SZUKAJ
Zdrowie
0

Co się dzieje podczas snu?

Podczas snu aktywność elektryczna mózgu zmienia się w pewnych sekwencjach, zwanych cyklami. Każdy cykl składa się z pięciu faz: fazy 1, 2, 3 i 4 zwanych NREM ..

Co się dzieje podczas snu?

Podczas snu aktywność elektryczna mózgu zmienia się w pewnych sekwencjach, zwanych cyklami. Każdy cykl składa się z pięciu faz: fazy 1, 2, 3 i 4 zwanych NREM (nonrapid eye movement – wolne ruchy gałek ocznych), oraz fazy REM (rapid eye movement – szybkie ruchy gałek ocznych). Fazy następują po sobie, a następnie cykl powtarza się 4-5 razy w ciągu nocy.

Faza I – faza przejściowa między czuwaniem a snem. Trwa 5 minut lub krócej. Mięśnie rozluźniają się i odpływasz w lekki sen.

Faza II trwa 15 – 30 minut. W zapisie EEG (elektroencefalogram – wykres zmian aktywności elektrycznej mózgu) zaczynają pojawić się fale wolne, na przemian z falami o zwiększonej częstotliwości.

Faza III – pojawiają się liczne wolne fale mózgowe (fale delta). Fazy 3.i 4. Trwało 30-40 minut. Śpisz głęboko i trudno Cię obudzić. Organizm regeneruje się; uwalania się hormon wzrostu, produkowane są przeciwciała zwalczające infekcje oraz trwają prace naprawcze w tkankach i komórkach.

Faza IV – ten etap składa się głównie z fal delta.

Sen Rem – trwa 10 – 25 minut. Gałki oczne poruszają się szybko od powiekami, oddech staje płytki, szybki i nieregularny. Serce bije szybciej i wzrasta ciśnienie krwi. Pojawiają się sny – szansa na sprostowanie informacji zdobytych w ciągu dnia.

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!