Każda komórka naszego ciała potrzebuje cynku, a większość z nas nie otrzymuje odpowiednich ilości tego pierwiastka. Jest on składnikiem wielu enzymów oraz jest niezbędny, żeby układ odpornościowy mógł skutecznie zwalczać infekcje, nawet zwykłe przeziębienie. Cynk występuje między innymi w kościach, skórze, nerkach, wątrobie, trzustce, oczach i, u mężczyzn w prostacie. Jest go sporo w pokarmach zwierających dużo białka, np. w mięsie i rybach. Organizm nie wytwarza ani nie magazynuje cynku, dlatego musi on być stale dostarczany z zewnątrz.
Zalecana dobowa dawka cynku wynosi 7 mg dla kobiet i 9,5 mg dla mężczyzn. Większe dawki mogą być stosowane jedynie w przypadku określonych schorzeń. Niedobór: znaczny niedobór cynku występuje dziś rzadko w krajach europejskich. Niewielkie niedobory mogą utrudnić gojenie się ran i odczuwanie smaku i węchu, powodować, że choruje się częściej na przeziębiania i grypy, wywoływać zmiany skórne, np. trądzik, wyprysk i łuszczycę. Może również zwiększyć ryzyko cukrzycy i zmniejszać wytwarzanie spermy. Nadmiar: jeśli przez dług czas zażywamy powyżej 100 mg cynku dziennie, obronność organizmu osłabia się i zmniejsza się stężenie „dobrego cholesterolu (HDL). Pewne badania donoszą o związku między nadmiarem cynku, a chorobą Alzheimera choć dowody nie są wystarczające. Większe dawki (powyżej 200 mg dziennie) powodują nudności, wymioty i biegunkę.
Dawkowanie: Dawka lecznicza wynosi 15 mg dziennie. Zażywanie cynku dłużej niż przez dwa miesiące może wpływać na wchłanianie miedzi, dlatego preparaty zawierające cynk muszą zawierać 2 mg miedzi na każde 30 mg cynku. Grypa i przeziębienie. Należy ssać tabletki z cynkiem co 2 do 4 godzin przez tydzień, nie przekraczając 150 mg cynku dziennie. Sposób użycia: Cynk zażywa się godzinę przed posiłkiem lub 2 godz. po posiłku. Jeśli występują zaburzenia żołądkowe, należy unikać pożywienia zawierającego dużo błonnika. Jeśli stosuje się również żelazo, nie należy brać obu pierwiastków jednocześnie. Cynk powinno się zażywać co najmniej 2 godziny po przyjęciu antybiotyku.
Dobrym źródłem cynku są pokarmy zawierające znaczne ilości białka. Jest do dużo w wołowinie, wieprzowinie, wątrobie, drobiu (zwłaszcza w ciemnym mięsie), jajach, owocach morza (zwłaszcza ostrygach). Sery, fasola, orzechy, kiełki pszenicy również zawierają go dużo, ale w grzej wchłanianej postaci. Migdały i orzechy brazylijskie zawierają dużo cynku. W 100 g orzechów brazylijskich jest 3-4 mg cynku- połowa dobowego zapotrzebowania kobiety.
Dodano 0 komentarzy
Zostaw komentarz
Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!