SZUKAJ
Zdrowie
0

6 szalonych rzeczy, które kofeina robi z Twoim ciałem

My Polacy uwielbiamy pić kawę. Świadczy o tym również ilość kawiarni jak i popularnych sieciówek, w których możemy rozkoszować się smakiem naszego ulubionego latte. A jak to jest u naszych zachodnich sąsiadów? …

6 szalonych rzeczy, które kofeina robi z Twoim ciałem

My Polacy uwielbiamy pić kawę. Świadczy o tym również ilość kawiarni jak i popularnych sieciówek, w których możemy rozkoszować się smakiem naszego ulubionego latte. A jak to jest u naszych zachodnich sąsiadów? Sondaże nie kłamią, przeprowadzony w 2013 roku sondaż National Coffee Association wykazał, że aż 83 proc. dorosłych Amerykanów pije średnio trzy filiżanki kawy dziennie. To całe mnóstwo kawy. Ale, czy zastanawialiście się kiedyś jak kofeina wpływa na nasze ciało? Oczywiście oprócz tego, że wczesnym rankiem chce nam się wstać z łóżka i wyjść do pracy. Nie martw się nie chodzi nam o to, by przekonywać się co rezygnacji z przyjemności jaką daje Ci filiżanka kawy. Sprawdź sama  jak kofeina wpływa na nasz organizm, od poprawy  pamięci po wydłużenie życia. Nie zapomnij o filiżance przy czytaniu.

 

1.Poprawia pamięć

Oprócz tego, że daje nam dodatkowy zastrzyk energii, to w noc poprzedzającą egzamin, bądź ważną prezentację wspomaga pamięć i koncentrację.  Badania przeprowadzone  przez John Hopkins dowodzą, że kofeina może mieć pozytywny wpływ na pamięć długotrwałą, wspomaga jej działanie przez pełne 24 godziny po spożyciu kofeiny.  W trakcie przeprowadzanego badania uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy, jedni z nich dostali tabletkę kofeiny,  inni natomiast placebo. Po pięciu minutach od spożycia pokazano im serię zdjęć. Następnego dnia grupa badanych, która spożyła kofeinę miała lepszy wyniki w rozróżnianiu poszczególnych obrazków.

 

kawa

 

2. Pozwala oszukać śmierć

 

Czy są takie chwile, w których czujesz, że zaraz umrzesz jeśli natychmiast nie napijesz się kawy? Cóż, ostanie badania sugerują, że kawa rzeczywiście może pomóc żyć dłużej. Naukowcy odkryli, że u osób, które wypijają dziennie do 5 filiżanek kawy o 15 proc. zmniejszyło się ryzyko przedwczesnej śmierci z powodu cukrzycy i chorób serca, niż u tych którzy wypijają jedną filiżankę dziennie. Mimo, iż badania pokazują jedynie związek, a nie ostateczny dowód pomiędzy wypijaniem kawy, a unikaniem przedwczesnej śmierci, to konsumpcja kawy mimo wszystko  sprawia, że czujemy się niezwyciężeni na co dzień.

 

3. Utrudnia zadanie introwertykom

 

Poranna wycieczka introwertyka  po kawę do Starbucksa może negatywnie wpłynąć na jego wydajność w ciągu dnia. W przeciwieństwie do ekstrawertyków.  Po spożyciu dwóch filiżanek kawy, ekstrawertycy będą efektywniej realizować swoje zadania, natomiast introwertycy znacznie gorzej. Deficyt ten będzie jeszcze bardziej powiększony, gdy zadania będą grupowe i do tego dojdzie jeszcze presja czasu. Wiąże się to z tym, że introwertycy, którzy mają tendencję do działania na optymalnych poziomie czujności , stymulowane ponad spożycie kofeiny to po wypiciu kawy będą bardziej rozproszeni, a prawdopodobnie wpłynie na jakość pracy jaką będą wykonywać.

 

4. Jesteśmy bardziej świadomi

 

Tylko jeden kubek kawy wystarczy, by z zombie przemienić się w superbohatera zanim zdżżymy przeczytać porannego maila.  To nie żadna niespodzianka. Ale jak dokładnie działa kofeina i dlaczego robi to tak szybko? Na początku, bardzo łatwo omija barierę krew – mózg, ośrodkowy układ nerwowy posiada wbudowaną barykadę, która chroni go przed działaniem obcych substancji, wirusów, bakterii, leków. Ale kawa  wymyka się mu bez przeszkód.  Kofeina,  aby przekroczyć barierę blokuje aktywność adenozyny, neuroprzekaźnika, który odgrywa ważną rolę w odczuwaniu przez nas zmęczenia – wyjaśnia Marci Clow.  Poprzez blokowanie   adenozyny stajemy się bardziej świadomi.  Badania wykazały, że kofeina zawarta w dwóch filiżankach kawy poprawia funkcje poznawcze i nastrój wśród ludzi pozbawionych snu i wpływa na poszczególne obszary mózgu poprawiając koncentracje i pamięć.

Fot: giphy.com

kawa

 

5. Poprawiacz nastroju

 

Kofeina sprawia,  że czujesz się dobrze. W uzupełnieniu do blokowania receptorów adenozyny, wpływa również na inne ważne neuroprzekaźniki, w tym na dopaminę, acetylocholinę  i serotoninę, zapewniając impuls, nawet gdy jesteśmy wypoczęci. Dopamina poprawia nastrój, a serotonina sprawia, że jesteśmy bardziej zrelaksowani, czujny i energiczny. Rezultatem  tego jest dobre samopoczucie i pęd za poranną filiżanką gorącej kawy.

 

6. Pobudza metabolizm

 

Ten magiczny eliksir nie byłby tak wspaniały, gdyby mimo tych wszystkich zalet nie potrafił spalić kilku kalorii. Kawa potrafi również i to. Według badań opublikowanych przez „Physiology and Behavior”, ludzie, którzy pili kawę zwiększyli  tempo metabolizmu o 16 procent w stosunku do tych, którzy jej nie pili.  A jak wszyscy wiemy, im  szybszy metabolizm, tym więcej kalorii spalamy…Kolejny bonus? Kwa poprawia również poziom wytrzymałości, co oznacza, że po wypiciu filiżanki kawy przed treningiem możemy potencjalnie ćwiczyć dłużej, a to tym samym przekłada się na ilość spalanych kalorii. Wystarczy pominąć śmietankę i cukier, gdyż tak jak w modzie czarny wyszczupla! 😉

 

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *