Moda na zielony jęczmień pojawiła się również i w naszym kraju i idealnie wpasowała się w trend zdrowego odżywiania i prowadzenia zdrowszego stylu życia. Stosują go już nie tylko te osoby, którym zależy na zdrowej suplementacji diety. Wiele osób twierdzi, że picie soku z jęczmienia przywraca siły witalne, energię, a także pozwala zachować zgrabną i smukłą sylwetkę. Dlatego tak dużo osób sięga po niego w trakcie odchudzania z nadzieją, że pomoże im pozbyć się zbędnych kilogramów. Specjalnie dla Was postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się tej roślinie. Jeśli jesteście ciekawi jej drogocennych właściwości zapraszamy Was do lektury.
Młody jęczmień działa przeciwzapalnie, przeciwnowotworowo i przeciwwirusowo. Jest pomocny w leczeniu zmian skórnych, chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy.
W jakiej formie jeść zielony jęczmień?
Zielonego jęczmienia nie dostarczymy do organizmu w formie spożywanych przez nas zielonych sałatek, czy surówek. Jest on jedynie dostępny w formie sproszkowanego soku oraz rozdrobnionej trawy jęczmiennej. Te dwa rodzaje różnią się od siebie sposobem ich otrzymywania, który wpływa przede wszystkim na wartość odżywczą otrzymanego preparatu. Proszek z zielonego jęczmienia uzyskuje się przez wyciśnięcie soku, który następnie suszy się za pomocą odparowania wody pod ciśnieniem w niskiej temperaturze. Taki sposób jego pozyskiwania pozwala zachować właściwości zielonego jęczmienia. Natomiast proszek z trawy otrzymuje się w wyniku suszenia w wyższej temperaturze i przez dłuższy czas, co prowadzi do utlenienia składników odżywczych i zmniejszenia walorów odżywczych. Składniki zawarte w proszku z soku są lepiej przyswajalne przez nasz organizm, niemalże w 100 % ze względu na brak zawartości błonnika. Natomiast drugiej formie preparatu znajdziemy dużo błonnika, ale jego obecność zmniejsza przyswajalność składników odżywczych.
Czy zielony jęczmień rzeczywiście wspomaga proces odchudzania?
Preparaty z zielonego jęczmienia są polecane osobom borykającym się z nadwagą ze względu na wysoką zawartość błonnika, jak również witamin i składników mineralnych. Rozpuszczalny błonnik zawarty w młodym jęczmieniu zwiększa uczucie sytości i opóźnia opróżnianie żołądka, natomiast błonnik nierozpuszczalny pobudza perystaltykę jelit, zapobiegając zaparciom, które często pojawiają się u osób w trakcie odchudzania. Mimo, że zmniejszenie masy ciała podczas zażywania młodego jęczmienia został potwierdzony badaniami to należy pamiętać, że żaden cudowny preparat nie zastąpi odpowiednio zbilansowanej diety i aktywności fizycznej. Trzeba go traktować jako formę pomocy w walce z otyłością, a nie jako cudowne lekarstwo na jej unicestwienie.
Ile będziemy musieli zapłacić?
Cena młodego jęczmienia zależy od formy jego produkcji. Za proszek z soku jęczmienia zapłacimy od 70 do nawet 180 złotych za 300 gramów proszku. Preparaty w formie tabletek, zawierające sproszkowane liście i są nieco tańsze, 60 kapsułek uda nam się kupić już na 20zł.Tu również powinniśmy uważać na marki oferujące sprzedaż konkretnego preparatu.
Kto powinien sięgnąć po sok z jęczmienia?
1. Osoby będące na diecie.
2. Diabetycy (badania dowodzą, że picie młodego zielonego jęczmienia znacząco wypływa na poprawienie wyników u osób chorych na cukrzycę).
3. Osoby z anemią, osłabione, zmęczone.
4. Osoby z podwyższonym cholesterolem , chorobami układu krążenia (w tym chorobami serca).
Dodano 0 komentarzy
Zostaw komentarz
Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!