SZUKAJ
Kulinaria
0

Dziś Tłusty Czwartek: Poznaj 10 ciekawostek o pączkach. Od kalorii po szczęście na cały rok

Niektórzy z nas z utęsknieniem czekają na owy dzień. Wreszcie mamy usprawiedliwienie na zajadanie się pączkami i innymi słodkościami. Pączki zjedzone w ramach tradycji niestety również wiążą się z kaloriami, których przyjmiemy całkiem sporo jeśli zdecydujemy się na zjedzenie więcej niż jednego pączka…

Dziś Tłusty Czwartek: Poznaj 10 ciekawostek o pączkach. Od kalorii po szczęście na cały rok

Niektórzy z nas z utęsknieniem czekają na owy dzień. Wreszcie mamy usprawiedliwienie na zajadanie się pączkami i innymi słodkościami. Pączki zjedzone w ramach tradycji niestety również wiążą się z kaloriami, których przyjmiemy całkiem sporo jeśli zdecydujemy się na zjedzenie więcej niż jednego pączka. Raz do roku możemy pozwolić sobie na takie szaleństwo. Dziś przygotowaliśmy dla Was 10 ciekawostek na temat pączków i Tłustego Czwartku. Jesteście ciekawe, ile kalorii ma tradycyjny pączek i ile pączków w Tłusty Czwartek zjada statystyczny Polak?  Odpowiedzi szukajcie poniżej…

 

1. Najmniej przyjemne rzezy najlepiej jest poznać już na samym początku. Drogie Panie drżyjcie…. będzie o kaloriach! Ile kalorii ma jeden pączek? Cały sekret tkwi w nadzieniu. Pączek tradycyjny o masie 80 gramów ma 341 kilokalorii, niespełna 6 gramów białka, ponad 50 gramów węglowodanów i około 13 gramów tłuszczu.

 

2. Skoro już wiemy ile kalorii spożywamy podczas jedzenia pączków, pora odpowiedzieć sobie na pytanie, co zrobić by nie przytyć od tradycyjnych słodkości? Tego dnia możemy zrezygnować z kolacji i udać się na długi spacer lub siłownię. Wówczas będziemy mogły zapomnieć o wyrzutach sumienia.

 

3. Ile pączków zjada Polak w Tłusty Czwartek? Średnia to od dwóch do trzech. Trzeba przyznać, że nie jesteśmy zbyt łakomi. W końcu ile słodyczy można przyjąć naraz…

 

4. Jakie pączki są najoryginalniejsze? Jeśli lubisz wersję tradycyjną zdecyduj się na konfitury, budyń, likier czy owoce. Jeśli chcesz zaszaleć. Postaw na wersję z boczkiem i słoniną. W końcu to tłusty czwartek.

 

5. Ile wynosi rekord jedzenia pączków? W roku 2016 zwycięzca pochłoną 10 pączków w nieco ponad 6 minut. W poprzednich latach jeden w wyników do 4 minuty i 12 sekund. Wow!

 

6. Czym różnią się polskie pączki od tych, które dostaniemy za granicą. Nasz są tłuste i smaży się je tradycyjnie na smalcu. Niemieckie pączki smaży się krócej, dlatego  też są mniej tłuste, pączki węgierskie natomiast nie mają nadzienia.

 

7. Pączek na szczęście? Mało kto o tym wie, że  istnieje tradycja, która głosi, że osoba, która znajdzie w pączku orzecha będzie miała szczęście. Prawdziwe gospodynie wiejskie wciąż praktykują ten zwyczaj.

 

 

8. Teraz mniej optymistycznie. Tradycja głosi również, że jeśli w Tłusty Czwartek nie zjesz chociaż jednego pączka,  czeka Cię nieszczęście. Lepiej nie kusić losu. 😉

 

9. Czy jedzenie pączków odchudza? Odpowiedź na to pytanie z pozoru wydaje się być oczywista, lecz są osoby, które twierdzą, że tak właśnie jest 😛 My jednak nie polecamy tego sprawdzać.

 

10. Kto zapoczątkował Tłusty Czwartek? Jako pierwsi zaczęli go obchodzić Starożytni Rzymianie. W ten sposób świętowali koniec zimy i cieszyli się na myśl o nadchodzącej wiośnie. W Polsce obchodzi się  go od około XVII wieku.

 

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *