Wracamy do Was z kolejną częścią artykułu poświęconą tematyce chorób reumatycznych. Mamy dla Was nową dawkę zaleceń i porad zmniejszających uciążliwe dolegliwości choroby. Zacznijmy od suplementów diety.
Wyniki badań dowodzą, że chorzy na niektóre rodzaje reumatyzmu mają niedobory witamin lub składników mineralnych, a zatem przyjmowanie preparatów multiwitaminowych z minerałami może być dla nich korzystne .
Wapń dla kości – długotrwałe stosowanie kortykosteroidów zwiększa ryzyko powstania osteoporozy, więc jeśli je przyjmujesz niezbędne jest równoczesne zażywanie substancji budulcowych kości. Powinieneś przyjmować codziennie 150 mg wapnia oraz 800 jednostek witaminy D.
Witamina E – zadziała przeciwbólowo, osoby o najwyższym stężeniu witaminy E w organizmie we krwi są najmniej narażone na zwyrodnienie stawów. Co więcej, niemieckie badania wykazały, że codzienne przyjmowanie 1500 jednostek witaminy E łagodzi ból i obrzęk, a także poprawia sprawność rąk u osób chorych na RZS równie dobrze jak diklofenak, a nie podrażnia przy tym żołądka. Tak duża dawka witaminy E może być zażywana po wcześniejszej konsultacji z lekarzem i pod jego kontrolą. Trzeba pamiętać, że witamina E nasila działania leków przeciwzakrzepowych . Kupując produkty z witaminą E wybieraj te produkty, które zawierają czysty alfa tokoferol, formę witaminy E o największej aktywności biologicznej. Unikaj także gamma- tokoferolu znajdującego się w olejach – palmowym, sojowym, bowiem pojawiły się sygnały, że jego wysoki poziom w organizmie może zwiększać ryzyko zwyrodnienia stawów.
Daj szansę glukozaminie – wiele badań przeprowadzonych w Europie dowodzi, że osoby przyjmujące glukozaminę i siarczan chondroityny – substancje z których składa się tkanka chrzęstna – doznają poprawy zdrowia. Z testów wynika, że można udowodnić (na podstawie RTG) wpływ tych składników na zatrzymanie procesu degeneracji stawów. Żeby to zadziałało musisz przyjmować dziennie 1500 mg glukozaminy i 120 mg siarczanu chondroityny. Skutki zwykle zaczynają być odczuwalne dopiero po 4-8 tygodniach.
Więcej witaminy C – uczestnicy 10 – letnich badań, którzy przyjmowali najwięcej witaminy C (150-450mg dziennie) trzykrotnie rzadziej doświadczali pogorszenia swojego stanu niż Ci, którzy spożywali jej mniej. Pomóc może już dodanie do codziennej diety nawet 100mg witaminy C, co odpowiada 1- 2 pomarańczom
Zrzuć zbędne kilogramy – zrzucenie 5 kg nadwagi może złagodzić objawy choroby zwyrodnieniowej stawów i zwolnić jej rozwój. Mniejsza waga to mniejsze obciążenie stawów i ulga w bólu we wszystkich typach chorób reumatycznych co wydaje się szczególnie istotne zwłaszcza w przypadku zwyrodnienia stawów.
Dieta wegetariańska – tłuszcze zwierzęce mogą zaostrzać stany zapalne, dieta wegetariańska natomiast zmniejsza ból i opuchliznę stawów, a często pozwala równie osobom chorym na RZS zmniejszyć dawkę leków.
Chorzy na różne choroby reumatyczne, którzy regularnie uprawiają ćwiczenia fizyczne, doświadczają mniej bólu, deformacji stawów i niesprawności w przeciwieństwie do innych. Ćwicz stopniowo, zacznij od częstych, 10 minutowych spacerów albo pływają w ogrzewanym basenie. Zwiększ stopniowo dawkę ruchu do 30-60 minut dziennie. Poproś lekarza, aby polecił Ci fizjoterapeutę, który pomoże Ci zaplanować bezpieczny program treningowy.
Dobra jest siłownia – ćwicz z lekkim ciężarkami (0,5-2,5 kg), żeby wzmocnić mięśnie, bo silne mięśnie wspomagają stawy i zmniejszają ich obciążenia. Ludzie ze schorzeniami stawu kolanowego mają zwykle słabe mięśnie czworogłowe uda i ścięgna podkolanowe. Wzmocnienie tych mięśni może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka rozwinięcia się schorzenia albo nacisku na te chore stawy u osób które już chorują.
Dodano 0 komentarzy
Zostaw komentarz
Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!