SZUKAJ
Podróże
0

Abruzja podróż dla aktywnych…

Abruzja miejsce na ziemi, które niezależnie od pory roku nie pozwoli Ci leniuchować. Latem popływasz, poserfujesz i ponurkujesz w Adriatyku lub pograsz w kosza na szerokich piaszczystych plażach…

Abruzja  podróż dla aktywnych…

Abruzja miejsce na ziemi, które niezależnie od pory roku nie pozwoli Ci leniuchować. Latem popływasz, poserfujesz i ponurkujesz w Adriatyku lub pograsz w kosza na szerokich piaszczystych plażach; przemierzysz pieszo, konno lub rowerem szlakami narodowych parków, zaglądając w czeluście apenińskich grot. Zimą wybór sportów nie ograniczy się do carvingów i biegówek. A do tego spróbujesz specjałów zdrowej i pysznej kuchni. Abruzja ma dużo zaoferowania amatorom aktywnego spędzania czasu i zwolennikom rozsądnej diety.

Z

acznij od morza

Do Abruzji przynależy 133- kilometrowe wybrzeże Adriatyku. Plaże są szerokie i piaszczyste, zwłaszcza te znajdujące się na północ od słynącego z przechowywanych relikwii św. Tomasza Apostoła, miasta Ortona, przy ujściu rzeki Foro. Złociste połacie sięgają nawet 200 metrów w głąb lądu. Na niektórych odcinkach pojawiają się wydmy, stanowiące naturalną barierę miedzy morzem a pasmem zagajników sosnowych. Na przykład między Pescarą, rodzimym miastem ekscentrycznego poety Gabriele’a d Annuzino, a leżącym na północ Montesilvano rozciąga się dwudziesto-hektarowy Rezerwat Naturalny Pineta di Santa Filomena.

Można tam obserwować morskie jaskółki, mewy królewskie, a przy odrobinie szczęścia kormorany. Oba nadmorskie kurorty łączy ścieżka rowerowa. Jednak ciekawsza i dłuższa nadmorska trasa dla amatorów dwóch kółek prowadzi z wysuniętej znacznie bardziej na północ Alba Adriatica do Pineto. Z kolei na południe od Ortony, w kierunku San Salvo, pojawiaj się klify małe zatoczki i podmorskie jaskinie, raj nie tylko dla pływaków, ale przede wszystkim dla nurków.

W portach można wypożyczyć łódkę i samemu poprowadzić ją w morze (pod warunkiem posiadania odpowiedniej licencji ) albo wsiąść do niej jako pasażer. Dobre wiatry zachęcają do uprawiania kite – i windsurfingu (sprzęt do wypożyczania na miejscu). W miejscowościach turystycznych rozsianych wzdłuż wybrzeża oprócz hoteli są również pensjonaty i coraz modniejsza we Włoszech agroturystyka. Warto skorzystać z tej ofert ze względu na pyszne produkty regionalne. Godne polecenia jest wino, spożywane oczywiście w niewielkich ilościach, czyli kieliszek do obiadu – pozytywnie wpływa na trawienie i poprawia nastrój. Już Owidiusz w czasach panowania Rzymu sławił tutejsze Montepulciano, wytrawne wino DOC w kolorze rubinu wpadającego delikatnie w fiolet, o subtelnym zapachu i nieco cierpkim smaku. Jego odmiana Montepulciano Barocco, znacznie cięższa, ale wyśmienita zachwyci tylko prawdziwych smakoszy.

Fot: abruzzocitta.it

C

oś na ząb

W gospodarstwach agroturystycznych i w sklepach mleczarskich (Latteria) można kupić wytwarzane z Abruzji sery owcze: rocottę i pecorino. Oczywiście numerem jeden są tutaj ryby i owoce morza: dorsze, barweny, sole, rekiny, jadalne (palombo) i mątwy, Świetnie smakują z patelni, grilla, bądź w zupie rybnej, ale najlepsze są marynowane, podawane na zimno w zalewie z oliwy i ziół. Do tego talerz różnych gatunków sałat skropionych winegretem oraz pieczone ziemniaki i poczujemy się nasyceni. Dla smakoszy jest jeszcze jedna propozycja: świeży chleb maczany w oliwie z oliwek z dodatkiem soli i pieprzu. W Abruzji jest mnóstwo prywatnych wytwórni oliwy tłoczonej z oliwek z własnego gospodarstwa i jest ona zdecydowanie smaczniejsza od tej fabrycznej. I tańsza, a zarazem zdrowsza, bo z pewnością nie zawiera żadnych konserwantów. Litr Extra Vergine można nabyć już za 5-6 euro.

C

zas na góry

Mało kto wie, że właśnie w Abruzji znajduje się jedyny w Apeninach lodowiec – Calderone. Po stopieniu się Corral de Veleta w hiszpańskim łańcuchu górskim Siera Nevada jest najbardziej wysuniętym na południe lodowcem w Europie. Ukryty w najbliższym masywie Apeninów, Gran Sasso, na wysokości 2630 – 2830 metrów n.p.m liczy 4,5 hektarów powierzchni. Natomiast Gran Sasso ciągnie się od północnego zachodu w kierunku południowo – wschodnim ma długość 50 kilometrów i zamyka się w całości w regionie Abruzji. Jego najwyższa góra, Corno Grande, składa się z trzech szczytów sięgających prawie 3 tysięcy metrów n. p.m. i właśnie między nimi usytuowany jest wspominany lodowiec.
Na terenie Gran Sasso powstał najsłynniejszy z czterech parków narodowych Abruzji – Parco Nazionale del Gran Sasso e Monti Della Laga.

Doskonałe miejsce do uprawiania rozmaitych sportów. Park przecinają szlaki turystyki pieszej. W drogę można wybrać się też konno. Szczególnie godna polecenia jest licząca 40 kilometrów trasa Tossiccia do Campo Imperatore, która z postojami powinna zająć około 10 godzin.

Fot: Park Narodowy Gran Sasso i Monti della Laga, wikipedia

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *