SZUKAJ
biznes
0

Bakterie produkujące z wodoru płynne paliwo

Już parę lat temu powstał sztuczny liść, który potrafił wprost z energii słonecznej produkować wodór. Problem był jednak tego typu iż, obecnie mamy mało pojazdów na wodór i nie ma ku temu koniecznej infrastruktury…

Bakterie produkujące z wodoru płynne paliwo

Już parę lat temu powstał sztuczny liść, który potrafił wprost z energii słonecznej produkować wodór. Problem był jednak tego typu iż, obecnie mamy mało pojazdów na wodór i nie ma ku temu koniecznej infrastruktury. Biologom z Uniwersytetu Harvarda udało się jednak rozwiązać ten problem – stworzyli bakterie produkujące z wodoru płynne paliwo

Cały proces rozpoczyna się od sztucznego liścia, gdzie energia słoneczna gromadzona jest w wodorze, a stworzone na Harvardzie bakterie potrafią go przetworzyć (łącząc z dwutlenkiem węgla) w bazujące na alkoholu paliwo – izopropanol.

Biologom udało się od razu rozwiązać kolejny ważny problem. Wcześniejsze bakterie używanego przy tego typu reakcjach umierały zbyt szybko, bowiem podczas rozbijania wody na wodór i tlen powstawały bardzo reaktywne formy tlenu. Żywotność nowych bakterii jest dłuższa, wobec tego cała reakcja jest wydajniejsza.

Korzystając z obydwu tych wynalazków będzie można zbudować farmę, przetwarzającą energię słoneczną wprost w biopaliwo, a do tego będzie ona miała sporą przewagę nad obecnymi rozwiązaniami korzystającymi z alg – nie będzie wymagała ciągłego dopływu światła. Jednak na drodze wprowadzenia takiego rozwiązania w życie stoi jeszcze kilka istotnych problemów – np. zapewnienia takiej farmie dopływu dwutlenku węgla koniecznego do działania całej reakcji.

Małymi krokami zbliżamy się jednak ku temu, że paliwo będzie można produkować wprost ze słońca.

Źródło: National Geographic

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!