SZUKAJ
Zdrowie
0

Choroby skóry

Każdy, kto chce mieć zdrową i piękną skórę, powinien jeść świeże owoce i warzywa, pić dużo wody oraz uzupełnić dietę preparatami witamino – mineralnymi. Należy je jednak stosować rozważnie, pamiętając, że więcej nie zawsze znaczy lepiej…

Choroby skóry

Każdy, kto chce mieć zdrową i piękną skórę, powinien jeść świeże owoce i warzywa, pić dużo wody oraz uzupełnić dietę preparatami witamino – mineralnymi. Należy je jednak stosować rozważnie, pamiętając, że więcej nie zawsze znaczy lepiej.

Skóra jest największym organem naszego ciała i pełni wiele funkcji. Jest podatna na zaburzenia, których przyczyny są często niewyjaśnione. Świąd skóry czy siniaki zdarzają się każdemu, ale mogą zwiastować poważne schorzenie. Część zaburzeń wynika z nieprawidłowej czynności gruczołów wydzielniczych skóry, inne np. wyprysk kontaktowy, toczeń i łuszczyca, mają podłoże immunologiczne Wiele chorób, między innymi brodawki wirusowe, opryszczka wargowa, liszajec zakaźny i świerzb, jest wynikiem infekcji. Zdarzają się też urazy, odciski oraz skłonność do nadmiernego rogowacenia.

P

rzyczyny zaburzeń

Jedzenie przetworzonej żywności, dużej ilości cukrów i tłuszczów, zanieczyszczenie środowiska, stres, palenie papierosów i promieniowanie nadfioletowe wpływają bardzo niekorzystnie na skórę. Suchość i wrażliwość skóry to zwykle cechy wrodzone, ale wymienione czynniki nasilają je. Mogą też być one wynikiem zaniedbań pielęgnacyjnych – niedostatecznego nawilżania i natłuszczania, albo objawem niedoczynności tarczycy. Stosowanie niektórych leków również wysusza skórę. Z wiekiem staje się też ona cieńsza. Podobnie wpływa na nią miejscowe stosowanie steroidów. Wyprysk zapalny lub pokrzywka są na ogół wywołane uczuleniem na żywność, pyłki roślinne, kosmetyki, metale lub na promieniowanie słoneczne. Stres zaostrza przewlekłą chorobę skóry – łuszczycę. W wyniku nagromadzenia w organizmie szkodliwych produktów przemiany materii, u chorób zaburzeniami czynności wątroby lub nerek występują pokrzywki. Powstawanie rozległych siniaków ma związek z niedoborami żywieniowymi, anemią, leczeniem przeciwzakrzepowym, otyłością, a nawet może być pierwszym objawem nowotworu. Mechaniczny ucisk i obcieranie skóry, np. przez niewygodne buty, powodują ucisk i nadmierne rogowacenie.

J

akie preparaty mogą pomóc?

Aby przeciwdziałać suchości, wypryskom i pokrzywom, należy zapewnić organizmowi odpowiednie stężenie niezbędnych kwasów tłuszczowych omega – 3, omega – 6. Ich źródłem są oleje rybne i olej lniany, których podawanie zmniejsza odczyn zapalny i świąd wielu chorobach skóry. Oleje powinno się stosować razem w witaminami C i E, które chronią skórę przed działaniami czynników zewnętrznych i przeciwdziałają niszczeniu jej komórek przez wolne rodniki. Witaminy te zmniejszają też odczyn zapalny, łagodzą objawy wyprysku kontaktowego i alergicznego oraz pokrzywki i przyśpieszają gojenie po skaleczeniach i stłuczeniach praz poparzeniach skóry. W leczeniu trądziku młodzieńczego, łuszczycy, suchość i uszkodzeń skóry polecane są preparat cynku. Czasem należy zastosować złożone preparaty witamino – mineralne zawierające cynk i selen, szczególnie podczas leczenia suchej skóry, wyprysków i pokrzywek. Jeżówka stosowana wewnętrznie wzmacnia odporność, a w przypadkach ropni skóry, ran, wyprysków i oparzeń można ją także stosować bezpośrednio na skórę. W wielu schorzeniach skóry, szczególnie zapalnych, dobrze jest przyjmować oleje z wiesiołka dwuletniego. Można go stosować także zewnętrznie. Do miejscowego leczenia skóry nadają się olejki lawendy i z drzewa herbacianego, które pomagają w przypadkach ukąszeń przez owady, skaleczeń i stłuczeń oraz przeciwdziałają infekcjom. W zranieniach skóry i oparzeniach pośrednio na skórę krem rumiankowy lub po prostu jogurt., natomiast krem z nagietka ma właściwości przeciwzapalne.

Z

alecane dawkowanie:

Oleje rybne – dawkowanie: 2 łyżeczki do herbaty dziennie. Uwaga: jeśli zażywasz leki przeciwzakrzepowe, ustal dawkowanie z lekarzem. Porada: wegetarianie zamiennie mogą stosować i łyżkę oleju lnianego dziennie.
Witamina C – dawkowanie: 500 mg dziennie. Porada : zmniejsz dawkę, jeśli pojawi się biegunka.
Witamina E – dawkowanie: 250 mg dziennie. Uwaga: jeśli przyjmujesz środki przeciwzakrzepowe skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem witaminy E.
Cynk – Dawkowanie: 15 mg dziennie. Porada: jeśli stosujesz cynk dłużej niż przez miesiąc, wybierze preparat, który zawiera również miedź.
Jeżówka: dawkowanie: 200 mg wyciąg 3- 4 razy dziennie. Porada: w ostrych przypadkach podaje się co kilka godzin.
Olej z wiesiołka: Dawkowanie 1 g 2-3 razy dziennie. Porada przyjmuj podczas posiłków.

Mimo powyżej przedstawionych preparatów należy pamiętać aby zdrowo się odżywiać i pić co najmniej 8 szklanek płynów dziennie –przyśpiesza to gojenie i pomaga usuwać zbędne produkty przemiany materii, które szkodzą skórze. Jeść mniej tłuszczów, natomiast dużo świeżych owoców i warzyw, przede wszystkim marchwi, która zawiera karoten (silny przeciwutleniacz, ważny dla utrzymania dobrego stanu skór, zwłaszcza w leczeniu trądziku).

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!