SZUKAJ
Zdrowie
0

Cała prawda o cukrzycy

Cukrzyca nie boli, a we wcześniejszym stadium może nie powodować żadnych uciążliwych objawów. Dlatego wiele osób może nawet nie zdawać sobie sprawy, że są diabetykami. Mimo, że podatność na tą chorobę jest uwarunkowana…

Cała prawda  o cukrzycy

Cukrzyca nie boli, a we wcześniejszym stadium może nie powodować żadnych uciążliwych objawów. Dlatego wiele osób może nawet nie zdawać sobie sprawy, że są diabetykami. Mimo, że podatność na tą chorobę jest uwarunkowana genetycznie może ona dotknąć każdego, niezależnie od wieku i kondycji. Dlatego nawet, gdy nie mamy żadnych niepokojących objawów warto raz do roku kontrolnie sprawdzić poziom cukru by mieć pewność, że jesteśmy zdrowi. Istniej kilka mitów dotyczących tej choroby, my dziś postaramy się niektóre potwierdzić lub im zaprzeczyć. Czy cukrzycą można się zarazić? Czy diabetycy nie powinni wykonywać pewnych zawodów? Czy mogą starać się o rentę inwalidzką? To tylko niektóre z pytań na jakie odpowiemy.

P

Diabetycy nie mogą wykonywać niektórych zawodów.
Osoba z cukrzycą nie zostanie pilotem samolotu, kierowcą, maszynistą lub górnikiem. Polski kodeks pracy zabrania diabetykom wykonywania takich zwodów, przy których niezbędna jest koncentracja, oraz takich, które wymagają bardzo dużego wysiłku fizycznego. Gdyby pilot lub maszynista w czasie pracy dostali hipoglikemii, mogli zagrozić życiu przewożonych przez siebie osób.

F

Powodem zachorowania na cukrzycę jest nadmierne spożywanie słodyczy.

Nie zachorujemy od samego objadania się czekoladkami. Jednak niewłaściwa dieta oraz towarzysząca jej często nadwaga lub otyłość to dość prosta droga do zachorowania na cukrzycę typu 2. Warto więc ograniczyć słodycze, aby nie dopuścić do okładania się zbędnych kilogramów.

F

Diabetycy nie mogą jeść słodyczy

Czasami nawet muszą. Każdej osobie cukrzycą mogą od czasu do czasu zdarzyć się epizody z hipoglikemii, czy nagłego spadku poziomu cukru we krwi. Może to prowadzić nawet do utraty przytomności oraz śpiączki. Jedynym sposobem przeciwdziałania hipoglikemii jest natychmiastowe spożycie czegoś, co zawiera sporą ilość cukru. Dlatego diabetycy stale noszą przy sobie coś w rodzaju zestawu ratunkowego, czyli słodkiego napoju, czekolady lub batonika. W aptece dostępne są specjalne saszetki z płynną glukozą.

F

Cukrzyca jest zaraźliwa.
Choroby nie wywołują żadne wirusy czy bakterie, które mogłyby być przenoszone w jakikolwiek sposób. Cukrzycę wielu z nas ma jednak zapisaną w genach jeśli w naszej najbliższej rodzinie były lub są przypadki takiej choroby, to oznacza, że jesteśmy w grupie podwyższonego ryzyka.

F

Cukrzycę można wyleczyć.

Medycyna nie ma dziś sposobu na całkowite wyleczenie z cukrzycy. Podejmuje się wprawdzie udane próby przeszczepienia wysp trzustkowych zawierających komórki beta, odpowiedzialne za produkcję insuliny, ale choroba jest wciąż uznawana za przewlekłą i nieuleczalną. Można ją jedynie zaleczyć, przez stosowanie odpowiedniej diety, regularne przyjmowanie leków i prowadzenie zdrowego trybu życia.

 

P

Osoby chore na cukrzycę mogą starać się o rentę inwalidzką.
Tak jak wszystkie osoby dotknięte chorobami przewlekłymi. O przyznaniu renty i jej wysokości decyduje lekarz orzecznik ZUS. Największe szanse mają osoby z retinopatią lub neuropatią, które nie mogą pracować ze względu na słaby wzrok lub problemu z poruszaniem się.

 

F

Osoby z cukrzycą nie powinny uprawić sportu.
Jest wręcz odwrotnie. Aktywność fizyczna jest jednym z ważnych elementów leczenia choroby. Dzięki niej nie tylko pozbywamy się nadwagi, ale także obniżamy poziom cukru we krwi. Wybór odpowiedniej dla nas dyscypliny, powinniśmy skonsultować z lekarzem. Przed treningiem i po nim mierzymy poziom cukru. Pamiętajmy też, by zawsze mieć przy sobie coś słodkiego w razie docukrzenia.

 

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *