SZUKAJ
Zakupy
0

Apteka to nie sklep z lekarstwami

Leki na receptę, bez recepty, zioła, dermokosmetyki, materiały medyczne. Czy zastanawiałeś się kiedyś jak są przechowywane i jakie normy prawne musi spełniać apteka, by do pacjenta trafiało to co bezpieczne…

Apteka to nie sklep z lekarstwami

Leki na receptę, bez recepty, zioła, dermokosmetyki, materiały medyczne. Czy zastanawiałeś się kiedyś jak są przechowywane i jakie normy prawne musi spełniać apteka, by do pacjenta trafiało to co bezpieczne?

Na przestrzeni ostatnich lat polskie apteki bardzo zmieniły swoje oblicze. Dziś już nie tylko realizujemy w nich recepty, ale także zaopatrujemy się w materiały medyczne, środki pielęgnacyjne czy preparaty odżywcze. Ten, kto traktuje jednak aptekę jak zwykły sklep z lekarstwami bardzo się myli. Towar, który się w niej się znajduje, wymaga specjalnego sposobu przechowywani i dystrybucji. Od tego zależy skuteczność leków i produktów medycznych, nawet zdrowie i życie pacjentów. Dlatego jako placówka ochrony zdrowia spełnia bardzo rygorystyczne normy prawne zwłaszcza sanitarnohigieniczne. Wszystkie leki w aptece są przechowywane zgodnie z warunkami podobnymi przez ich producenta, warunkami zawartymi w Farmakopei Polskiej VI oraz zgodnie z Rozporządzeniem Ministra zdrowia a dnia 18 października 2002 r. w sprawie podstawowych warunków prowadzenia apteki. Każda apteka wyposażona jest w urządzenia umożliwiające prawidłowe przechowywanie produktów leczniczych w sposób zabezpieczający je przez zakurzeniem i zabrudzeniem.

L

odówki i szafy

Poszczególne pomieszczenia w aptece zabezpieczone są przed dostępem osób nieuprawnionych, a także posiadają urządzenia wentylacyjne, które zapewniają minimum 1,5 – krotną wymianę powietrza w ciągu godziny. Magazyny, w których przechowuje się leki, zabezpiecza się przed nadmiernym nasłonecznieniem. Podstawowym wyposażeniem apteki jest stół ekspedycyjny z szufladami do przechowywania wyodrębnionych asortymentów produktów leczniczych i wyrobów medycznych. Szafy ekspedycyjne zamykane są co najmniej 60 cm od podłogi tak, by chronić magazynowane w nich leki. Środki odurzające i psychotropowe przechowywane są w specjalnie zabezpieczonych do tego celu szafach lub kasetkach. W aptece znajduje się też przeznaczona wyłącznie do przechowywania leków, które tego wymagają, lodówka bądź szafa chłodnicza z urządzeniem do pomiaru temperatury i wilgotności.

T

emperatura i wilgotność

Nad odpowiednią temperaturą poziomem wilgotności powietrza w aptece czuwają termometry oraz higrometry, znajdujące się we wszystkich pomieszczeniach, w których przechowuje się lub sporządza produkty lecznicze oraz przechowuje wyroby medyczne. Wszystkie produkty znajdujące się aptece podlegają stałej kontroli upływu ważności, co gwarantuje ich przydatność. Nieprzestrzeganie wyżej wymienionych norm każdą aptekę poważne sankcje karne, dlatego kupowanie leków wyłącznie w aptece daje nam gwarancję ich właściwego przechowywania oraz jakości. Musimy jednak dbać o to, by po zakupie leku w aptece prawidłowo przechowywać go warunkach domowych .

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!