Za powstanie łupieżu odpowiedzialny jest Pityrosporum ovale – mikroskopijny grzyb drożdżopodobny, który żyje na powierzchni skóry naszej głowy i w standardowych warunkach jest całkowicie nieszkodliwy. U osób dotkniętych łupieżem ilość komórek grzyba zwiększa się dwukrotnie, co prowadzi do nadmiernego złuszczania się naskórka. Objawy tego schorzenia można okresowo zaleczyć, jednak kluczową sprawą jest zwalczanie łupieżu w formie indywidualnego leczenia. Najskuteczniejszą metodą walki z tą dolegliwością jest bezpośrednie działanie na jego przyczynę, czyli właśnie na grzyb drożdżopodobny .
Są dwa rozdaje łupieżu, zwykły i łojotokowy. Ten pierwszy nazywamy suchym, objawia się drobnopłatkowym złuszczaniem naskórka bez objawów zapalenia skóry. Jego wady są widoczne, drobne fragmenty naskórka osypujące się z włosów na ubranie. Trudniejszy w leczeniu jest łupież łojotokowy, tzw. tłusty. Przy nim może wystąpić silne stwierdzenie skóry głowy. Pamiętaj, że nieleczony łupież może spowodować dolegliwości , czyli łojotokowe zapalenie skóry.
Naszpikowany po „korek” substancjami takimi jak: ketokonazol, piroktoalina, pirytonina cynku, siarczan selenu oraz kwas salicylowy, skutecznie zmniejsza ilość kolonii Pityrosporum ovale. Złuszcza także naskórek w wyniku czego jego warstwa staje się cieńsza, a substancje lecznicze lepiej wnikają w głąb skóry. Ważne, aby wybrać szampon odpowiadający rodzajowi włosów. Jeśli masz włosy przetłuszczające się wybierz preparat hamujący łojotok. Do włosów suchych odpowiedni będzie szampon, który ich dodatkowo nie wysuszy. Jeśli cierpisz na łupież suchy, najpierw kilka razy zastosuj łagodny szampon bezzapachowy o odczynie pH 5,5. Zdarza się czasami, że po użyciu leczniczego szamponu łupież się nasila. Paradoksalnie może to być dowód skuteczności kosmetyku. Po kilkukrotnym myciu powinien ściągnąć zalegającą łuskę i w ten sposób oczyścić skórę. Jeśli tak się nie stanie, prawdopodobnie szampon zawiera substancje drażniące skórę i trzeba z niego zrezygnować.
Przyda się przetłuszczającym włosom. Unikniesz łupieżu i ochronisz jej przed nadmiernym gromadzeniem się warstw obumarłego naskórka i łojotoku na skórze głowy. Źle spłukany szampon lub odżywka obciąża włosy i sprzyja łupieżowi. Unikaj chlorowanej lub zbyt gorącej wody – podrażnia włosy i wzmaga produkcję łojotoku.
P
o maści i leki do apteki
Produkty lecznice dostępne w aptekach są uznawane za najskuteczniejsze i najbezpieczniejsze w leczeniu łupieżu. Zawierają przeciwgrzybiczne substancje czynne, które działają bezpośrednio na przyczynę choroby. Leki apteczne, dostępne zwykle bez recepty, dają większą pewność skutecznego działania i bezpieczeństwo, jeśli stosuje się je według wskazówek umieszczonych na ulotce przez producenta i rad farmaceuty. W wyjątkowych przypadkach, gdy łupież jest bardzo oporny na działanie gotowych preparatów przeciwgrzybicznych, sięga się po maści robione w aptece n receptę. Ich głównym składnikiem jest siarka, kwas salicylowy, rezorcynol, siarczek selenu i siarczek kadmu. Stężenie zależy od potrzeb pacjenta i zaawansowania zmian.
Silne detergenty myjące, częste farbowanie, zabiegi trwałej ondulacji oraz nadmierne stosowanie preparatów do stylizacji włosów (tj. żele, pianki, lakiery, nakładane na skórę głowy, i nie tylko na włosy mogą spowodować łupież.
Pityrosporum ovale bardzo lubi zimę (mniej dokuczliwy jest latem, ponieważ promieniowanie UV działa przeciwzapalnie). W cieple i przy większym wydzielaniu tłuszcz drożdżak ma świetne warunki do rozwoju. Włosy ciasno schowane nie mają swobodnego przepływu powietrza. Taki stan podrażnia skórę głowy, nasila wydzielanie łoju i w efekcie może spowodować łupież. W lecie najlepiej schować włosy po rondem kapelusza. Intensywna ekspozycja na słońcu to przegrzanie skóry głowy i wzmożona produkcja łojotoku.
To zostało już uwodnione! Łupież występuje bardzo często u osób żyjących w ciągłym stresie, cierpiących na choroby psychiczne oraz neurologiczne, na przykład parkinsioznim. Jest to związane z łojotokiem, który towarzyszy tym schorzeniom. Bardzo silne przeżycia, duża dawka stresu, choroba, a także problemy neurologiczne mogą przyczynić się do postania łupieżu. Dlatego pamiętaj – nie nerwowo!
Dodano 0 komentarzy
Zostaw komentarz
Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!