SZUKAJ
Zdrowie
0

Choroby, które spędzają sen z powiek

Noc, cisza, przerywana jedynie tykaniem zegara. Leżysz w łóżku od kilku godzin, przewracasz się z boku na bok. W wyobraźni przeliczasz stado baranów, wstajesz otwierasz okno.

Choroby, które spędzają sen z powiek

Noc, cisza, przerywana jedynie tykaniem zegara. Leżysz w łóżku od kilku godzin, przewracasz się z boku na bok. W wyobraźni przeliczasz stado baranów, wstajesz otwierasz okno. Często bezsenność jest wywołana innych chorobami i związanymi z nimi dolegliwościami. Aby pozbyć się problemów ze snem, trzeba usunąć ich przyczynę, czyli leczyć chorobę będącą ich źródłem. Oto niektóre z takich chorób.

Depresja – problemy ze snem bywają pierwszym objawem. U osób z depresją bezsenność jest niemal powszechna. Choć zdarza się i sytuacja odwrotna. To długotrwała bezsenność może wywołać depresje.

Obturacyjny bezdech senny – pod tą nazwą kryją się zaburzenia w oddychaniu, pojawiające się w trakcie snu. U niektórych osób ściany rozluźnionych podczas nocnego wypoczynku dróg oddechowych zapadają się i dochodzi do ich zamykania (zwykle na wysokości gardła). Osoba śpiąca budzi się, gdyż zaczyna brakować jej tlenu. Takie bezdechy niekiedy trwają kilka sekund, ale mogą też utrzymywać się ponad minutę. Chory w ciągu nocy może budzić nawet 100 razy i nie zdawać sobie z tego sprawy. Osoby dotknięte tym schorzeniem często są wiecznie zmęczone, ale nie wiedzą dlaczego. Pomocni w postawieniu diagnozy bywają bliscy, gdyż bezdechowi sennemu zawsze towarzyszy chrapnie. Nie każda osoba, która chrapie cierpi na bezdech, ale zdarza się to bardzo często. Niepokojącym sygnałem jest nieregularne chrapnie i nerwowy, niespokojny sen.

Refluks żołądkowo – przełykowy polega na cofaniu się soku żołądkowego do przełyku. Podrażnia oni w dłuższej perspektywie niszczy błonę śluzową przełyku, powodując pieczenie i ból. Dolegliwości te często pojawiają się lub nasilają ja w nocy, gdy przyjmiemy pozycję leżącą.

Łagodny rozrost stercza – powiększający się gruczoł (stercz, zwany też prostatą) uciska na cewkę moczową i zmusza mężczyzn, zwykle tych po 50 roku życia, do częstych wizyt w toalecie, przerywając im sen, nieraz wielokrotnie w ciągu nocy, i powodując permanentnie zmęczenie.

Reumatoidalne zapalenie stawów, fibromialgia lub inne schorzenia reumatyczne mogą powodować dotkliwe bóle, które bardzo zakłócają nasz nocny wypoczynek.

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!