SZUKAJ
Zdrowie
0

Brak snu i związane z nim niebezpieczeństwa

Sen ma podstawowe znaczenie dla funkcjonowania mózgu i całego organizmu. Głęboki sen odnawia siły fizyczne i jak sądzą naukowcy oczyszcza umysł, prawdopodobnie dzięki wyrzucaniu niepotrzebnych informacji…

Brak snu i związane z nim niebezpieczeństwa

Sen ma podstawowe znaczenie dla funkcjonowania mózgu i całego organizmu. Głęboki sen odnawia siły fizyczne i jak sądzą naukowcy oczyszcza umysł, prawdopodobnie dzięki wyrzucaniu niepotrzebnych informacji. Według badań braku snu już podczas jednej nocy może spowodować:

1

Obniżoną odporność

Badania dowodzą, że pozbawienie snu wpływa na działanie systemu immunologicznego. Próba, jaką przeprowadzono na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego dowiodła, ze skrócenie snu o 4 godziny w ciągu jednej nocy spowodowało znaczny spadek aktywności limfocytów T – białych ciałek krwi, odpowiedzialnych za walkę z infekcjami. Po kolejnej przespanej nocy aktywność komórek T wróciła do normy.

2

Wzrost poziomu hormonu stresu

Badania prowadzone na uniwersytecie w Chicago wykazały, że brak snu ma związek z zwiększoną produkcją hormonu stresu (kortyzol). Z czasem prowadzi to do zaburzeń pamięci i związanych z wiekiem zaburzeń tolerancji węglowodanów (cukrów).

3

Mniej wydajny metabolizm glukozy

Te same badania wykazały również, że u ochotników, którzy byli pozbawieniu snu, wystąpił około 30 – procentowy spadek wydzielenia insuliny, a także osłabienie reakcji organizmu na ten hormon, co przypomina wczesne stadium cukrzycy typu II. Wniosek? – Brak snu może zapoczątkować lub przyśpieszyć wystąpienie cukrzycy typu II.

4

Osłabienie zdolności umysłowych

Liczne badania dowiodły, że brak snu wpływa w istotny sposób na osłabienie naszej pamięci, koncentracji, zdolność uczenia się, logicznego myślenia, a także liczenia.

5

Zwiększone ryzyko wypadków samochodowych

Szacuje się, ze w Stanach Zjednoczonych senność jest przyczyną 100 000 wypadków samochodowych rocznie. W trakcie jednego z badań zaobserwowano, że osoby niewyspane miały w ciągu dnia dwa razy więcej wypadków niż osoby, które były wyspane.

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *