SZUKAJ
Zdrowie
0

Badacze biją na alarm. Woda w butelkach może powodować zaburzenia hormonalne i astmę!

Z każdym razem, gdy poruszamy temat zdrowego stylu życia podkreślamy jak ważne jest picie od 2 do 3 litrów wody dzienne. Ma to swoje medyczne uzasadnienie…

Badacze biją na alarm. Woda w butelkach może powodować zaburzenia hormonalne i astmę!

Z każdym razem, gdy poruszamy temat zdrowego stylu życia  podkreślamy  jak ważne jest picie od 2 do 3 litrów wody dzienne. Ma to swoje medyczne uzasadnienie. Ci, których udało się przekonać najczęściej sięgają po wodę mineralną zamkniętą w plastikowych butelkach, bo jest  wygodniejsza, lżejsza, łatwej ją zabrać ze sobą chociażby do pracy. Ale, czy ten wybór jest właściwy? Najnowsze badania wskazują, że woda w butelkach  nie jest zdrowa. Zaraz dowiecie się dlaczego.

 

 

Nie od dziś wiadomo, że plastik jest trujący.  Woda, która jest zamknięta w plastiku nie należy do najzdrowszych i może przyczynić się do powstania niebezpiecznych dla zdrowia komplikacji. Winę za to ponoszą związki chemiczne zwane bisfenolami. Znajdziemy je w składzie różnego rodzaju opakowań, na przykład napojów, w tym przede  wszystkich ochoczo kupowanej wody butelkowej. Z badań przeprowadzonych w Niemczech wynika, że związek ten wywołuje zaburzenia hormonalne i może powodować astmę. Szczególne, gdy dochodzi do ogrzania plastiku woda wchodzi w reakcję z opakowaniem, co równie dobrze może wydarzyć się w trakcie transportu towaru do sklepu. Nigdy nie mamy pewności w jakich warunkach woda była transportowana.  Badacze sprawdzili 18 gatunków wody przechowywanej w tworzywach sztucznych. Wyniki badań dają do myślenia, bowiem aż w 13 próbkach wykryto substancje działające antyestrogennie, a u 16 anty androgenowo.

 

 W USA rocznie produkuje się aż 5 000 000 butelek. Tylko 3,5% kwoty  jaką płacimy za  butelkę wody to koszty jej produkcji, pozostała część sumy pokrywa koszty przeznaczone na kampanie reklamowe i transport.  Rozkład plastiku trwa bardzo długo  od 100 do 1000 lat, a  ilość wyrzucanych opadów z roku na rok rośnie.  Tylko 23% plastikowych odpadów  jest wykorzystywana po raz kolejny. Przeciętna  czteroosobowa rodzina zużywa rocznie około 1500 butelek.  W skali roku 1 500 000 ton odpadów stanowią jedyne same plastikowe butelki.  Statystyki są zatrważające. Czy mamy jakieś wyjście?

 

Zamiast sięgać  po kolejną plastikową butelką  z wodą zdecydujmy się za zakup dzbanka z filtrem, bądź jonizatora wody. Nie dość, że przyczynimy się do zmniejszenia zanieczyszczenia naszej planety, to będziemy mieć pewność, że woda, którą pijemy jest wolna od szkodliwych substancji chemicznych.

 

 

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *