Oko jest najbardziej skomplikowanym z narządów zmysłu. Chociaż natura zadbała o to, by na różne sposoby chronić ten delikatny organ, często mamy z nim problemy. Szczególnie latem, gdy światło słoneczne jest bardzo intensywne, w powietrzu unosi się mnóstwo alergizujących pyłków, a my ochoczo korzystamy z kąpieli w słonej wodzie. Wielu dolegliwości można jednak w posty sposób uniknąć – wystarczy w porę zatroszczyć się z swój wzrok.
Świat zza ciemnych szkieł ?
Wiele osób nie przywiązuje wagi do jakości okularów przeciwsłonecznych. A to właśnie one mogą stać latem naszym największym sprzymierzeńcem. Powinny mieć one moc optyczną dostosowaną do naszej wady wzroku, blokować 99 – 100 proc. promieniowania ultrafioletowego UVA i UVB i mieć szkła na tyle duże, by maksymalnie ograniczały dostęp promieni słonecznych. Oprawki muszą być wygodne, dopasowane do budowy naszej twarzy. Szkła nie mogą zniekształcać sposobu, w jaki postrzegamy barwy i odległości. Osobom z konkretnymi schorzeniami okuliści zalecają filtry w odpowiednich kolorach, które precyzyjnie odcinają najbardziej dla nich szkodliwe promieniowanie. Jeśli uprawiamy sport np. jeździmy na rowerze, czy biegamy, sprawmy sobie okulary specjalnie dopasowane, które chronią nasze oczy przed ciałami obcymi, także przed owadami. Idealne okulary przeciwsłoneczne muszą poprawiać komfort naszego widzenia, eliminować zmęczenie wzroku, ograniczać zamglenie obrazów, wzmacniać kontrast przy jednoczesnym zachowaniu rzeczywistych relacji kolorów, chronić oczy przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego i oczywiście – wychodzić naprzeciw wymaganiom mody, elegancji i naszego gustu. A w tym, którzy niezbyt dobrze czują się w okularach lub w ich noszeniu przeszkadza np. sportowy tryb życia, lekarze polecają soczewki. Mogą być one barwne i fotochromatyczne oraz polaryzacyjne, ze szkła lub poliwęglanów. Warto sięgnąć po soczewki przeciwsłoneczne, wyposażone w dobry filtr anty – UV, które latem skutecznie chronią masz oczy.
Jak dobrać idealne okulary przeciwsłoneczne?
1.Zwróćmy uwagę na to w jakim stopniu wybrane przez nas okulary chronią przed promieniowaniem UVA i UVB – nie chodzi tu jednak o naklejkę informującą o tym fakcie, ale rzeczywiście właściwości szkieł, o które powinniśmy zapytać optyka.
2. Starannie wybierzmy odpowiedni stopień przyciemniania szkieł – w normalnych warunkach wystarczające jest przyciemnienie 25 proc. wybierając się na narty lub nad jezioro, sięgnijmy po okulary o przyciemnieniu ok. 50 proc. natomiast okularów, natomiast okularów przyciemnionych powyżej 50 proc. nie używajmy bez konsultacji z lekarzem.
3. Zastanówmy się w jakich sytuacjach będziemy najczęściej korzystać z okularów i skonsultujmy się z optykiem, czy nie warto sięgnąć po szkła polaryzujące albo wyostrzające obraz.
4. Dobierzmy najlepszą do siebie wielkość oprawek – jeśli wolimy małe oprawki, które nie zasłonią całego oka, tak, że światło słoneczne swobodnie dociera do jego wnętrza, omijając szkła, osłońmy je dodatkowo, zakładając czapkę z daszkiem albom kapelusz z szerokim rondem.
Jednak konieczność ochrony przed słońcem to niejednany problem, z jakim brykamy się latem. Pod kątem kąpieli w wodzie chlorowanej lub morskiej albo wielogodzinnym przybywaniu na słońcu i wietrze – nasze oczy są zmęczone, łzawią i mamy wrażenie piasku pod powiekami. W takiej sytuacji może pomóc zaaplikowanie do worka spojówkowego tzw. sztucznych łez, które są dostępne w aptekach bez recepty. Nawilżają one powierzchniowe tkanki oka i pozwalają na szybsze ich oczyszczanie ze szkodliwych substancji. Jeśli natomiast nasze spojówki są bardzo zaczerwienione, opuchnięte, w oku pojawia się wodnista żółtawa wydzielina, a towarzyszy temu ból, pieczenie lub swędzenie, prawdopodobnie przytrafiło się niemal zapalenie spojówek. To jedna z najczęstszych dolegliwości, które mogą mieć podłoże alergiczne, bakteryjne albo wirusowe. Zdarza się ze pojawia się w wyniku podrażnienia spojówki przez kurz czy ostre światło. Zapaleniu spojówek często towarzyszy zapalnie brzegów powiek. Jeśli mamy takie objawy, koniecznie zgłośmy się do lekarza, bo leczenie będzie skuteczne tylko wtedy, gdy rozpoczyna on przyczyny infekcji i ustalili, czy podawać leki antyhistaminowe, czy raczej zastosować maść a antybiotykiem.
Dodano 0 komentarzy
Zostaw komentarz
Chcesz wyrazić swoją opinię ?
Zostaw odpowiedź!