SZUKAJ
Zdrowie
1

CZYSTEK (Cistus): jakie są jego prawdziwe właściwości?

Czystek to zioło, któremu przypisuje się wiele właściwości leczniczych. W Internecie aż roi się od informacji zachęcających do picia herbaty z czystka, której podstawę stanowi właśnie ziele tej rośliny…

CZYSTEK (Cistus): jakie są jego prawdziwe właściwości?

Czystek to zioło, któremu przypisuje się wiele właściwości leczniczych. W Internecie aż roi się od informacji zachęcających do picia herbaty z czystka, której podstawę stanowi właśnie ziele tej rośliny, głównie ze względu na jej dobroczynne działanie w walce z infekcjami. Niektórzy są również zdania, że wskazaniem do jej stosowania są alergie, borelioza a nawet choroby nowotworowe. Czy jednak nie przeceniamy  jego działania?

 

Czystek – bogate źródło polifenoli

 

Czystek zawiera dużą ilość polifenoli (podobno ma ich więcej niż czerwone wino). Polifenole to silne przeciwutleniacze, które mają właściwości antyoksy­dacyjne. Neutralizują wole rodniki, które przyczyniają się do powstawania wielu chorób, w tym także tych nowotworowych. Dodatkowo  polifenole hamują powstawanie i rozwój stanów zapalnych w organizmie, a także dostarczają nam energii. Pełnią również funkcję ochroną, dbają o naczynia krwionośne i hamują utlenianie się złego cholesterolu LDL, co zapobiega tworzeniu się blaszek miażdżycowych. Swoim działanie wspierają również nasz układ odpornościowy, walcząc z drobnoustrojami i grzybami.  Hamują również uwalnianie histaminy, dlatego są wskazane dla osób cierpiących  na alergię.

 

Czystek i jego działanie  przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe


O czystku  możemy przeczytać, że blokuje rozprzestrzenianie się po organizmie wszystkich rodzajów wirusów, w tym np. wirusa ptasiej grypy,  a także, że „niszczy wirusy jelitowe i opryszczki”. Do tej pory jednak nie przeprowadzono badań, które potwierdziły właściwości przeciwwirusowe czystka. Naukowcy z Grecji wykazali jednak, że olejek eteryczny z liści czystka kreteńskiego wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, działa na bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne.

 

Fot: stressfree.pl

Czystek – borelioza  i kleszcze?

 

Zwolennicy czystka opowiadają się za tym, że to zioło,  to także dobry sposób na boreliozę i kleszcze.  Można to jednak potwierdzić naukowo?

Na stronie, która zwiera największą ilość wyników badań z całego świata (PubMed) można znaleźć informację, że dotychczas przeprowadzono tylko jedno badanie, które miało sprawdzić, czy czystek rzeczywiście ma wpływ na bakterię Borrelia burgdorferi. Przeprowadzili je  niemieccy naukowcy z University of Leipzig.  Wyniki ich pracy w tym zakresie opublikowano w 2010 roku w piśnie „Pharmazie”. W badaniach w warunkach laboratoryjnych  stwierdzono, że olejek eteryczny czystka kreteńskiego (Cistus creticus L.) hamuje wzrost bakterii Borrelia burgdorferi, która powoduje rozwój boreliozy. Największą siłą przeciwbakteryjną,  wykazały się się następujące składniki lotnego olejku czystka kreteńskiego: manoyl oxide, 13-epi-manoyl oxide, 3-acetoxy-manoyl oxide, carvacrol, 3-hydroxy-manoyl oxide.

 

O czym powinno się pamiętać!

 

Właściwości, które są przypisywane cząstkowi były badane jedyne metodą in vitro (w laboratorium pod mikroskopem). Nie można na ich podstawie wydać osądu, że czystek rzeczywiście w organizmie ludzkim potrafi zwalczać boreliozę i inne choroby. W związku z tym powinno się go traktować bardziej jako suplement diety, który wspomaga leczenie niż lekarstwo zwalczające całkowicie chorobę. Zawarte w herbacie z czystka polifenole wzmocnią organizm, poprawią jego funkcjonowanie i nasze samopoczucie. Tego możemy być  pewni!

 

Czystek lekarstwem na kaszel, katar, a nawet na raka?

 

Czystek możemy spożywać w różnej postaci, oprócz herbaty dostaniemy   go  w formie tabletek i kapsułek do ssania. Wówczas może nam pomóc przy leczeniu infekcji gardła i łagodzeniu kaszlu. Herbata zaś,  może być stosowana przy biegunkach, alergii i chorobach skóry. Możemy się nią wspomagać przy miażdżycy, chorobie niedokrwienna serca, a nawet w chorobach nowotworowych. Nie ma jednak naukowych dowodów, które sugerują, że czystek leczy te wszystkie schorzenia. Może jedynie wspomagać ich leczenie. Powinniśmy o tym pamiętać i nie rezygnować z barania dotychczasowych leków. Zanim jednak zaczniemy pić herbatę z czystka, a bierzemy leki na stałe powinniśmy tę decyzję przedyskutować z naszym lekarzem. Czystek to zioło i może wpływać na przyjmowane przez nas leki.

 

 

Podziel się:
 • googleplus
 • linkedin
 • tumblr
 • rss
 • pinterest
 • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 1 komentarz

 • Czystek jest super i, dla osób nie lubiących smaku ziół, można go doprawiać miodem, żeby zmienić smak. Za to co jest ważne to to, że jednorazowe wypicie herbatki z czystka w niczym nam nie pomoże. Jest to zioło, które wypijać należy regularnie przez dłuższy czas, aby efekty zdrowotne mogły zadziałać na nasz organizm 🙂

 • Zostaw komentarz

  Chcesz wyrazić swoją opinię ?
  Zostaw odpowiedź!

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *