SZUKAJ
Moda i Uroda
0

Black Friday – zanim dasz się ponieść zakupowemu szaleństwu

Black Friday stanowi pokusę dla wszystkich, nie tylko dla zakupoholiczek. Sama wiesz jak jaką siłę mają słowa: promocja, wyprzedaż, przecena – niepohamowana chęć rzucenia się między sklepowe półki. Jednak pusty portfel oraz mnóstwo zbędnych ubrań na koniec jest dość słabym bilansem zakupowego szału. Zobacz, jak zostać wytrawnym łowcą i nie dać się przechytrzyć specom od […]

Black Friday – zanim dasz się ponieść zakupowemu szaleństwu

Black Friday stanowi pokusę dla wszystkich, nie tylko dla zakupoholiczek. Sama wiesz jak jaką siłę mają słowa: promocja, wyprzedaż, przecena – niepohamowana chęć rzucenia się między sklepowe półki. Jednak pusty portfel oraz mnóstwo zbędnych ubrań na koniec jest dość słabym bilansem zakupowego szału. Zobacz, jak zostać wytrawnym łowcą i nie dać się przechytrzyć specom od marketingu.

 

Black Friday (czarny piątek) w tym roku wypada właśnie dziś 24 listopada. Narodziny tego dnia zawdzięczamy Stanom Zjednoczonym, uznawany jest za początek zakupowego szaleństwa przed najbardziej uroczystym i wzruszającym dla wszystkich rodzin dniem w roku, a mianowicie Bożym Narodzeniem. Poprzedzany jest Świętem Dziękczynienia, które obchodzimy w czwarty czwartek listopada. Następnego dnia w Black Friday, Amerykanie ruszają na podbój sklepów. W USA obniżki są naprawdę spore, świadczą o tym krążące w sieci filmiki na których dokładnie widać jakie szaleństwo ogarnia kupujących.

 

Zobacz również: Mądre zakupy spożywcze

 

Black Friday stał się popularny również w innych krajach – w tym także w Polsce. Jak wynika z raportu Picodi to właśnie tego dnia kupujemy najwięcej odzieży, elektroniki oraz książek. Na nieco niższej pozycji znajdują się perfumy, artykuły dla dzieci, kosmetyki i wyposażenie do domu. W 2016 roku rabaty w Polsce wynosiły około 43%, natomiast w inne dni zaledwie 38%.

 

Co prawda daleko nam do szaleństwa, które w tym dniu ogarnia całe USA – szacowana liczba kupujących to 100mln. Nie ma się co dziwić, że Black Friday uznawany jest za najbardziej dochodowy dzień w roku. Na chwilę obecną jest to jeden z najpopularniejszych dni zakupowych na całym świecie.

 

Zanim wyruszysz na łowy, skorzystaj z naszych rad i nie daj się przechytrzyć specom od marketingu.

 

Black Friday

 

Jak kupować okazyjnie i z głową?

 

1. Klasyki dobrej jakości

 

Doświadczeni łowcy wiedzą, że prawdziwa okazja musi najpierw zostać wypatrzona. Za nic w świecie nie kupuj rzeczy tylko dla tego, że została przeceniona. Nie trać głowy i myśl o rzeczach, które są Ci niezbędne. O ubraniach, na które nie było Cię stać do tej pory i rzeczach, które będą się dobrze komponować z tym, co już znajduje się w Twojej szafie.

 

2. Nie kupuj zbędnych rzeczy

 

Na zakupy wybierz się z listą rzeczy, które na pewno będą dla Ciebie przydatne. Kontroluj emocje i nie rzucaj się na coś tylko dlatego, że na metce jest minus 50 procent. Postaw sobie pytanie: czy aby na pewno ta rzecz jest mi potrzebna? Pamiętaj, że szczerość to podstawa, również wobec siebie.

 

3. Do przeceny podchodź z dystansem

 

Jak już wcześniej wspominaliśmy Black Friday jest dniem, w którym masa ludzi wybiera się na zakupy. Obok faktycznej okazji sprzedawcy wciskają nam również rzeczy, które do tej pory nie cieszyły się zainteresowaniem. W branży nazywa się to wietrzeniem magazynów.

 

4. Nie kupuj bez mierzenia

 

Wydaje się to być czymś oczywistym, jednak w czasie zakupowego szaleństwa ludzie zachowują się gorzej niż zwierzęta, wyrywając sobie to co właśnie ‘’upolowali’’. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że staniesz przed kasą , bez sprawdzenia jak dana bluza czy spodnie na Tobie leżą. Pamiętaj, nigdy nie kupuj w ciemno! Coś co leży dobrze na Twojej koleżance, wcale nie musi tak wyglądać na Tobie.

 

5. Wyliczona gotówka lub karta z limitem

 

W takim dniu jak Black Friday nie licz na zdrowy rozsądek. Na zakupach bardzo często kierujemy się emocjami i to one kontrolują nas, a nie my je. Nie łudź się, że powiesz sobie ‘’stop’’ w odpowiednim momencie. Sytuacja bardzo łatwo może wymknąć się spod kontroli, szczególnie podczas płatności kartą, gdy wydaje Ci się, że pieniądze znikają wirtualnie, aż do momentu sprawdzenia stanu konta. Pożyczanie pieniędzy na jedzenie nie należy do komfortowych rzeczy, prawda?

 

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *