SZUKAJ
Zdrowie
0

Bóle i sztywność mięśni, leczenie i profilaktyka – część pierwsza

Często po męczących ćwiczeniach, dźwiganiu ciężarów lub nadwyrężeniu mięśni w inny sposób, dolega nam ich sztywność. Większość z nas składa wówczas obietnice, że już nigdy nie będzie się tak forsować!

Bóle i sztywność mięśni, leczenie i profilaktyka – część pierwsza

Często po męczących ćwiczeniach, dźwiganiu ciężarów lub nadwyrężeniu mięśni w inny sposób, dolega nam ich sztywność. Większość z nas składa wówczas obietnice, że już nigdy nie będzie się tak forsować! Czy to jednaj najlepszy sposób na zwalczenie bólu mięśni?

Sztywność i ból mięśni szkieletowych, czyli tych, które biorą udział w ruchach ciała mogą się pojawić w wyniku wykręcenia, nadciągnięcia i innych kontuzji. Długotrwały skurcz mięśnia może być mechanizmem obronnym organizmu, który broni się przed wykonywaniem ruchów, żeby uraz się nie pogłębił. Napięcie mięśni może też być reakcją na uszkodzenie lub ból sąsiedniej części ciała. Czasami niektóre włókna mięśni napinają się tak mocno, że można je wyczuć pod skórą jako twardy węzeł, najczęściej dotyczy to mięśni barków. Niekiedy te wojna tworzą bolesne guzki, szczególnie w mięśniach pleców, karku i barków. Napięty mięsień jest o wiele bardziej ukrwiony, dlatego znacznie wolniej wraca do zdrowia. Wydzielane są w nim substancje chemiczne zwane cytokinami i prostaglandynami, które powodują ból. Napięcie mięśnia, które jest reakcją na ból wywołany przez ucisk nerwu powoduje jeszcze większy ucisk na nerw, a co z tym idzie ból staje się znacznie silniejszy.

Jedną przyczynę bólu mięśni może być Fibromyalgia, czyli gościec mięśniowo – szkieletowy . Więcej o tej chorobie możesz przeczytać tutaj: Fibromyalgia, jak ją rozpoznać? . Inne możliwe przyczyny to:

1. Stres, lęk, depresja.
2. Działanie zimnego powietrza.
3. Niedożywienie (szczególnie brak pewnych mikroelementów)
4. Wrażliwość na pewne pokarmy.
5. Skurcze mięśni.
6. Zespól przewlekłego zmęczenia.
7. Napięciowe bóle głowy.
8. Wieloletni uraz.
9. Zła postawa ciała.

J

ak zapobiegać bólowi mięśni?

Aby chronić mięśnie podczas pracy fizycznej i ćwiczeń, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszytki zawsze należy zrobić rozgrzewkę. Lekkie ćwiczenia zwiększą ukrwienie mięśni. Po rozgrzewce rozciągnij każdą grupę mięśni. Po zakończeniu zasadniczych ćwiczeń należy schłodzić mięśnie coraz mniej intensywnymi ćwiczeniami, a następnie ponownie rozciągnąć. Styl życia może wpływać na podatność mięśni na ból. Należy zapewnić organizmowi odpowiednią dawkę odpoczynku i wysiłku. Pomaga to zapobiegać dolegliwościom wywołującym ból, takim jak gościec mięśniowo – ścięgnisty, czyli fibromyalgia, skurcze i napięciowe bóle głowy. Ważne jest również utrzymywanie prawidłowej postawy, aby żadne grypy mięśnie nie pozostawały w napięciu zbyt długo. Trzeba dbać o to by głowa znajdowała się zawsze w jednej linii z kręgosłupem. Nie wolno się grabić! Nasze pożywienie powinno dostarczać mięśniom składnik odżywcze potrzebne do właściwego funkcjonowania i szybszej regeneracji. Należą do nich aminokwasy, wapń, magnez, potas, selen, witaminy B i oraz flawonoidy. Należy również przyjmować dużo płynów. Umiejętne radzenie sobie ze stresem również zapobiega napięciom mięśni i gośćcowi mięśniowo – ścięgnistemu.

L

eczenie

Żeby móc wyleczyć mięśnie trzeba je chronić przed dalszymi uszkodzeniami. Ich odprężenie pomaga zmniejszyć ból i przyśpiesza zdrowienie tkanek.

Odpoczynek – staraj się nie używać mięśni, jeśli są napięte i obolałe w wyniku nadwyrężenia lub naciągnięcia. Po dwóch trzech dniach odpoczynku możesz zacząć znów wykonywać wszystkie codzienne czynności. Dłuższy okres bezczynności nie jest wskazany, ponieważ włókna mięśniowe mogą się wówczas skurczyć. Stopniowo można również zacząć ćwiczyć.

Ćwiczenia fizyczne – po kilku dniach odpoczynku zacznij delikatnie rozciągać mięśnie. Początkowo nie ćwicz dłużej niż przez 5 minut na raz. Powtarzaj ćwiczenia kilka razy dziennie. Przerwij je, jeśli poczujesz ból. Po kilku dniach, tygodniach lub miesiącach (w zależności od tego jak poważny był uraz) będziesz mógł w pełni rozciągać mięśnie. Jeśli bolesność i napięcie mięśni barków i karku jest stanem przewlekłym, leczenie może trwać wiele miesięcy.

Aromaterapia – masaż lubi kąpiel z zastosowaniem pewnych olejków eterycznych pomaga złagodzić ból mięśni.
1. Wymieszaj 10 kropli olejku rozmarynowego lub dwie krople olejku rumiankowego z łyżką oleju ze słodkich migdałów lub sojowego. Delikatnie wmasuj w bolesne miejsca. Nie stosuj oleju rozmarynowego w czasie pierwszych 20 tygodni ciąży.
2. Dodaj trzy krople olejku lawendowego i trzy krople olejku cyprysowego do bardzo ciepłej kąpieli. Nie stosuj olejku cyprysowego w trakcie 20 pierwszych tygodni ciąży.
3. Zrób gorący kompres z dodatkiem trzech kropli olejku imbirowego.

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!