Z tygodnia na tydzień czujesz się coraz lepiej i myślisz ćwiczenia już zaczęły przynosić rezultaty. Aż tu nagle …trzask! Zwichnięty staw skokowy, naciągnięty mięsień i znów lądujesz przed telewizorem. Aby uniknąć kontuzji nie zapominaj o rozgrzewce. Przez 6-10 minut wykonuj ćwiczenia ostrożnie. Gdy rozgrzejesz i rozluźnisz mięśnie, będziesz o wiele mniej narażony na urazy. Ważna jest też prawidłowa postawa w czasie ćwiczeń i właściwa technika ich wykonywania.
Zwróć uwagę na położenie siodełka. Tak wyreguluj wysokość, by siedząc na nim, sięgał piętą do pedału w jego skrajnym dolnym położeniu, nie prostując do końca nogi w kolanie. Jeśli siodełko będzie za nisko, zanadto sforsujesz kręgosłup lędźwiowy. Przy prawidłowym ustawieniu siodełka ćwiczysz zarówno mięsień czworogłowy (przednią stronę), jak i mięsień i pośladkowy (pupę).
Maszerując, truchtając czy biegając, stawiaj na ziemi najpierw piętę, potem śródstopie, a na koniec odbijaj się z palców. Ta kolejność: pięta – śródstopie – palce zapobiega urazom więzadeł i mięśni podudzia. W ćwiczeniach, podczas których się skacze (na przykład skakanie na skakance), postępujemy odwrotnie: place – śródstopie – pięta. Istnieją różne rodzaje obuwia sportowego, specjalnie dostosowane do uprawiania różnych dyscyplin czy rodzajów aktywności. Mają one konstrukcję, która zapewnia amortyzację tym częściom stopy, które najmocniej uderzają o ziemię. Buty do aerobiku są najgrubiej wyściełane na odcinku śródstopia, a buty do biegania na pięcie.
Weź kilka lekcji pływania, jeśli uczyłeś się dawno. Nowe techniki zapobiegają dolegliwościom obręczy barkowej i pozwalają pływać szybciej, z mniejszym zmęczeniem. Esowaty ruch przy zagarnianiu wody daje większą siłę napędową, bo wtedy ręce odpychają się od nieruchomej wody, a nie od zawirowań. Głowę trzymaj zanurzoną: o oddychania przekręcając ją na bok i wynurzaj tylko usta. Barki mają być wyżej niż nogi. Ruch napędowy nóg wychodzi z biodra, a nie z kolan. Nie grab pleców!
Ćwicząc na steperze unikaj przeciążenia kolan – to znaczy nie prostuj dolnej nogi do końca. Nie wsuwaj kolan do przodu, przed palce stóp, tylko lekko odchyl się do tyłu. Wystrzegaj się też powszechnego błędu, który polega na wspieraniu się wyprostowanymi rękami o poręcz. Można się nabawić tzw. zespołu kanału nadgarstka lub bólu stawu łokciowego, spowodowanego zapaleniem ścięgien.
Jeśli ćwiczysz na stymulatorze wiosłowania, dbaj o prawidłową postawę: utrzymuj barki dokładnie nad biodrami. Nie popełniaj często błędu i nie odsuwaj w tył ławeczki, zanim nie pociągniesz rękami. Powinieneś ciągnąć równocześnie rękami i odpychać się nogami, w przeciwnym razie ryzykujesz kłopoty z dolnym odcinkiem kręgosłupa. Dbaj o stawy, nigdy nie blokuj (nie prostuj maksymalnie) kolan ani łokci.
Dodano 0 komentarzy
Zostaw komentarz
Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!