SZUKAJ
Zakupy
0

Dlaczego świat oszalał na punkcie młodego jęczmienia? Jak działa i czy rzeczywiście pomaga schudnąć?

Moda na zielony jęczmień pojawiła się również i w naszym kraju i idealnie wpasowała się w trend zdrowego odżywiania i prowadzenia zdrowszego stylu życia. Stosują go już nie tylko te osoby, którym zależy na zdrowej suplementacji diety…

Dlaczego świat oszalał na punkcie młodego  jęczmienia? Jak działa i czy rzeczywiście pomaga schudnąć?

Moda na zielony jęczmień pojawiła się również i w naszym kraju i idealnie wpasowała się w trend zdrowego odżywiania i prowadzenia zdrowszego stylu życia. Stosują go już nie tylko te osoby, którym zależy na zdrowej suplementacji diety. Wiele osób twierdzi, że picie soku z jęczmienia przywraca siły witalne, energię, a także pozwala zachować zgrabną i smukłą sylwetkę. Dlatego tak dużo osób sięga po niego w trakcie odchudzania z nadzieją, że pomoże im pozbyć się zbędnych kilogramów. Specjalnie dla Was postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się tej roślinie. Jeśli jesteście ciekawi jej drogocennych właściwości zapraszamy Was do lektury.

Dlaczego warto sięgnąć po młody jęczmień? Otóż chociażby dlatego, że jest wspaniałym źródłem witamin i składników mineralnych. Zawiera więcej witaminy C niż sok pomarańczowy oraz więcej beta karotenu niż marchew. Ale to jeszcze nie wszystko, stanowi bogactwo egzogennych aminokwasów i błonnika pokarmowego. I to właśnie wysoka jego zawartość sprawia, że młody jęczmień ma właściwości odchudzające. Młody jęczmień w porównaniu z pszenicą zawiera aż 25 razy więcej potasu, 37 razy więcej wapnia, dwa razy więcej magnezu i 5 razy więcej żelaza, ale o połowę mniej fosforu – pierwiastka, który znajduje się w większości pokarmów. Zawiera również znaczną ilość manganu. Dzięki tym wszystkim składnikom dba o równowagę kwasowo – zasadową naszego organizmu.

Młody jęczmień działa przeciwzapalnie, przeciwnowotworowo i przeciwwirusowo. Jest pomocny w leczeniu zmian skórnych, chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy.

W jakiej formie jeść zielony jęczmień?

Zielonego jęczmienia nie dostarczymy do organizmu w formie spożywanych przez nas zielonych sałatek, czy surówek. Jest on jedynie dostępny w formie sproszkowanego soku oraz rozdrobnionej trawy jęczmiennej. Te dwa rodzaje różnią się od siebie sposobem ich otrzymywania, który wpływa przede wszystkim na wartość odżywczą otrzymanego preparatu. Proszek z zielonego jęczmienia uzyskuje się przez wyciśnięcie soku, który następnie suszy się za pomocą odparowania wody pod ciśnieniem w niskiej temperaturze. Taki sposób jego pozyskiwania pozwala zachować właściwości zielonego jęczmienia. Natomiast proszek z trawy otrzymuje się w wyniku suszenia w wyższej temperaturze i przez dłuższy czas, co prowadzi do utlenienia składników odżywczych i zmniejszenia walorów odżywczych. Składniki zawarte w proszku z soku są lepiej przyswajalne przez nasz organizm, niemalże w 100 % ze względu na brak zawartości błonnika. Natomiast drugiej formie preparatu znajdziemy dużo błonnika, ale jego obecność zmniejsza przyswajalność składników odżywczych.

Fot: Pinterest

Czy zielony jęczmień rzeczywiście wspomaga proces odchudzania?

Preparaty z zielonego jęczmienia są polecane osobom borykającym się z nadwagą ze względu na wysoką zawartość błonnika, jak również witamin i składników mineralnych. Rozpuszczalny błonnik zawarty w młodym jęczmieniu zwiększa uczucie sytości i opóźnia opróżnianie żołądka, natomiast błonnik nierozpuszczalny pobudza perystaltykę jelit, zapobiegając zaparciom, które często pojawiają się u osób w trakcie odchudzania. Mimo, że zmniejszenie masy ciała podczas zażywania młodego jęczmienia został potwierdzony badaniami to należy pamiętać, że żaden cudowny preparat nie zastąpi odpowiednio zbilansowanej diety i aktywności fizycznej. Trzeba go traktować jako formę pomocy w walce z otyłością, a nie jako cudowne lekarstwo na jej unicestwienie.

Ile będziemy musieli zapłacić?

Cena młodego jęczmienia zależy od formy jego produkcji. Za proszek z soku jęczmienia zapłacimy od 70 do nawet 180 złotych za 300 gramów proszku. Preparaty w formie tabletek, zawierające sproszkowane liście i są nieco tańsze, 60 kapsułek uda nam się kupić już na 20zł.Tu również powinniśmy uważać na marki oferujące sprzedaż konkretnego preparatu.

Kto powinien sięgnąć po sok z jęczmienia?

1. Osoby będące na diecie.
2. Diabetycy (badania dowodzą, że picie młodego zielonego jęczmienia znacząco wypływa na poprawienie wyników u osób chorych na cukrzycę).
3. Osoby z anemią, osłabione, zmęczone.
4. Osoby z podwyższonym cholesterolem , chorobami układu krążenia (w tym chorobami serca).

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!