SZUKAJ
Zdrowie
0

Borówka czarna: owocowa kuracja na dobry wzrok

Podczas II wojny światowej piloci RAF-u odkryli, że po zjedzeniu dżemu jagodowego lepiej widzieli w ciemnościach. Ich doniesień nie traktowano poważnie , ale po jakimś czasie rozpoczęto badania nad borówką czarną…

Borówka czarna: owocowa kuracja na dobry wzrok

Podczas II wojny światowej piloci RAF-u odkryli, że po zjedzeniu dżemu jagodowego lepiej widzieli w ciemnościach. Ich doniesień nie traktowano poważnie , ale po jakimś czasie rozpoczęto badania nad borówką czarną – zwaną w wielu regionach jagodą.

 

Borówka czarna : Co to jest?

 

Choć owoce borówki czarnej stanowią przysmak już od czasów prehistorycznych, pierwsze zapisy mówiące o jej leczniczych właściwościach pochodzą dopiero z XVI stulecia. W dawnych czasach suszone owoce i liście zalecano na różne dolegliwości, takie jak szkorbut (wywołany niedoborem witaminy C), infekcje dróg moczowych i kamica nerkowa.  Borówka czarna jest krzewinką z rodzony wrzosowatych,  rosnącą w lasach i na bagnach północnej Europy. Spotyka się je również w zachodniej Azji i w północnoamerykańskich Górach Skalistych. Leczniczym składnikiem dojrzałych owoców są przede wszystkim flawonoidy, zwane antocyjanozydami. Współczesne wyciągi z borówki czarnej zawierają najczęściej duże ilości tych związków.

 

blueberries-1245724_640

 

Borówka Czarna: Działanie

 

Borówka czarna zawdzięcza właściwości przede wszystkim antocyjanozydom, głównym składnikom tej rośliny, które są silnymi przeciwutleniaczami. Substancje te zapobiegają uszkodzeniu komórek organizmu przez wolne rodniki. Wyciąg z borówki czarnej jest jednym z najważniejszych środków zielarskich pozwalających  utrzymać dobry wzrok i leczących różne choroby oczu. Pomaga siatkówce, części oka reagują na światło, przystosować się do ciemności i światła. Jest ponadto szeroko stosowany w leczeniu ślepoty nocnej i osłabienia wzroku, wynikającego z wrażliwości na światło dzienne. Wzmacnia też maleńkie naczynia krwionośne, zwane naczyniami włosowatymi, dzięki czemu ułatwia dopływ utlenionej krwi do oczu. Dlatego może odreagować znaczącą rolę w zapobieganiu i leczeniu zwyrodnienia siatkówki (retinopatii). Podczas pewnego badania 31 pacjentów podawano wyciąg z borówki czarnej raz dziennie przez 4 tygodnie. U wszystkich stwierdzono wzmocnienie naczyń włosowatych i zmniejszenie wylewów. Szczególnie widoczna poprawa nastąpiła u osób cierpiących na retinopatię cukrzycową.

 

Borówka czarna jest stosowana w leczeniu 2 schorzeń, będących najczęstszą przyczyną utraty wzroku u osób starszych: zwyrodnienia plamki żółtej, która jest postępującą chorobą środowej części siatkówki, oraz zaćmy, polegającej na zmętnieniu  soczewki oka. Badanie przeprowadzone u 50  osób cierpiących na zaćmę starczą wykazało, że wyciąg z borówki czarnej w połączeniu z witaminą E zwalniał tworzenie się zaćmy  u niemal wszystkich pacjentów.  Wiadomo, że borówka czarna wzmacnia kolagen, białko stanowiące podstawę zdrowej tkanki łącznej . Dlatego może okazać się cennym środkiem zapobiegającym i leczącym jaskrę, chorobę wywołaną przez zbyt wysokie ciśnienie śródgałkowe.

 

Inne działania:

 

Ponieważ występujące borówce czarnej antocyjanozydy poprawiają krążenie krwi w naczyniach włosowatych i większych naczyniach krwionośnych ,wyciągi z niej mogą pomagać  osobom o złym krążeniu w kończynach. Są one zalecane cierpiącym na żylaki oraz mniejszą bóle i pieczenie wywołane przez hemoroidy. Jest to szczególnie ważne w  ciąży, kiedy obie te dolegliwości są wyjątkowo uciążliwe. Osoby, którym często zdarzają się wylewy podskórne, też mogą skorzystać z dobroczynnego wpływu borówki czarnej na naczynia włosowate.  Choć konieczne są dalsze badania, istnieją pewne dowody na to, że borówka czarna może być stosowana w leczeniu innych chorób. W wyniku badań ustalono, że długotrwałe zażywanie wyciągu z tej rośliny poprawia wzrok u krótkowidzów. Nie wiadomo jednak, jaki jest tego mechanizm. Wyniki badań przeprowadzone u kobiet wykazały, że borówka czarna pomaga łagodzić objawy dolegliwości miesiączkowych, ponieważ  antocyjanozydy zmniejszają napięcie mięśni gładkich, w tym również  mięśni macicy . Badania przeprowadzone na zwierzętach wskazują natomiast na skuteczność zawartych w borówce czarnej antocyjanozydów w leczeniu wrzodów przewodu pokarmowego.

 

Skutki  uboczne

 

Wyciąg z borówki czarnej stosowany w dawkach leczniczych jest zupełnie nieszkodliwy i nieznane są jakiekolwiek działania uboczne, nawet w przypadku długotrwałego  stosowania.

 

Stosowanie

 

Dawkowanie: Zwykle  stosuje się od 40 do 160 mg wyciągu z borówki czarnej 2 lub 3 razy dziennie. Mniejsze dawki zaleca się przede wszystkim w przypadku długotrwałej terapii oraz profilaktycznie, żeby zapobiec zwyrodnieniu plamki żółtej. Większe dawki, do 320 mg dziennie, powinny zażywać osoby chore na cukrzycę.

 

Sposób użycia:

 

Wyciąg z borówki czarnej można przyjmować podczas jedzenia między posiłkami i na czczo. Nie odnotowano żadnych objawów ubocznych u kobiet ciężarnych i karmiących piersią. Nieznane są też jakiekolwiek niepożądane interakcje z lekami dostępnymi na bazie recepty.

 

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *