SZUKAJ
Kulinaria
0

Herbata torebkowa – co zachodzi podczas parzenia

Wielkimi krokami nadchodzi jesień, to natomiast oznacza coraz chłodniejsze wieczory, których nieodłącznym elementem jest gorąca herbata.

Wielkimi krokami nadchodzi jesień,  to natomiast oznacza coraz chłodniejsze wieczory, których nieodłącznym elementem jest gorąca herbata. Niestety okazuje się, że herbata torebkowa oprócz zastrzyku kofeiny, antyoksydantów oraz witamin dostarcza nam również miliardy cząsteczek mikroplastiku.

herbata torebkowa

 Z wyników badań opublikowanych przez FAO wynika, że Polacy szaleją za herbatą. Jesteśmy trzecim krajem w Europie zaraz po Wielkiej Brytanii i Niemczech o najwyższym spożyciu herbaty. Okazuje się jednak, że wśród fanów tego naparu góruje herbata torebkowa, aż 96% zamiast herbaty liściastej kupowanej na wagę wybiera wygodniejszą i tańszą alternatywę.

Wielu z nas nie wyobraża sobie dnia bez filiżanki herbaty, jeżeli należysz do tej części osób i lubisz spędzać chłodne wieczory z gorącym kubkiem naparu w dłoni, to koniecznie przeczytaj dalszą część artykułu. Kanadyjski Uniwersytet McGilla przeprowadził badania, z których wynika, że herbata torebkowa podczas parzenia uwalnia miliardy mikro- i nanocząsteczek plastiku.

Badanie polegało na symulacji parzenia naparu, w tym celu wykorzystano cztery różne herbaty ekspresowe dostępne na kanadyjskim rynku. Podczas badania ze środka zostały usunięte liście, a następnie podgrzano torebki w 95°C. Woda została zbadana przy użyciu mikroskopu elektronowego. Wyniki nie są optymistyczne, gdyż okazało się, że podczas parzenia herbata torebkowa uwalnia 11,6 miliarda cząsteczek mikroplastiku oraz 3,1 miliarda cząsteczek nanoplastiku.

Jaki wpływ na organizmy żywe mają uwalniane cząsteczki?

Modelami badawczymi były małe organizmy wodne tak zwane Daphnia magna, w potocznym nazewnictwie pchły wodne. Osobniki, które zostały wystawione na działanie z cząsteczkami plastiku miały stwierdzone nieprawidłowości anatomiczne oraz behawioralne.

Nie mamy jednak pewności, jaki wpływ te cząsteczki mają na organizm ludziki. Dr Laura Hernandez jedna z autorek badania uważa, że mikro- i nanocząsteczki plastiku mogą równie szkodliwie wpłynąć na nasz organizm.Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *