W gospodarstwach agroturystycznych i w sklepach mleczarskich (Latteria) można kupić wytwarzane z Abruzji sery owcze: rocottę i pecorino. Oczywiście numerem jeden są tutaj ryby i owoce morza: dorsze, barweny, sole, rekiny, jadalne (palombo) i mątwy, Świetnie smakują z patelni, grilla, bądź w zupie rybnej, ale najlepsze są marynowane, podawane na zimno w zalewie z oliwy i ziół. Do tego talerz różnych gatunków sałat skropionych winegretem oraz pieczone ziemniaki i poczujemy się nasyceni. Dla smakoszy jest jeszcze jedna propozycja: świeży chleb maczany w oliwie z oliwek z dodatkiem soli i pieprzu. W Abruzji jest mnóstwo prywatnych wytwórni oliwy tłoczonej z oliwek z własnego gospodarstwa i jest ona zdecydowanie smaczniejsza od tej fabrycznej. I tańsza, a zarazem zdrowsza, bo z pewnością nie zawiera żadnych konserwantów. Litr Extra Vergine można nabyć już za 5-6 euro.
Mało kto wie, że właśnie w Abruzji znajduje się jedyny w Apeninach lodowiec – Calderone. Po stopieniu się Corral de Veleta w hiszpańskim łańcuchu górskim Siera Nevada jest najbardziej wysuniętym na południe lodowcem w Europie. Ukryty w najbliższym masywie Apeninów, Gran Sasso, na wysokości 2630 – 2830 metrów n.p.m liczy 4,5 hektarów powierzchni. Natomiast Gran Sasso ciągnie się od północnego zachodu w kierunku południowo – wschodnim ma długość 50 kilometrów i zamyka się w całości w regionie Abruzji. Jego najwyższa góra, Corno Grande, składa się z trzech szczytów sięgających prawie 3 tysięcy metrów n. p.m. i właśnie między nimi usytuowany jest wspominany lodowiec.
Na terenie Gran Sasso powstał najsłynniejszy z czterech parków narodowych Abruzji – Parco Nazionale del Gran Sasso e Monti Della Laga.
Doskonałe miejsce do uprawiania rozmaitych sportów. Park przecinają szlaki turystyki pieszej. W drogę można wybrać się też konno. Szczególnie godna polecenia jest licząca 40 kilometrów trasa Tossiccia do Campo Imperatore, która z postojami powinna zająć około 10 godzin.
Dodano 0 komentarzy
Zostaw komentarz
Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!