SZUKAJ
Moda i Uroda
0

Implanty piersi przyczyną rzadkiego nowotworu?

Jakiś czas temu Francuski rząd podjął decyzję o zakazie produkcji oraz dystrybucji konkretnych modeli implantów piersi. Okazuje się, że mogą być one przyczyną rzadkiego nowotworu.

Jakiś czas temu Francuski rząd podjął decyzję o zakazie produkcji oraz dystrybucji konkretnych modeli implantów piersi. Okazuje się, że mogą być one przyczyną rzadkiego nowotworu.

Implanty piersi

Wśród lekarzy największy niepokój wzbudzają implanty makroteksturowe, które wyróżnia nierówna powierzchnia, dzięki której lepiej się utrzymują. Równie duży niepokój wzbudzają także implanty poliuretanowe. Okazuje się, że te dwa rodzaje implantów mogą być przyczyną rzadkiego nowotworu piersi, jakim jest rak anaplastyczny chłoniak wielokomórkowy (BIA-ALCL). W ciągu 8 lat w samej Francji zdiagnozowano ponad 50 przypadków jego wystąpienia, natomiast w USA aż ponad 350. Jeżeli zestawimy tę liczbę z sumą wszystkich diagnozowanych nowotworów piersi, może wydawać się ona mikroskopina, jednak należy zaznaczyć, iż jest to nowotwór niesamowicie rzadki. Sytuacja jest na tyle niepokojąca, że wzbudziła alarm nie tylko wśród lekarzy, ale również i naukowców. Informacja o decyzji Francuskich władz o zakazie produkcji implantów teksturowych obiegła cały świat, w tym nasz kraj.

Implanty piersi przyczyną rzadkiego nowotworu? Opinia polskich lekarzy

Implanty piersi

Specjalista z dziedziny chirurgii plastycznej, rekonstrukcyjnej oraz estetycznej, jakim jest Dr n. med. Tadeusz St. Witwicki wyjaśnia, że temat rakotwórczego działania implantów piersiowych wraca jak bumerang. W drugiej połowie lat 90 wprowadzono zakaz wszczepiania protez silikonowych, które miały przyczyniać się do powstawania nowotworów. Zaczęto przeprowadzać naprawdę intensywne badania, które wykazały, że implanty piersi nie powodują zwiększonego ryzyka zachorowania na raka. Dodatkowo wykazano, że pacjentki, które poddały się takim zabiegom, nie są w większym stopniu narażone na choroby autoimmunologiczne. Natomiast jeżeli przyjrzymy się bliżej samemu BIA-ALCL, to jak już wspominaliśmy, jest to chłoniak co oznacza nowotwór wywodzący się z innych komórek. Tworzy się nie tylko w związku z implantami piersi, ale ze wszystkimi innymi implantami, czego przyczyną jest prawdopodobnie biofilm powstający na ich powierzchni. Jeżeli chodzi o Polskę, został zdiagnozowany jeden przypadek ALCL po wszczepieniu implantów, a jak dodaje specjalista, wykonuje się ich 7-8 tysięcy rocznie.

Podziel się:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Napisane przez: Marlena

Dodano 0 komentarzy

Zostaw komentarz

Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *