SZUKAJ
Zdrowie
0

Badanie bez tajemnic

Bilirubina, hemoglobina glikowana, transaminaza, krzywa cukrowa – czy wiesz, co kryje się pod każdą z tych nazw? Jeśli kiwasz głową przecząco ten artykuł jest w sam raz dla Ciebie. Polecamy jeszcze wcześniejszy wpis „wyczytane z krwi ….”

Badanie bez tajemnic

Bilirubina, hemoglobina glikowana, transaminaza, krzywa cukrowa – czy wiesz, co kryje się pod każdą z tych nazw? Jeśli kiwasz głową przecząco ten artykuł jest w sam raz dla Ciebie. Polecamy jeszcze wcześniejszy wpis „wyczytane z krwi ….”

Lekarze czasem określają badania laboratoryjne jako dodatkowe. W gruncie rzeczy trudniej o nazwę …mniej trafioną. Analiza krwi, moczu, kału, poziomu hormonów pozwalają wyciągnąć wnioski dotyczące kondycji całego organizmu. Dzięki badaniom laboratoryjnym można nie tylko diagnozować choroby i potem szybko je leczyć, ale także w porę im zapobiegać. Badania bardzo ułatwiają diagnozę. Dobry i doświadczony lekarz już na podstawie samej morfologii krwi może szybko rozpoznać nawet bardzo poważne schorzenia. Tymczasem do dyspozycji ma jeszcze analizy moczu, kału i wiele innych.

P

rzygotuj swój kalendarz badań

W ogromnej większości przypadków wczesne rozpoznanie równa się niema pewnemu wyleczeniu – do słuszności tego stwierdzenia raczej nikogo nie trzeba dziś przekonywać. Dlatego lekarze doradzają, by wykonywać zestaw podstawowych analiz systematycznie co kilka lat. Powinniśmy to robić nawet bez wyraźnej potrzeby. W miarę upływu czasu do kalendarza badań profilaktycznych winny być włączane kolejne analizy. Tu jednak uwaga! Norm poszczególnych wyników nie można traktować zbyt sztywno. My będziemy podawać je informacyjnie, aby rozszyfrować tajemnicze literki, cyfr i znaczki na wydruku, który odbierasz z laboratorium. Nasz cykl artykułów nie może jednak w żaden sposób zastąpić wizyty u lekarza. Analizy może odpowiednio zinterpretować tylko diagnosta z szeroką wiedzą medyczną. Pamiętać trzeba, ze odbiegający od normy wynik badania nie zawsze świadczy o chorobie. Zresztą – gdy doświadczony lekarz dostrzeże w wynikach naszych badań coś niepokojącego, najpierw skieruje nas na kolejne analizy, a dopiero później rozpozna chorobę i zaleci właściwe leczenie. Nikt nie postawi diagnozy na podstawie jednego, nawet najbardziej nieprawidłowego wyniku. Jeśli tak się stanie, radzimy natychmiast zmienić lekarza! Bo większość chorób charakteryzuje się jednym objawem, ale całym ich zespołem.

K

rwinki z Przyśpieszeniem

Od przeszło 100 lat nieocenione dla diagnostyki medycznej jest badanie odczynu Biernackiego (OB), czyli obserwacja prędkości opadania krwinek czerwonych. To proste badanie od lat wykonuje się dokładnie tak samo i od lat nie znaleziono lepszej metody wykrywania całego nastawa jednostek chorobowych. Obecnie nowoczesnym badaniem na wykrywanie odczynu zapalnego bakteryjnego jest test CRP.

O

braz Krwi

Morfologia krwi to oznaczenie podstawowych jej składników. Według jej wyników można precyzyjnie ocenić stan pacjenta. Do badania wystarcza niewielka ilość krwi. Ogromny wpływ na morfologię ma tryb życia; zmienia ją alkohol, nikotyna, stres lub niektóre przyjmowane leki. Jak przygotować się do badania? Trzeba być na czczo, nie można jeść ani pić co najmniej 6 godzin ani spożywać alkoholu co najmniej 24 godziny przed pobieraniem krwi. Gdy nasz stan zdrowia tego wymaga, lekarz może zalecić badanie w dowolnej chwili, by postawić szybko rozpoznanie i rozpocząć leczenie.

Z

anim weźmiesz antybiotyk

Przy nagłych zachorowaniach z podwyższoną temperaturą obraz krwi daje odpowiedź na pytanie, czy mamy do czynienia z infekcją bakteryjną wymagającą podania antybiotyku, czy wirusową i możemy przyjąć postawę wyczekującą. Jest to bardzo ważne w dobie nadużywania antybiotyków. Morfologia, OB test CRP i badanie moczu, to podstawowe badania, które powinno się wykonać przed podjęciem decyzji o podaniu antybiotyku. Są to badania proste, można je zrobić nawet w domu chorego i otrzymać wyniki maksimum po 2 godzinach od pobrania materiału.

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *