SZUKAJ
Zdrowie
0

Czerwone wino – pomaga czy szkodzi?

W porównaniu z innymi nacjami Francuzi rzadko cierpią z powodu zwału serca. Jadłospis przeciętnego Francuza jest bogaty w tłuszcze, więc uważa się, że to dzięki obyczajowi picia do posiłków czerwonego wina, zmniejszone zostaje zagrożenie chorobami serca…

Czerwone wino – pomaga czy szkodzi?

W porównaniu z innymi nacjami Francuzi rzadko cierpią z powodu zwału serca. Jadłospis przeciętnego Francuza jest bogaty w tłuszcze, więc uważa się, że to dzięki obyczajowi picia do posiłków czerwonego wina, zmniejszone zostaje zagrożenie chorobami serca.

Choć spożycie tłuszczów utrzymuje się na tym samym poziomie we Francji i w Ameryce, jego wysoki poziom u Francuzów jest zjawiskiem niedawnym. Aby można było wyraźnie powiązać zmiany miażdżycowe w tuszą, bogatą w cholesterol dietą, trzeba dziesiątków lat obserwacji. W związku z tym badacze przypuszczają, że za kilkanaście lat dane dotyczące chorób serca będą we Francji i w Ameryce podobne. Badania wykazują, że samo czerwone wino nie ma wielu pozytywnych właściwości. Ważny jest sposób picia. Przeciwzakrzepowe działanie alkoholu utrzymuje się około 24 godzin – dlatego picie odrobiny wina każdego dnia ma lepsze skutki niż wypicie go w dużej ilości naraz.

K

ieliszek dla zdrowia ?

Ludzie długowieczni i cieszący się dobrym zdrowiem często twierdzą, że pozwalają sobie na kieliszek lub dwa dziennie i pozostają w lepszej formie niż niejeden zdeklarowany abstynent. Po latach sporów na ten temat specjaliści uznali, że jeden czy dwa drinki dziennie (dotyczy alkoholi niskoprocentowych) mogą zmniejszyć ryzyko chorób serca o 30 %. Przypuszcza się, że alkohol pomaga zwiększyć poziom cholesterolu HDL, który chroni arterie przed złogami. Może także redukować poziom fibrynogenu w układzie krwionośnym. A ponieważ fibrynogen jest białkiem, które wywołuje skrzepy krwi, dlatego alkohol miałby obniżyć ryzyko ataku serca. Tylko bardzo umiarkowane picie alkoholu może mieć pożądane skutki zdrowotne. Spożywanie go w dużych ilościach może być przyczyną problemów sercowo – naczyniowych, takich jak arytmia czy wysokie ciśnienie krwi, nie mówiąc już o innych, niebezpiecznych schorzeniach, takich jak marskość wątroby i rak wątroby. Poważnym problemem jest również uzależnienie od alkoholu zmiany psychiczne, jakie ten nałóg wywołuje. Lepiej pamiętać o tym nie przekraczać dawki kieliszka, czy dwóch dziennie.

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!