnij prawą rękę przed siebie i podnieś dłoń do góry, zginając rękę w nadgarstku. Chwyć lewą dłoń placami prawej i delikatnie przyciągaj do siebie. Przytrzymaj w tej pozycji 10 sekund; zmień ręce.

Wyciągnij lewą rękę prosto przed siebie z dłonią skierowaną do góry, zegnij nadgarstek w dół. Chwyć lewą dłoń prawą ręką i ciągnij delikatnie do siebie. Potrzymaj przez 10 sekund; zmień ręce.

Wyciągnij lewą rękę i zaciśnij dłoń w pięść. Chwyć pięść prawą dłonią (kciuk prawej dłoni na lewym nadgarstku) i delikatnie zginając ją w nadgarstku, ciągnij w dół i do siebie. Przytrzymaj w tej pozycji 10 sekund; zmień ręce.

Na końce placów lekko rozluźnionej dłoni załóż gumową opaskę (może być gumka złożona na pół). Rozszerzaj place i składaj je ponownie, utrzymując gumkę napiętą. Powtórz ćwiczenie 10 razy.

Podziel się:
 • googleplus
 • linkedin
 • tumblr
 • rss
 • pinterest
 • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 1 komentarz

 • Tomasz pisze:

  Warto rozejrzeć się za dobrym gabinetem rehabilitacji, mi bardzo pomogły zabiegi na które chodziłem w Krakowie (http://rehapro.com.pl/)

 • Zostaw komentarz

  Chcesz wyrazić swoją opinię ?
  Zostaw odpowiedź!

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *