SZUKAJ
Motoryzacja
0

22 września – dniem bez samochodu!

Dziś, 22 września wystartowała 13 edycja Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Znana pod hasłem „Podróż samochodem = stracony czas i pieniądze, stres, korki, hałas oraz spaliny”. Większość z nas kojarzy ją pod postacią dnia bez samochodu…

22 września – dniem bez samochodu!

Dziś, 22 września wystartowała 13 edycja Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Znana pod hasłem „Podróż samochodem = stracony czas i pieniądze, stres, korki, hałas oraz spaliny”. Większość z nas kojarzy ją pod postacią dnia bez samochodu.

W porównaniu z naszymi zachodnimi sąsiadami uczestnictwo w tej akcji idzie nam dość opornie. Jednak z wyliczeń ekologów wynika, że  z roku na rok jest coraz lepiej, zwłaszcza, że coraz więcej miast przyłącza się do akcji darmowego przejazdu liniami autobusowymi i tramwajowymi.

Dziś za dramo przewiezie nas komunikacja miejsca między innymi w Warszawie. Urzędnicy przedstawiają wyliczenia, które mają nas zachęcić do odstawienia dzisiejszego dnia samochodu i skorzystania z transportu komunikacji miejskiej. Wiecie, że auto, którym podróżuje średnio 1,3 pasażera, emituje około 140 g/km dwutlenku węgla na osobę, natomiast autobus, którym jedzie średnio 80 osób, tylko 11 g/km na osobę, a tramwaje i metro w ogóle nie emitują dwutlenku węgla.
Autobus, który w ciągu jednego kursu przewiezie około 80 osób zajmuje na drodze w przybliżeniu 27 metrów kwadratowych, do przewiezienia takiej samej ilości osób potrzeba aż 62 samochodów, które zajmują aż 400 merów kwadratowych drogi. Kalkulacja mówi sama za siebie, czysta ekologia w mieście, szkoda tylko, że przez jeden dzień w roku…

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *