SZUKAJ
biznes
0

Ile drzew ocalił Internet?

Wyobrażacie sobie życie bez Internetu? W sieci szukamy informacji na różne tematy. Począwszy od odpowiedzi ma dręczące nas pytania, po rozrywkę, kulturę, towarzystwo i mesę innych rzeczy.

Ile drzew ocalił Internet?

Wyobrażacie sobie życie bez Internetu? W sieci szukamy informacji na różne tematy. Począwszy od odpowiedzi ma dręczące nas pytania, po rozrywkę, kulturę, towarzystwo i mesę innych rzeczy. Tak naprawdę w mniejszym lub większym stopniu korzystamy z dobrodziejstw globalnej sieci każdego dnia. Skoro przeraża Was myśl o życiu bez Internetu, to jeszcze bardziej przerazi Was ilość drzew, potrzebnych do wydrukowania całej jego zawartości.

W ramach projektu walki o ochronę amazońskich lasów tropikalnych angielscy studenci z Uniwersytetu w Leicester postanowili dokonać karkołomnych obliczeń matematycznych, które uświadomiłyby nam, jak dużo dobrego zrobiła dla nas cyfrowa sieć.

Zatem jeśli nagle zapragnęlibyście pustelniczego życia i udalibyście się do  dzikich i niezgłębionych zakątków naszej planety, po to by być „offline”, ale jednocześnie zechcielibyście mieć dostęp do tej całej skarbnicy wiedzy, to musielibyście zabrać ze sobą dokładnie 136 miliardów kartek A4.

Zastanawiacie się, dlaczego tak dużo? Otóż Angielska Wikipedia ma 4.723.991 stron, a wydrukowanie każdej z nich wymaga 15 arkuszy A4. Daje to łączną liczbę 70.859.865 kartek.

Należy pamiętać o tym, ze niektóre strony są bardziej pojemne i mogą potrzebować nawet 100 arkuszy, dlatego liczbę uśredniono do 30. Według www.worldwidewebsize.com Cały Internet ma 4.54 miliarda stron.

Weźmy kalkulatory w dłoń i pomnóżmy przez siebie obie wartości. W ostatecznym rozrachunku okaże się, że  do wydrukowania Internetu potrzeba 113 kilometrów kwadratowych lasu, czyli 8.011.765 drzew, co stanowi zaledwie 0,002 procenta wspomnianego terenu. Ten rachunek tyczy się zaledwie legalnych treści w Internecie.

Jeśli podczas majówki zawitacie do lasu, pomyślcie o proekologicznym rachunku i cieszcie się z kontaktu z przyrodą, a Internety odstawcie na później.

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!