SZUKAJ
Zdrowie
0

Cenna witamina C

Zasług witaminy C dla organizmu ludzkiego nie da się przecenić. Wystarczy spojrzeć na długą listę korzyści, które odnosi człowiek regularnie dostarczający ją organizmowi…

Cenna witamina C

Zasług witaminy C dla organizmu ludzkiego nie da się przecenić. Wystarczy spojrzeć na długą listę korzyści, które odnosi człowiek regularnie dostarczający ją organizmowi:

– zwiększa odporność (mniejsze ryzyko przeziębień),
– wytwarzanie kolagenu i utrzymanie jego wysokiego poziomu;
– szybsze gojenie się ran i zrastanie kości po złamaniach;
– zapobieganie powstaniu sińców, krwotoków i krwawień z dziąseł;
-wpływ na sprawność serca i układu krwionośnego oraz na obniżenie cieśnienia krwi,
-poprawia przyswajalność żelaza;
-ochrona przed miażdżycą;
– wychwytywanie wolnych rodników (działanie przeciwutleniające);
– a także profilaktyka występowania zmian nowotworowych.

Organizm ludzki sam nie wytwarza witaminy C, dlatego ważne jest pobieranie jej z pokarmem, a także suplementacja w  przypadku diety ubogiej w kwas askorbinowy. Można go znaleźć w całej gamie świeżych owoców: cytrynach, pomarańczach, grejpfrutach, kiwi, jabłkach, melonach, ananasach, czarnych i czerwonych porzeczkach, truskawkach, jagodach czarnego bzu, malinach i owocach żurawiny. Występuje również w warzywach: w brukselce, kapuście, kalafiorze, rzepie, cebuli, szpinaku, brokułach, groszku, zielonym koperze, kalarepie, ziemniakach, pomidorach, karczochach, a także szparagach.

Wiele korzyści przynosi suplementacja witaminy C. Najlepiej, aby towarzyszyły je naturalne bioflawonidy, takie jak rutyna i hesperydyna, które zapewniają optymalną przyswajalność oraz zachowanie wysokiego poziomu w komórkach. Optymalna dzienna porcja suplementowania witaminy C wynosi od 300 do 100 mg. Ponieważ witaminę C niszczy tlenek węgla występujący w zanieczyszczonym miejskim powietrzu, dlatego szczególnie mieszkańcy miast powinni dbać o regularne spożywanie produktów bogatych w witaminę C lub pomyśleć o przyjmowaniu preparatów, które ją zwierają. Dzisiaj mamy dostęp do ogromnej liczby środków z kwasem askorbinowym. Mają one różne postaci i występują pod różnymi nazwami. Wybierając najkorzystniejszy dla siebie środek, warto skorzystać z porady farmaceuty.

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!