SZUKAJ
Moda i Uroda
0

Z dziennika stylu – Parka

W tym sezonie parki również będą wpisywać się w najnowsze modowe trendy. Już warto rozglądać się za modelem, który najbardziej nas interesuje…

Z dziennika stylu – Parka

W tym sezonie parki również będą wpisywać się w najnowsze modowe trendy. Już warto rozglądać się za modelem, który najbardziej nas interesuje. Zanim wybierzecie się na zakupy przeczytajcie historię kurtki, która niejednokrotnie pojawiła się wielu wybiegach i która nadal stanowi ważny element garderoby w stylizacjach  jesień – zimna.

C

zym jest parka?

Parka, to długa kurtka, z dużymi wysuwanymi kieszeniami, tunelem w dolnej krawędzi oraz kapturem. Pierwsze parki wypełniane były puchem pochodzenia naturalnego, z biegiem czasu zamieniono go na puch sztuczny. Pierwsze kurtki tego typu (nazywane również amauti) najprawdopodobniej były produkowane już prze Eskimosów pod koniec XVIII w. Nazwa Parka wywodzi się z języka Nenets i oznacza zwierzęcą skórę.

L

ekcja historii

Przez wiele lat powstało wiele rodzajów kurtek typu Parka, jednak bardzo ważnym punktem w historii tego okrycia wierzchniego jest okres obu wojen światowych.

Fot: Fishtail Parka, asos.com

Była on szyta z myślą o żołnierzach, ponieważ stanowiła doskonałą ochronę w szkodliwych warunkach pogodowych. Parkę stosowano w siłach zbrojnych USA w czasie ekstremalnych mrozów, m. innymi na Alasce i Korei.

W latach – 60 była on już mocno utożsamiana z subkulturą mods, która była żywo zainteresowana najnowszymi trendami mody. Modsi wywodzili się głównie ze środowisk robotniczych, jednakże początki ruchu wywodzą się z londyńskiego Soho. Cechowało ich pedantyczne podejście do sposobu ubierania, nienawiść do edukacji, zainteresowanie najnowszymi nowinkami ze świata mody oraz cięższą muzyką. Nosili często bujne, ekstrawaganckie fryzury, bądź ścięte na typowo „studencki” sposób. Na fotografiach widać, że modsi upodobali sobie żołnierskie parki. Kurtki ozdabiano dodatkowo naszywkami z motywami brytyjskimi, takimi jak Union Jack czy symbol Raf-u.

Parkę mogliśmy podziwiać w filmie Quadrophenia Franca Roddana z 1979, który opowiada o grupie przyjaciół utożsamiających się właśnie z subkulturą mods, jak również ich konfliktach z rockersami.

Fot: Film QUADROPHENIA, źródło: alekinoplus.pl

M

odele

Oryginalna parka ma kolor oliwkowo – zielony. Jest to najbardziej popularny i pożądany kolor tego typu kurtki. W sklepach możemy znaleźć modele w kolorze khaki, beżu, granatu, róży, łososia itp. Jeśli interesuje nas zakup zimowej parki musimy pamiętać o tym by tkanina zewnętrzna powinna być gruba i nieprzemakalna (100 % bawełny). Popularne są takie z membraną gore-tex, która dodatkowo wzmocni ochronę kurtki przed deszczem, wiatrem, śniegiem i wilgocią. Wnętrze zazwyczaj wypełniane jest za pomocą sztucznych włókien, rzadziej spotyka się te wypełnione naturalnym pierzem. Kaptur może być ozdobiony ciepłym futrem. Parka to nie tyko kurtka jesienno zimowa, są również modele dostępne na wiosnę. Do ich wykonania używa się cieńszej bawełny, w klimacie vintage. Każdy model ozdabia się dużą ilością kieszeni, przez co parka staje się jeszcze bardziej praktyczna.

Z

czym nosić parkę

Mimo, że jest to element garderoby przejęty od mężczyzn kobiety bardzo upodobałby sobie parki. Ściągacz w pasie może sprawić, że mimo wojskowego wyglądu stanie się ona bardzo kobieta. Można ją łączyć praktycznie ze wszystkim: z sukienką, spodniami, jeansami. Przez co jest bardzo uniwersalna. Na pewno dobrze będzie się komponować: z conversami, koszulami w kartę, obszernymi swetrami, bluzami. Jeśli lubicie grungowy styl parka to jest niezbędnik. Nawet jeśli będzie zbyt duża i upolowana w lumpeksie to nie zaszkodzi. W parce ma Ci być wygodnie i ciepło. Dlatego w zimę, można poszaleć z dodatkami. Wełniana czapka, komin i grube rękawiczki i możesz wyjść zimne śmiało  naprzeciw. Jeśli chcesz by stylizacja była bardziej militarna załóż pilotkę. Parka stanowi element stroju codziennego, luźnego. Jednak coraz częściej widać, że ta tendencja na ulicach zostaje przełamana. Są odważni, którzy nie boją się je założyć do garnitur, bądź wystrzałowej kiecki i wysokich obcasów.

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *