W psychologii ludzie postawy dzielimy na uległe, agresywne i asertywne. Choć ostania jest najzdrowszą formą, to dopiero w latach 90 nastąpił przełom i zaczęto mówić głośno o asertywności. Tematy powiązane z tą postawą zaczęły stanowić ważny element różnych szkoleń. Sprawdźmy jednak, czy Twoja asertywność nie podchodzi przypadkiem pod agresję.
Wielu z nas zaczęło cenić sobie asertywność, co potwierdzają badania przeprowadzone przez CBOS, w których aż co drugi Polak był w stanie odmówić wykonania zadań nienależących do jego obowiązków, choć miał możliwość ich wykonania.
W takim razie, gdzie leży problem? A no właśnie… w wybiórczości. Trzeba przyznać wprost, że zachłysnęliśmy się możliwością powiedzenia ‘’nie’’, nie zagłębiając się w ten temat.
Oto definicja stworzona przez psychologa oraz psychoterapeutę
Marię Król-Fijewską, która ma znaczący wpływ na propagowanie postaw związanych
z asertywnością.
Definicja:
„Zespół zachowań interpersonalnych, wyrażających uczucia, postawy, życzenia, opinie lub prawa danej osoby w sposób bezpośredni, stanowczy, uczciwy, a jednocześnie respektujący uczucia, postawy, życzenia, opinie i prawa innej osoby (osób).”
Problem leży w respektowaniu uczuć, postaw, życzeń oraz opinii i praw innych osób. Zastanów się, czy nie zdarzyło Ci się wejść z kimś w dyskusję, prezentując przy tym agresywną postawę, a następnie być z siebie dumną, bo w końcu udało Ci się powiedzieć, co myślisz. Należy pamiętać, że asertywność to nie agresja, którą komunikujemy w sposób ‘’mów co chcesz, mam to gdzieś’’. Źle zrozumiana asertywność nie tylko może sprawić ból drugiej osobie, ale co się okazuje uderza w nas same. Dlatego tak ważne jest, aby nasza postawa nie była roszczeniowa i skierowana wyłącznie na ‘’JA’’. Empatia do drugiej osoby pomoże Ci zdobyć przyjaciół.
Szacunek do siebie i innych
Asertywność to nie chamstwo, dlatego warto nieco zagłębić się w temat i poćwiczyć nim okaże się, że nagle nie mamy przyjaciół.
Dodano 0 komentarzy
Zostaw komentarz
Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!