SZUKAJ
Zdrowie
0

Bromelaina: ananasowa broń wycelowana w stany zapalne

Bromelaina jest enzymem trawiącym białka uzyskiwanym z ananasa. Mo on silne właściwości przeciwzapalne. Stosuje się go od lat pięćdziesiątych jako środek …

Bromelaina: ananasowa broń wycelowana w stany zapalne

Bromelaina jest enzymem trawiącym białka uzyskiwanym z ananasa. Mo on silne właściwości przeciwzapalne. Stosuje się go od lat pięćdziesiątych jako środek wspomagający leczenie wielu schorzeń od kontuzji sportowych po choroby serca.

Bromelaina jest enzymem rozkładającym i ścinającym białko występującym w świeżych ananasach. Dostępny w sklepach preparat jest zazwyczaj uzyskiwany z łodygi ananasa i różni się od enzymu występującego w owocu. Preparaty zawierające bromelię są wytwarzane głownie w Japonii oraz na Tajwanie i Hawajach.

B

romelaina – działanie

Bromelaina jest silnym środkiem przeciwzapalnym który łagodzi bóle i opuchliznę oraz wspomaga gojenie tkanek. Uważa się, że jest ona skuteczna dzięki temu, że współdziała z prostaglandynami, substancjami podobnymi do hormonów. Bromelaina hamuje działanie tych prostaglandyn, które wywołują ból i stany zapalne, a jednocześnie pobudza tworzenie się  prostaglandyn przeciwzapalnych. Pobudza także rozkład włóknika, czyli fibryny, nierozpuszczalnego białka, które jest jedną z najważniejszych substancji, biorących udział w procesie krzepnięcia krwi. Bromelaina jest wyjątkiem wśród enzymów rozkładających białka, ponieważ przechodzi nierozłożona przez przewód  pokarmowy  i jest przyswajana przez organizm w pierwotnej postaci. Dzięki swym właściwościom przeciwzapalnym bromelaina skutecznie zmniejsza ból i opuchliznę, które powstają w wyniku urazów stawów uszkodzeń mięśni oraz leczy rany i oparzenia. Podczas badań przeprowadzonych w grupie 700 strażaków okazało się, że o tych, którzy zażywali bromelainę, parzenia goiły się nawet 2 razy szybciej niż u pozostałych uczestników eksperymentu. Istnieją też przesłanki, które pozwalają sądzić, że bromelaina łagodzi rany i ból po niezbyt skomplikowanych zabiegach chirurgicznych, szczególnie u kobiet, które poddano operacji z powodu komplikacji porodowych. Bromelaina wraz z innym enzymem proteolitycznym, trypsyną, działa skutecznie na stany zapalne dróg moczowych. Badania wykazały, że 78 proc. pacjentów cierpiących na takie stany zapalne odczuło ulgę w wyniku przyjmowania obu tych substancji.

D

odatkowe korzyści

Enzym ten przeciwdziała nadmiernej lepkości płytek krwi, dzięki czemu pomaga zwalczać choroby układu sercowo – naczyniowego, zmniejszając ryzyko zakrzepicy i choroby wieńcowej, a także zapobiegając zwężeniu tętnic. U osób cierpiących na chorobę wieńcową, które zażywają 1 do 1,4 g bromelainy dziennie, w ciągu 4 do 90 dni następuje złagodzenie objawów ( im bardziej zaawansowana choroba tym potrzeba więcej czasu).

Bromelaina jako enzym rozkładający białko działa prawdopodobnie antynowotworowo lecz bark jest na to wystarczających dowodów. Prawdopodobnie wspomaga skuteczność chemioterapii i hamuje rozrost komórek rakowych. Stosowana doustnie powoduje powstawanie w organizmie substancji antynowotworowych. Bromelaina zmniejsza też gęstość śluzu, dzięki czemu się okazać skutecznym środkiem w leczeniu astmy oraz przewlekłego zapalenia oskrzeli. Dowiedziono, że przynosi również ulgę w zapaleniu zatok. Inne badania wykazują, że prawdopodobnie bromelaina pomaga w przyswajaniu przez organizm antybiotyków, takich jak amoksycylina i penicylina, a także kurkuminy, czynnego związku występującego w kurkumie. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym bromelaina może być bardzo skutecznym środkiem na reumatoidalne zapalenie stawów. Przeprowadzono badania, podczas których pacjentom podawano bromelainę przez okres 3 tygodni do 13 miesięcy. Aż u 73 proc. badanych zauważono bardzo obiecujące wyniki.

s

tosowanie:

Dawkowanie: zwykle stosuje się dawkę od 250 do 500 mg bromelainy 3 razy dziennie. Bromelainę zażywa się zwykle na czczo, natomiast jako środek ułatwiający trawienie – podczas posiłków, zwłaszcza jeśli składają się one z tłustych ryb lub  zawierających dużo białka potraw. W razie obrzęków i stanów zapalnych należy przyjmować bromelainę aż do chwili ustąpienia objawów.

 

Bromelaina przyjmowana nawet w bardzo dużych dawkach rzadko powoduje skutki uboczne. Osoby bardzo wrażliwe mogą wykazywać rekcje alergiczne i podrażnienia skóry. Pewnie badania wykazują również, że bromelaina może przyśpieszyć czynność serca.

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *