W Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i większości krajów północnej Europy dżemy stosuje się do smarowania pieczywa lub jako nadzienie do ciast, ale w wielu częściach świata stanowią one oddzielne słodkie dania. Słowo marmolada pochodzi od portugalskiego słowa marmelo – pigwa.
Dżemy tak jak i owoce z których są wytwarzane, zawierają naturalne związki organiczne określone mianem salicylanów i mogą wywołać reakcje alergiczne. Do produkcji wielu tańszych dżemów używa się sztucznych barwników, a to również bywa powodem reakcji alergicznych.
N
aturalne środki żelujące
Pektyna jest owocowym odpowiednikiem żelatyny. Obie te substancje są naturalnymi środkami żelującymi, ale żelatyna należy do białek, a pektyna jest węglowodanem. Dżem lub marmolada bez pektyny byłby tak płynne, jak np. rozparzone owoce. Pektyna zmniejsza swą zdolność żelowania w miarę dojrzewania owocu a ponadto pozwala uzyskać produkty o cechach dżemów lub galaretek, jeśli do ich przygotowania użyje się dostatecznych ilości cukru, a czasem nawet soli wapnia (sodu).
Mięso i rybne pasty muszą zawierać co najmniej 70 proc mięsa lub ryby. Dodaje się do nich tłuszcz i produkty zbożowe oraz sól. Wyciągi drożdżowe i mięsne zawierają znaczne ilości sodu. Chociaż pasty spożywa się w małych ilościach, są one skoncentrowanym źródłem witamin z grupy B: tiaminy, ryboflawiny, niacyny i kwasu foliowego. Niektóre pasty, przyrządzane z dodatkiem wyciągu drożdżowego , zawierają również witaminę B12.
Dodano 0 komentarzy
Zostaw komentarz
Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!